סולידריות? לא הפעם חבריקו.

יש לי חבר (מעדת ההי-טקיסטים). בחור טוב בסה”כ, אבל מה, אטום ואגואיסט (ומצביע ל”שינוי” כמובן). תגידו לו “בוא להפגין נגד הכיבוש” והוא יגלגל את העיניים. תגידו לו “בוא תחתום על עצומה נגד דו”ח דוברת” והוא ימשוך בכתפיים. תגידו לו “בוא תשמע על תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן” והוא גם יאטום את האוזניים וגם יעווה את הפנים.

אבל תגידו לו שמעלים את המס על רכבי הליסינג…הו הו הו…פתאום יחשף אקטיביסט לוחמני ולא מתפשר. הבחור ישלח מיילים, יחתים על עצומות, ויקפיד להתקשר לחבריו ולדחוק גם בהם לחתום.

ברור שלא חתמתי. כשמישהו לא מוכן לתמוך במאבקים של אחרים, שלא יצפה שיתמכו במאבק הקטנוני שלו.

נכתבו 32 תגובות לפוסט “סולידריות? לא הפעם חבריקו.”

 1. יובל:

  3.1.2006

  אל: הנהלה בכירה
  הנדון: מוסיף

  הנדון הצטרף באחרונה אל הדירקטוריון. מאז הוא מפרסם פוסטים סמולנים, חברתיים ובאופן כללי מרים את נס מרד העו-בדים. קיים חשש כבד, אני חוזר – חשש כבד, כי הנדון ימריד גם את עובדי הקונצרן ויבקש עבורם זכויות מופרכות ומוגזמות כמו שכר.
  אי לכך, אני מציע להודיע למוסיף כי הוא בתקופת ניסיון וכי כל פוסט סמולני-חברתי יוביל לעונשים הקבועים בחוק (העתק: ז’וז’ו).

  בברכה,

  יו”ר.

 2. תומר 1.0:

  ואני מוסיף (פחחח) שמי שמשתמש במילה “חבריקו” נידון לשלושים מכות חשמל צפופות.

 3. מוסיף:

  :)

  יובל, הסר דאגה מליבך. תחת הכובע של חבר הדירקטוריון, אני מתחייב לדכא כל שאיפה לזכויות/שכר מצד העובדים הזוטרים. תחת כובעים אחרים, זה כבר עניין אחר.

 4. יובל:

  3.1.2006

  בהמשך למכתבי,

  הנדון מפזר הצהרות הרגעה. אני מציע לא להאמין להן. מוסיף הוא בעל אישיות חתרנית שאין להאמין לה (עותק: ז’וז’ו)

 5. מוסיף:

  :)

 6. ה':

  לא לא לא
  אתה לא מבין
  כאחד דומה למתואר לעיל (אשכנזי אקדמאי מנייאק שמצביע שינוי ,מנסה לדרוס את הקבצנים ברמזור, תורם עטיפות של מסטיק לקופות צדקה וכו’) אני חייב להזדהות עמו:
  מה איכפת לנו מכמה פרענקים טיפשים שמרוויחים בערך כמו האנשים שאני עובד איתם (הפרענקים בחודש, האשכנתוזים ביום), מילדים ערבים שנורים בהתנחלויות (גם ככה יש יותר מדי מהם), מדולפינים שמתים, מגרבילים שמתחילים ללכת ברוורס וכאלה.
  הטעם *האמיתי* בחיים הוא… לקרוע מכוניות מליסינג
  אחחחח… מה עשיתי לאימפרזה האומללה שנפלה לידי… לא יעלה על הדעת שיקחו לנו את זה!

  נ.ב. ידעתם שהמהירות המרבית של האימפרזה היא 170 ושלתת גז עד הסוף בניוטרל ואז להעביר ל-D עושה חראקה ממש מגניבה?

 7. מוסיף:

  אז מה לא בדיוק הבנתי?

 8. ה':

  שצריך להילחם על הדברים החשובים באמת ולא על זוטות

 9. מוסיף:

  אהה. הבנתי.

 10. Rogel:

  מוסיף היקר (תרתי משמע),
  קודם כל זו הפעם הראשונה אחרי 7 שנים שאני מדפיס בעברית אז לא יכולתי לותר על ההזדמנות. שנית, החבר שלך עיקבי לחלוטין. בעוד אתה מנדב את מה שהוא הרויח ביושר לאחרים הוא רוצה להלחם על מה שלוקחים ממנו שלא בצדק (עוד מיסים).
  הכשרון שלך שאתה גורם לאנשים כמותו להרגיש אשמים, ולא בצדק.

 11. מוסיף:

  רוגל,

  א. אתה צודק בהחלט. הבחור באמת עיקבי. הוא תמיד דאג ותמיד ידאג רק לעצמו. רק שלא ישתמש בסיסמאות של סולידריות כשהוא מגלה שגם בתנאים שלו אפשר לפגוע.

  ב. אני לא מנדב שום דבר ל”אחרים”. עד כמה שידוע לי מסים נכנסים לקופה הציבורית שהיא, כידוע של כולם.

  ג. האם אתה טוען שה”אחרים” לא מרויחים את כספם ביושר?

  ד. הכוונה היא לא לגרום לאשמה, אלא להבנה שהאינטרסים של אחרים הם גם האינטרסים שלך, ושאם תפנה עורף למי ששונה ממך, או שתאטם בפני מה שקורה סביבך, אל תתפלא שבסוף יעשו לך את אותו הדבר.

 12. מוסיף:

  ודבר נוסף- הטענות לא צריכות להיות נגד המדינה, אלא נגד המעסיקים. אלה מבטיחים “רכב חברה” ומפילים את ההוצאות על העובדים. אז שיואילו בטובם אותם אנשים וילכו איש איש אל מעסיקו וידרשו שהוצאות הרכב לא יילקחו משכר הברוטו שלהם.
  מי שיהיה אסרטיבי וחזק מספיק, יצליח. מי שלא-לא. זאת השיטה הרצויה והצודקת, לא?

 13. שי פישר:

  לא, עלינו לדאוג גם לאנשים הלא אסרטיביים שבינינו.
  זו משמעותה של סולידריות.

 14. מוסיף:

  יפה שי. רק אל תגיד את זה בקול רם שלא יקום פתאום “איגוד עובדי ההי-טק” והם יתחילו לשבות.

 15. יהונתן:

  גיחי. ארגון עובדי ההיי טק ישבות, למדינה לא יהיה איכפת.

  הרעיון של שביתה (ואני מדבר לא ממקומי כיועץ הכלכלי של הקונצרן אלא כסמולן) הוא שאפשר למנוע מהמשק לפעול ולגרום נזק לכלל הציבור ועל ידי כך לעורר מודעות ציבורית. איזה נזק יגרם (בטווח הקצר, כמובן) אם ישבתו עובדי הייטק? במסעדות בפיתוח לא יאכלו כל כך הרבה אנשים? ימלאו פחות דלק?

  כשעובדי הנמלים, הבנקים, הדואר וקופות החולים שובתים, אז פתאום המדינה מושבתת. למי איכפת מכמה לפלפים ברחוב הסיבים בפתח-תקווה שלא ממש קיימת?

 16. יהונתן:

  ולגופו של עניין. צריך להוריד את המס על רכבים ולהעלות את המס על הדלק. כך יווצר מצב שלאנשים יהיה תמריץ לסוע בתחבורה ציבורית מצד אחד בימי חול ולעבודה, ומאידך לרכוש רכבים טובים ולא מזהמים לנסיעותיהם הפרטיות.

  כל הפיקציה של רכב חברה צריכה להעלם. יש הסעות מאורגנות. כמו בקונצרן. לישיבות דירקטוריון בא הקורקינט ואוסף את כולנו.

 17. מוסיף:

  מספיק עם זה. פתח-תקוה קיימת (!).

 18. תומר 1.0:

  יהונתן: לא קורקינט, סאגוויי.

 19. מוסיף:

  ובאמת לגופו של עניין- מה ענייין מס על דלק לתנאי השכר של עובדי ההי-טק? אם מקום עבודה רוצה לתת הטבות לעובדים שלו, שלא ידרוש מהם לשלם על זה. זה עניין פשוט של תנאי העסקה.

  ועל נושא התחבורה הציבורית כבר דיברנו. ואתה בעצמך אמרת שאין בארץ תחבורה ציבורית טובה. ואני מסכים. ולכן נוסע במכונית. ואוי ואבוי למי שיעלה את המחיר של הדלק. אוי ואבוי.

  ומה ז’תומרת למי איכפת משביתה של עובדי ההי-טק? הכלכלה הישראלית מבוססת עליהם, לא?

 20. ה':

  1. חברות הייטק משלמות על הדלק של רכבי הליסינג
  2. על רכב חדש יש מס של כ-130% וליטר דלק יוצא מבתי הזיקוק במחיר של 2 שקל לפני שהוא נמכר ב5.5 בתחנות. על זה להוסיף עוד מיסים? קאם און. תנו לנהוג בארץ הזאת
  3. (זהו, אני לא יכול יותר להתאפק, וזה במיוחד לך יהונתן) חבורת סמולנים עם לב מדמם, נכון שאם חבורת אידיוטים סחטנים כמו עובדי הנמלים שובתים זה מזיק לכולנו, נכון שחבורת הלפלפים יכולה לשבות ועדיין יהיו עגבניות בשוק (כן בטח, אם לנו (הלפלפים) עושים חיים קשים אנחנו פשוט אורזים ונוסעים למקומות יותר נאורים ופחות רקובים), נכון שלתת 1000 דולר לאחד שסוחב ארגזים כדי שיוכל “להתקיים בכבוד” (כי הרי חיים בלי כבלים ופלאפון הם לא קיום בכבוד) נשמע נחמד ומתחשב. הכל נכון.
  אבל יום אחד תבינו שאם יתנו לכם לנהל פה את העניינים נגמור כמו ארגנטינה

 21. Rogel:

  הבעיה היא שאיבדנו כל פרופוציה. התחלנו מאיסוף מיסים לטובת פרויקטים ציבוריים והחלטנו שמיסוי מדורג הוא צודק יותר (היגיון עקום מיסודו). המשכנו מההנחה שעושר הוא סופי וצריך להיות מחולק לא בהתאם למאמץ ויכולת – וקראנו לזה צדק. וכיום אנחנו משתמשים במיסוי כאמצעי ענישה ( מעשנים לדוגמא).
  כשאתה מגדיל את המיסים על משכורתי אתה טוען לזכות על פרי עמלי. זה שהמדינה יכולה לכפות את המיסים הללו לא הופך אותם לצודקים.

 22. מוסיף:

  רוגל- הכלכלות של מדינות צפון אירופה הסוציאל-דמוקריות מתברכות גם בשיגשוג, גם ברמה גבוה של התפתחות וגם בעמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של קפיטליזם ותחרותיות. זאת למרות שמירה של ערכים של צדק חברתי, בין היתר על-ידי מיסוי דיפרנציאלי והשקעה גבוהה בעזרתו בשירותים חברתיים ובתשתיות כמו חינוך, בריאות, רווחה, תחבורה ציבורית וכו’.

  לפלף- למרות שאתה עילוי אינטלקטואלי, אשף ורבלי ובעל הבנה מעמיקה ביותר בכלכלה, עליך לדעת שני דברים:

  א. הכלכלה הארגנטינאית קרסה אחרי שורה של רפורמות ליברליות מהסוג של נתניהו וקרן המטבע העולמית.
  ב. בארה”ב דנים עכשיו בעידכון והעלאת שכר המינימום. לא מתוך טוב לב, אלא מתוך רצון לתת דחיפה לצמיחה כלכלית.

  כמו-כן, אתה צריך לשאול את עצמך מי קבע שדווקא עבור העבודה שלך צריך לשלם הרבה כסף, ועבור עבודה של אחרים צריך לשלם פחות*. ולמה לך מגיע להחזיק מכשיר סלולרי ולצפות בכבלים ולאחרים לא.

  *אני מציע לך לא ליפול בפח של רמת השכלה, כי לחלק גדול מהמורות, מהעובדים ההסוציאלים, מהפסיכולוגים, מהעורכים הלשוניים, מהאחיות, מאנשי האקדמיה (ועוד ועוד) יש השכלה גבוהה יותר מזו של מהנדסי תוכנה למשל, ועם זאת שכרם נמוך בהרבה. אל תיפול גם בפח של היצע וביקוש – יש יותר צורך באחיות מאשר במתכנתים.

 23. לפלף:

  1. לא התכוונתי לארגנטינה כמקרה מייצג, רק כדוגמה לקטסטרופה כלכלית
  2. התשובה הפשוטה היא שמישהו מוכן לשלם לי את המשכורת הזאת ולכן מגיע לי לקבל אותה. ובלי קשר – לשאלתך למה צריך שמישהו יקבל יותר – הסיבה הפשוטה היא הספק. מי שעובד כמו חמור 12 שעות ביום צריך לקבל את המגיע לו; מי שעובד ומייתר עבודה של שני אנשים אחרים צריך לקבל יותר.
  3. בנוגע לשכר מינימום – בדיוק היום התפרסמה בידיעות טבלה של שכר מינימום נגד GNP, נחש איזו מדינה במקום השני?

 24. Rogel:

  מוסיף, אתה טועה ומטעה. כלכלות מערב אירופה עוברות משבר חריף. הם הגיעו למצב של תחרות פנימית מצד מדינות מזרח אירופה (שרובן אימצו שיטת מס לא מדורגת) ומכסי המגן לא עוזרים להם יותר. כל זמן שהאיחוד האירופי היה מבוסס על חברות הומוגניות הם יכלו לקנות זמן. הם הגיעו למצב שצרפת שוקלת את החלשת האיחוד האירופאי.
  אני לא קבעתי שעבור העבודה שלי צריך לשלם יותר. החברה שאני עובד בה במשך השנים לאור הערך שאני מיצר ולאור הסיכון שאני אעבוד עבור מישהוא אחר נשאה ונתנה עמי. דרך אגב, אני לא נגד איגודי עובדים אני חושב שהם מאוד חשובים, אני רק לא רוצה שהמדינה א. תתערב ב.תתן לאיגודים הגנות שבסופו של דבר פוגעות בעובדים (GM אמרנו?)
  ולעניין שכר מינימום – אתה יכול לטעון מוסרית וחברתית על חשיבותו של שכר מינימום אבל לטעון שזה מנוע לצמיחה כלכלית זה פשוט לא נכון. הדבר היחיד שאתה יכול לטעון מדעית על שכר מינימום זה שהוא מגדיל את כמות המובטלים. אבל ממתי נתנו לעובדות לקלקל תיאוריה טובה?

 25. מוסיף:

  רוגל- על איזה מדע מדובר? כלכלה? כלכלנים ליברליים יגידו שאתה צודק, כלכלנים ביקורתיים יגידו דברים הפוכים. אין כזה דבר בכלכלה “פשוט לא נכון”, יש תפיסות אידיאולוגיות. דבר נוסף- גם אם מדינות מזרח אירופה נוגסות בריווחיהן של מדינות מערב וצפון אירופה, האחרונות עדיין חזקות מאד (אני מנסה למצוא את הטבלה שממקמת את שבדיה בראש טבלת המדדים הקפיטליסטיים שפורסמה לא מזמן) ויש להן תשתיות מבוססות בהרבה. לא הייתי מאמץ את המודלים הכלכליים של מדינות מזרח אירופה (עם כל הכבוד לפולין, רומניה והונגריה).

  בקשר לעבודה מאורגנת- בצפון אירופה נציגים של ארגון העובדים יושבים בדירקטריון של כל חברה. עד כמה שידוע לי, אין שם תלונות.

  לפלף-

  1. אז ארגנטינה חזרה אליך כמו בומרנג כדוגמא לכישלון של רפורמה נאו-ליברלית. לא?

  2. עד כמה שידוע לי ההספק של עובדי ההי-טק הישראלים הוא לא מהגבוהים בעולם, למרות שעות העבודה הארוכות. ידוע לך משהו שאני לא יודע על הספק העבודה של אחיות, לדוגמא, שאני לא יודע עליו? הן עובדות לפעמים גם 14 שעות ביום.

  3. תשלח קישור. אין לי אנרגיה לניחושים היום.

 26. מוסיף:

  עוד שאלה לפלף- מה תעשה אם יבטלו את החוק שאוסר את זה, ויתחילו להביא לארץ מהנדסי תוכנה הודים שמוכנים לעבוד עבור 2,800 ש”ח בחודש, ובלי רכב. ויבוא אלייך הבוס ויאמר לך “לפלף, אותך אני מחבב, ולכן אני אשלם לך 3,200 ש”ח בחודש, מתוכם אני אקזז 2,000 ש”ח עבור הרכב. ואם יש לך בעיות, באבו ישמח להחליף אותך”?

 27. מוסיף:

  רוגל- מצאתי את הקישור.

  דירוג התחרותיות העולמי: פינלנד ראשונה, ארה”ב שנייה ושבדיה שלישית. שאר מדינות צפון אירופה בעשירייה הפותחת. ישראל במקום ה-27 (ירידה של שמונה מקומות לעומת השנה שעברה).

  אז אולי בכל-זאת רווחה, עבודה מאורגנת ומיסוי דיפרנציאלי הן לא דבר שמנוגד לקפיטליזם מפותח ופורח.

 28. לפלף:

  1. אני לא מצוי בפרטי המשבר בארגנטינה
  2. ההספק של ענף ההיטק בכללי הוא גבוה
  3. הלינק הוא לחנות מכולת, שם יש עיתון (יו קנואו, מנייר)
  4. אני עובד בשביל 2000 שקל בחודש (היום קיבלתי משכורת…), אם וכאשר יקרה מקרה כזה אני אחפש מקום עבודה חדש ואם כלו כל הקיצין גם מקצוע חדש. אחרי זה אני אחשוב אולי להיות סמולן קטן.

 29. מוסיף:

  אתה חמוד אתה.

 30. Rogel:

  אני מכיר את המחקר, שים לב שפינלנד ושבדיה הן עדיין ברובן חברות הומוגוניות. אם תעמיק ותבדוק את הכלכלה בארצות הללו בהשוואה לשנים עברו תראה ירידה במספרים. מעבר לכך, אני בטוח שהמוסלמים בצרפת הנאורה מסכימים אתך…
  קפיטליזם, כהשקפה מוסרית של חירות – כל סוג של חירות, הוא במהותו מנוגד לסוציאליזם האירופי. מעבר לשאלת התועלת הכלכלית, המוטלת בספק, של הגישה הסוציליסטית על גווניה השונים נמצאית גם השאלה המוסרית. האם יש לך, או לכל אדם אחר, זכות על פרי עמלי. העובדה שאתה יכול לקחת ממני מיסים בכפיה, ולתת אותם למשהוא שלא הרוויח אותם בכוחות עצמו, לא הופכת אותך לצודק. אני לא נגד צדקה, אני נגד כפיה. אם אני רוצה לתת צדקה אני רוצה להחליט כמה לתת ולמי, זה הכסף שלי – הרווחתי אותו ביושר.
  בארה”ב, למשל, עובדי ממשלה זכאים לביטוח בריאות מקיף בחינם (כולל לאחר פרישה) ולפנסיה תקציבית. יוצא שמשלם המיסים העובד בסקטור הפרטי (זה שמייצר עושר!) מממן מכספו תענוגות שהוא לא יכול להרשות לעצמו. התענוג המפוקפק הזה עומד לעלות למשלם המיסים במדינת ניו-יורק 5 מיליארד דולר. זו תוצאה של מדיניות סוציאלית מתקדמת – חוסר צדק מוחלט!

 31. מוסיף:

  אתה יודע מה רוגל, שיכנעת אותי. הקפיטליזם מייצג חירות אין סופית, הסוציאליזם הוא עושק ודכאני, אין צורך לשלם מיסים, אין צורך בכלל במדינה, מי שעובד ישלם עבור עצמו על חינוך, על בריאות ועל פנסיה, ומי שלא, שיחפש את החברים שלו ואם יהיה לו מזל אולי רוגל יזרוק לו שקל.

  שוכנעתי.

  רק דבר אחד לא הבנתי, מה לאלף עזאזלים הקשר להומוגניות אתנית?

 32. יואב איתמר:

  האין זה משעשע לקרוא את הדיון הזה ב2009?

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: