כשהאמצעי חשוב מהמטרה

בימים האחרונים מסתובבת באינטרנט ידיעה מעניינת שקשורה באפליקציית המחשבון של אייפון. גולשים ששדרגו את גרסת מערכת ההפעלה של האייפון ל-iOS 11 דיווחו שהמחשבון לא מצליח… ובכן, לחשב.

כך לדוגמה, משתמשים שביקשו לבצע את החישוב המורכב הבא: 1+2+3 גילו שבמקום שהמחשבון יחזיר את התשובה המתבקשת, 6, הוא מחזיר תשובות אחרות כמו 23,24,16 או 32. מה קורה כאן? ובכן, ראשית, הטעות מתרחשת כאשר הגולשים מקלידים את הספרות במהירות: "1 פלוס 2 פלוס 3" במהירות. אוקיי, אז? האייפון מתקשה לחשב מספרים שמגיעים אליו במהירות ולכן הוא טועה?

לא. מה שקורה כאן הוא שבגרסה 11, אפל הוסיפה, כך אני מבין, אנימציה חדשה ומיוחדת שגורמת לכך שהכפתור שנלחץ, נניח הספרה 1, הופך לזמן קצר ללבן לאחר שלוחצים עליו. התוצאה היא שאם לחצת על הכפתור "פלוס" לפני שהאנימציה סיימה את עבודתה, האפליקציה מתעלמת ו/או לא מספיקה לקלוט שביקשת לחבר את הספרות ומשום כך, פלוס לחשב 1+2+3 היא מחשבת 1+23.

על פניו, יש כאן את אחד הבאגים היותר משעשעים שבהם נתקלנו בשנים האחרונות אבל בעיניי יש כאן משהו עמוק יותר והוא הפיכת האמצעי לחשוב יותר מהמטרה.

המטרה של המחשבון היא לבצע חישובים מדויקים – בגלל זה האפליקציה הזו שם: היא שימושית, היא פופולארית, רבים אוהבים אותה. כיוון שלא מדובר במחשבון פיזי אלא רק בייצוג ספרות על המסך, האמצעי הוא חיווי שמבהיר למשתמש שהוא לחץ על ספרה מסוימת. אלא שזה חיווי כפול כיוון שישנו גם צג קטן שמציג את הספרה או את הפעולה שבה בוחרים. העניין הוא ש"אפל" כל כך מרוכזת באמצעי (עיצוב נקי, ברור ומשכנע) עד שבמקרה הזה הוא הפך למטרה בפני עצמה שקודמת למטרה המקורית. משום כך, מה שחשוב הוא שהאנימציה תוצג כנדרש ולא שהחישובים יבוצעו כנדרש.

זו דוגמה קטנה לתהליך רחב בהרבה. יותר ויותר חברות שמות דגש על האמצעי עד שהמטרה כמעט ונשכחת. חמור וחשוב מכך, הבלבול בין אמצעי למטרה משפיע גם על אנשים, מערכות וארגונים. גם הם מתחילים להתרכז באמצעי ושוכחים מהי המטרה. כך לדוגמה, מחלקות וארגונים שמטרתם לתת שירות לאזרח או ללקוח הופכים לכל כך מרוכזים באמצעים כמו טפסים, תהליכים ושאר ביורוקרטיה שהם שוכחים את הסיבה שהם באו לעולם: לעזור לנו.

9 מחשבות על “כשהאמצעי חשוב מהמטרה

 1. מסכים עם הניתוח אבל לדעתי הפיסקה האחרונה מוטעית. המטרה העיקרית, שלעתים הופכת להיות המטרה היחידה, של כל ארגון היא לשמר את עצמו. אם, כדי להשיג את המטרה הזאת, נדרש להעיק על אנשים עם טפסים ובירוקרטיה מיותרים, אז זה מה שהם יעשו.

  הדוגמה הקלאסית לכך היא על מחלקת ביטחון בכל ארגון בטחוני. למי שמכיר, אם אתה צריך לתאם ביקור במוסד בטחוני תמיד, איכשהו, הם ידרשו ממך למלא פרטים בטופס, ובהסתברות ששואפת ל-1 הם יאבדו את הפרטים שלך כשתגיע לשער לקבל אישור כניסה. בסוף הכל יסתדר מול השער ומשרד הבטחון. כל השאר היה הצגה שנועדה לשמר את מחלקת הבטחון בארגון.

 2. מה פירוש המשפט:
  כיוון שלא מדובר על מחשבון פיזי אלא רק ביצוג ספרות על המסך ?
  הרי כל מחשבון שהוא זה יצוג ספרות על המסך.
  הפרופסור/הסרסור (למי שזוכר את ימי הקאסיו העליזים)

 3. מאיפה הטענה שזה תהליך שקורה 'יותר ויותר'? בעבר לא היו טפסים וביורוקרטיה? אם כבר, יותר ויותר חברות שמות דגש על "user centred design", מבחני שמישות ותכנון שיתופי. אם אפל היו עושים מבחני שמישות בסיסיים על האפליקציה הזו, סביר להניח שהיו תופסים את הבעיה. אבל הטענה שלך שאנחנו דווקא הולכים בכיוון של פחות דגש על המשתמש נראית לי כל כך מנוגדת למציאות שאני תוהה מה עומד מאחוריה מלבד הניסיון שלך לתת פסקת סיכום מפוצצת.

 4. נו שויין.
  התופעה של ארגונים שמתמקדים בתהליך ושוכחים מה הוא נועד לשרת היא תופעה ידועה וכלל לא חדשה. רק מה, הדוגמא בפוסט הזה לא באמת נובעת מהתופעה הזו. לעניות דעתי צוות הפיתוח ניסה לשפר את חווית המשתמש ובתהליך הבדיקה לא עלה על הבאג, או מה שיותר סביר, עלה על הבאג אבל הגדירו כבעל עדיפות נמוכה ושחרר את המוצר – מערכת ההפעלה החדשה – איתו.

 5. לטובת המשתמש האנונימי (ואחרים) – לא כל מחשבון הוא ייצוג של ספרות על המסך. אני מציע לכם לקרוא קצת על Curta. לא רק מנגנון מכני מבריק, גם הסיפור של ההמצאה הזאת הוא משהוא ששווה להכיר אותו.
  https://www.youtube.com/watch?v=ZDn_DDsBWws
  https://www.youtube.com/watch?v=loI1Kwed8Pk
  היום זה פריט אספנים.

 6. הטענה לגבי אפל מניחה שהם היו מודעים להתנהגות הזו לפני שחרור הגרסה ותיעדפו את חוויית המשתמש מעל הדיוק בחישובים. אם במהדורה הקרובה יתוקן המחשבון, התיאוריה הזו תקרוס.

 7. @שלגון: בסדר, חוץ מהמצאות איזוטריות שנמצאות לגמרי בשוליים ואף אחד לא מכיר. האנונימי התכוון למחשבונים שנמצאים בשימוש נפוץ, לא לפריטי אספנים.

 8. 11.2 שוחררה. הבאג הזה מת.

  האירוניה היא ש11.2 שוחררה מוקדם בגלל באג אחר שהתגלה… קטעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *