4 מחשבות על “גיאוגרפיה

 1. הי, אני יודע שהכנסת את הציטוט בתור "התבטאות מצחיקה", אבל הנושא דווקא רציני בעיניי ואולי בתור עיתונאי יכולת לכתוב עליו יותר — הנושא של "ריכוזיות הבעלות על המדיה".
  ידוע לי שנעשו מחקרים ויש גרפים שמראים את הבעלויות הצולבות על אמצעי מדיה בישראל, והם כוללים גם בעלויות על חברות פרסום וחברות סתם.

  חבר סיפר לי על מחקר שבו בדקו את ביקורות הטלוויזיה בשלושת העתונים הגדולים. בדקו עד כמה כל אחד מהם כתב על שלוש הזכייניות בערוץ שתיים — טלעד, רשת וקשת. עכשיו, אם זכורני נכון, הבעלים של ידיעות הוא גם הבעלים של זכיינית אחת (לא זוכר, נגיד רשת), ומעריב בעלים של זכיינית אחרת (נגיד טלעד). התברר שבערך 70 אחוז מביקורות הטלוויזיה (על הזכייניות) בידיעות היו על רשת, ובמעריב 70 אחוז על טלעד.

  לא בטוח שאם סבן יקנה אחד מהעיתונים, זה יעשה טוב לעיתונות בישראל.

 2. נושא הבעלויות הצולבות הוא אכן לא עניין משעשע ואפילו די בעייתי. למרבה השמחה (שלי לפחות) אני לא כתב לענייני תקשורת ולכן לא נאלצתי לטפל בסוגיה הזו (עליה נכתב טונות של חומר, דרך אגב).

  מה שכן אומר בהקשר הזה הוא שהניסיון לטעון שמבקרי הטלוויזיה בוחרים את מושאי הביקורת לפי האינטרסים של בעל הבית, היא ניסיון קלוש ולדעתי בלתי משכנע. האם באמת מישהו מאמין שנוני מוזס מתקשר לרענן שקד ואומר לו – שמע, תיכנס בתוכנית הזו והזו? זו תיאוריית קונספירציה די דלוחה לטעמי.

 3. תיאורית קונספירציה? אני לא מבין בעיתונות ומה שהולך מאחורי הקלעים, אבל ממה ששמעתי, זה לא "ניסיון לטעון", זה פשוט מחקר סטטיסטי שנעשה לאורך תקופה מסוימת, שבה בדקו מה הם מושאי הכתיבה, ולא מה תוכן הכתיבה. וגילו שמבחינת הבחירה בנושאים קיימת הטייה כזו, שהיא קורלטיבית לבעלויות. אם זהו מחקר סטטיסטי, והוא עומד בקריטריונים מדעיים/מחקריים, ואפילו לא מנסה לספק הסבר לקורלציה שהתגלתה, מה בדיוק תיאוריית קונספירציה פה? באמצעות ארכיונים אפשר אפילו לשחזר אותו.

  אפשר לטעון שפשוט אין קורלציה, והמחקר שגוי. אפשר לקבל את קיום הקורלציה, ולנסות להסביר אותה. ההסבר לא חייב להיות חד מימדי. (גם הנתונים לא חד מימדיים, ההטיה לא הייתה קיצונית.) אז אני לא יודע אם זה "ניסיון קלוש ובלתי משכנע". צריך לבדוק לגופו של מחקר, לא?

  חוץ מזה, ברור שבעלויות צולבות הוא עניין קשה ובעל השלכות גרועות יותר מאשר ביקורות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *