האח הבכור חכם יותר

מחקר שבוצע בארה”ב מצא כי האח/ות הבכור/ה במשפחה הם בעלי 2.3 נקודות IQ יותר מהאחים הצעירים שלהם. ואם בזה לא די, האח השני חכם יותר מהאח השלישי והשלישי חכם יותר מהרביעי. במבחן הפסיכומטרי האמריקאי, הדבר עשוי להתבטא בהפרש של 30 נקודות ומכאן שעובדה זו עשויה להפחית באופן ניכר את היכולת של האחים הצעירים להתקבל לאוניברסיטאות נחשבות.

הסיבות, אגב, הן לא גנטיות כי אם חברתיות והחוקרים מעריכים שלהורים יש יותר זמן לילד הראשון מאשר לילדים שבאים אחר כך. מצד שני, בהכירי כמה הורים, לא מן הנמנע שהאפקט הזה יכול גם להיות הפוך (ככל שלהורים יש פחות זמן לילדים הצעירים כך הם יוצאים חכמים יותר).

בכל אופן, איזה כיף לאחותי הבכורה.

ררררר.

נכתבו 30 תגובות לפוסט “האח הבכור חכם יותר”

 1. חתול אדיש:

  אז פרס ממש חכם.

 2. צור:

  וויי איזה כיף לי… אבל זה נשמע כמו קשר מקרי, אני לא יודע עד כמה שזה באמת משפיע באופן רציני.

 3. יובל:

  המחקר בוצע על 250,000 איש. נראה לי כמו מדגם מספק, לא?

 4. רועי:

  אצלנו יש יוצא מן הכלל.אני נולדתי 3 שנים אחרי אחי הגדול, ואחי הקטן נולד 4 שנים אחרי, וההורי םשלי נתנו לשני האחים שלי יותר זמן מאשר לי. ילד סנדוויץ’. אבל בכל זאת, לי יש את האייקיו הכי גבוה במשפחה כנראה[בערך 135, אפילו 140, שזה כבר גאון].

 5. ניימן:

  מזכיר לי דוגמא שנתנו בקורס לסטטיסטיקה פעם:

  “מחקר חדש שנערך בבתי ספר יסודיים ברחבי הארץ, גילה קשר ישיר בין גובה הילד לבין הידע שלו במתמטיקה. התוכל להסביר היכן שגו החוקרים?

  – תשובה: החוקרים לא שמו לב, שמסיבות לא מובנות, ילדי כיתה ו’ נוטים להיות גבוהים מאלו של כיתה א’, ומסיבות מאד מובנות, גם נוטים לדעת יותר מתמטיקה מהם”

  סתם בדיחת קשר מתמטית שכזאת.

 6. האביר שלא היה:

  יובל, אולי אלה שאלות של בן בכור, אבל השאלה היא – 1.איזו אינטליגנציה? 2.איך זה מסתדר עם תורת האבולוציה?

 7. יובל:

  אביר – אני לא מומחה במבדקי IQ אבל אני מניח שזו סוג האינטיליגנציה שהמבחן הזה בודק. איך זה מסתדר עם תורת האבולוציה? מה הקשר. לפני 5,000 שנה מישהו הלך לאוניברסיטה? מישהו למד פיזיקה, רפואה או משפטים? בשביל לצוד תאו, אפשר להסתדר גם עם פחות 2.3 נקודות.

 8. טרול מחמד:

  Uאיך זה מסתדר עם המשפט ” בכור מעבול” ?

 9. רועי:

  יובל- כדי לצוד תאו יש לי הרגשה שאחת הדרישות היא פחות 20 נקודות מתחת לממוצע.

 10. ילדה:

  אצלנו להורים לא היה זמן לאף אחד…לא לראשונה ולא לאחרון…(7, אם שאלתם).

 11. ילדה:

  יש מחקר דומה שנערך על משפחות עם לפחות ילד/ה אחד/ת הומו או לסבית. תוצאות המחקר הפוכות מזה שאתה מציג. כאן לילד הצעיר יותר יש סיכוי גבוה יותר להיוולד גיי וככל שמספר הילדים במשפחה גבוה יותר הסיכויים גדלים. החוקרים חושבים שזה קשור להורמון מסויים אצל האם שהולך ומתמעט עם הלידות. חשבתי על זה וחשבתי על הדוסים עם ה-17 ילדים בממוצע במשפחה ופתאום הבנתי למה הם חרדים כל כך…

 12. דני:

  אביר – זה מסתדר עם האבולוציה מצויין, להורים יש כמות מוגבלת של משאבים שהם מחלקים בין הצורך להאכיל את המשפחה לצורך לטפל בילדים כדי שיגדלו מוצלחים ולא יטיילו בטעות לתוך לוע של אריה (הצורך המודרני לעבוד הוא עיוות של העקרון הזה, עיוות שהאבולוציה כבר מתקנת בקצב מסחרר). ברגע שיש לך צאצא בוגר יחסית, סיכויי השרידה שלו טובים יותר (בתקופות קדומות חלק גדול מאוד מהילדים מתו בגיל צעיר) ולכן עדיף לך לתת לו יותר משאבים, כי יש לו סיכוי טוב יותר להצליח לשרוד ולהפיץ את הגנים שלך.
  ילדה – לא הורמון שפוחת אלא התנגדות חיסונית שגדלה, ע”ע
  http://www.tntforthebrain.com/2006/05/12/homosexuality-and-birth-order/
  זה רק הסבר חלקי, יש עוד שלל פקטורים גנטיים ידועים ולא ידועים.
  כל זה לא נכון לגבי לסביות, שזו סתם תופעה מבורכת שנוצרה למעני.

 13. דני:

  למה התגובה שלי ממתינה לאישור ? זה לא קורה בד”כ, זה בגלל הקישור או בגלל מילת ה-ל ?

 14. האביר שלא היה:

  בכל מקרה, אני הראשון להודות שאחותי השניה איננה משכילה כמוני (היא אף משפשפת את העובדה הזאת באפי של אימי בכל הזדמנות) אבל אני יותר הומאני והיא יותר ריאלית, ועד היום, כפי שניתן לראות לפי תורת האבולוציה, לכל בן משפחה יש את האינטיליגנציה שלו. חוץ מזה – אפשר לבדוק לפי מחקר היסטורי, ולאו דווקא ביולוגי, את זהותם של הזוכיים בפרסים ספרותיים או בפרסי מדע, ואינני בטוח שיהיו אלה דווקא הבכורים.

 15. ילדה:

  דני, תודה על התיקון ועל הקישור! אני לא זוכרת איפה קראתי את זה אבל אני די בטוחה שהם דיברו שם על הורמון – בכל מקרה זה לא היה מקור מדעי אלא ידיעה שדיברה עליו. ואני כבר חשבתי לתומי – יא אללה גברים! איך זה שאצלם הכל, אבל הכל, תמיד קשור איכשהוא להורמונים שלנו… ועכשיו הרסת לי את כל התיאוריה!! 🙂

 16. אפי פוקס:

  זה מה שמסביר למה צריך שעינו של האח הגדול צריכה להיות פקוחה על כולנו. כי האח הגדול חכם יותר.

 17. ירון (המקורי):

  אז איך זה עובד במשפחה הזאת?

 18. הבלונדינית הסודית:

  ילדה, אולי לא הכל אצלם קשור להורמונים שלנו, אבל ברור שהכל באשמתנו. הטענה (כפי שלמדתי בשנה שעברה בקורס חצי קשור) היא שלאם יש איזושהי התנגדות לכרומוזום Y של התינוק וככל שהיא נחשפת אליו יותר (כלומר ככל שיש לה יותר הריונות של צאצאים זכרים) כך המערכת החיסונית תוקפת אותו ביעילות רבה יותר.

 19. ניצן W:

  IQ שמקיו.

  אני הבן זקונים ומרוויח בחודש מה שאחי ואחותי הגדולים עושים בשנה.

  יש שם סעיף הכנסה במחקר הזה?

  חח

 20. ילדה:

  אוחחכךך…הכנתי תגובה לבלונדינית והכל ירד לטמיון! נעלם בעננת פיקסלים לא ברורה! הגלוב העיף אותי באלגנטיות החוצה! הַאוּ רוּד! אני ושלושת פתותי ה IQ שלי נלך עכשיו לבהות בטמטום סטואי בנקודה בקיר.

 21. MrM:

  תגידו, הקטע בנצרות עם הseventh son of a seventh son, הוא צריך לצאת די מטומטם, לא?

 22. רועי:

  MRM- לול. לול של דינוזאורים. עד כדי כך שווה.

 23. MrM:

  בעעעעעעעעעעעעע איזה שיעמום בבית
  אין מצב לאיזה פחח?

 24. דני:

  ניצן, לו הייתי דובר את לשונות הנכר הייתי אומר שאתה ,overcompensating, יש משהו שאתה רוצה לספר לנו ?

  בלונדינית – מילא אם ההתנגדות הייתה רק אחרי הלידה, אבל כשנתקלים בהתנגדות כבר בדייט הראשון זו בעיה, לא רק לכן יש הורמונים. אני מבין שאתן נחשפות להרבה גברים, אבל זו לא סיבה לתקוף את הטובים (הכל בצחוק 🙂

  ילדה – לא נורא, נעמיד פנים שהיתה לך תגובה מעולה, תחלקי לול עם MrM.

 25. עומרי:

  פחח, ילדים, רק על עצמם הם חושבים.

  אולי זה לא אבולוציוני לומר זאת, אבל הסבר אלטרנטיבי הוא שההורים הופכים ליותר טיפשים מילד לילד. מעניין אותי עם יש מחקר על זה.

 26. MrM:

  זה מעניין גם אותך וגם את “יש מחקר על זה”?
  אולי התכוונת שזה מעניין אותך אם יש מחקר כזה.

  אתה בטח ילד 60-70 ככה ^^

  (סתם צוחק איתך, גם אני טועה לפעמים, נו אופנס כן?)

 27. הבלונדינית הסודית:

  דני, עם או בלי הורמונים אני לא נחשפת להרבה גברים, אבל אלה שאני נחשפת אליהם בתק האחרונה היו יכולים להעסיק מחלקה פסיכיאטרית שלמה 24 שעות ועוד היה נשאר קצת עודף לסטודנטים.
  :+)

 28. דיימונד (בכורה):

  אצלנו זה באופן ברור הפוך.

  🙂

 29. רונית:

  יכול להיות שהמחקר מצביע על שינוי אבולוציוני? היום כבר לא חייבים תואר כדי ‘לרכוש מקצוע’ ולעשות איתו כסף, שזו סיבה שבגללה אנשים הולכים לאוניברסיטה.

  או שאולי זה קמפיין סמוי של האוניברסיטאות הלא נחשבות: ‘אח רביעי? בוא ללמוד אצלנו – לטביה קולג’, סנטה ברברה”

  אגב, אני שלישית לאמא שלי ורביעית לאבא שלי.. לפי מי סופרים?

 30. ניצן W:

  דני, אתה כנראה צודק.

  אבל לפחות כסף יש.
  🙂

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: