להקיא עליך

דן מרגלית מפרסם היום ב"מעריב" טקסט שצריך לתת אותו לאנשים שמחפשים דרכים מקוריות להקיא.
וכך כותב הפרשן המהולל:

ילדים חילונים נהגו לשחק בראש השנה וביום הכיפורים ב"איקס-מיקס-דריקס" בחצר בית הכנסת. הם השתעשעו עם האושפיזין בסוכת השכן ואכלו מצות אצל סבתא וסבא. בהתבגרם טיילו בארץ אל "בורות המים" של נעמי שמר, המפכים "מי מבוע, מי תהום ומי נהר".‬ בעשור האחרון הם נגררים בילדותם אחרי ההורים בשדרה החמישית בניו-יורק ובקזינו בלאס-וגאס. בני העשירים עושים סוכות ופסח על סיפון היאכטה. בעקבותיהם הולך וגדל שיעור בעלי היכולת הכלכלית הפחותה, שמחקים אותם בטיולי תיור פחות מרהיבים וממוססים את הנוהג המשפחתי-מסורתי.

זה אחד המפוררים הגדולים של הלכידות היהודית.

ומסיים מרגלית בקביעה נחרצת:

הגיעה השעה למסור בהדרגה מתמדת את ההנהגה הלאומית לידי עולים מרוסיה המתערים בארץ וליוצאי עיירות הפיתוח ול"כתומים‭."‬ זה בלתי נמנע. גם ראוי.

ועל זה אני אומר: GIVE ME A FUCKING BREAK

אני מציע לכלוא את כל האזרחים שנוסעים עם רכב משנת ייצור 2003 ומעלה. צריך גם להצליף בכל עקרות הבית שקונות גבינה צהובה עם 20% שומן ולא 8% שומן (מה זו הראוותנות הזו?!). ובכלל, צריך להעביר מהנהגת המדינה את כל אלו שמשתמשים בטלפונים דור שלישי. הם מנותקים מהעם! גם מי שנוסע לצימר בצפת, גם מי שנוסע לצימר באשקלון, גם מי שנוסע. מה יש – ללכת ברגל לא טוב? זה אחד המפוררים הגדולים של הלכידות היהודית.

זה בלתי נמנע. גם ראוי.

בעעעעע

13 מחשבות על “להקיא עליך

 1. דרור, לפני כמה זמן חטפת את הסעיף על מאמר קלישאתי שפורסם בהארץ.

  והנה SUPRISE SUPRISE אתה עושה אותו דבר (או קיי, זה בלוג, אבל דין בלוג כדין נצרים ותל אביב ומאמר בהארץ)

  מרגלית מתייחס לאליטות. לא לקיבוצניקים ולמושבניקים שאוכלים ביום כיפור כי אם לאנשים כמו מנכלית בנק לאומי או שאר האנשים ששולטים למעשה במדינה אבל אין להם למעשה שום שיוך חברתי ל-99 אחוז מאוכלוסית המדינה. והנקודה היא – בקהילות יהודיות בחוץ לארץ אותם אנשים הולכים לבית הכנסת בחגים ומתחכחים עם אותם 99 אחוז – לפחות ביום אחד בשנה.

  בישראל האליטות אפילו לא מתחכחים עם הנחותים בשדה התעופה – הם נמצאים בטרקלינים של המלך דוד (כן ראיתי והקאתי)

  "האליטות שהפכו את הנהירה לחו"ל לריטואל כמעט דתי בחגים, והפוליטיקאים הרבים מדי שילדיהם בחרו שלא לחיות כאן, מאבדים מסמכותם המוסרית להנהיג את האומה."

 2. מר ביג היקר שבאדם.
  ראשית, השם שלי מבלבל אבל אני מעדיף שיקראו לי בשמי הפרטי (ראה ערך: יובל).
  שנית, אכן יש לי נטייה להקיא מקלישאות ולכן השתדלתי להתאפק כאשר קראתי את שכתבת: "בקהילות יהודיות בחוץ לארץ אותם אנשים הולכים לבית הכנסת בחגים ומתחכחים עם אותם 99 אחוז – לפחות ביום אחד בשנה" – שהרי גם זו קלשאה שלא ברור לי על מה ביססת אותה? על סיפורי בית סבתא?
  אבל גם אם לקחתי כדור נגד בחילה, וגם אם מה שתיארת נכון, הרשה לי לשאול אותך: אז מה? אז מנכ"לית בנק לאומי נוסע לפריז ביום כיפור. אז מה? היא חייבת לדן מרגלית משהו? היא חייבת לך משהו רק בגלל שיש לכם איזה זיכרון קולקטיבי של איקס-מיקס-דריקס בבית הכנסת? ובגלל שהיא ושכמותה נוסעים לפריז, צריך להעביר את הנהגת המדינה לכתומים? בגלל זה? בגלל שאלו נשארים בבית הכנסת ואלו נוסעים לפריז? מה זה הטיעון האידיוטי והדוחה הזה?
  בפעם האחרונה שבדקתי זו מדינה יהודית ליברלית ואל חומניסטית רדיקלית (וייתכן שזה רק עניין של זמן) ואם אדם רוצה לנסוע לחו"ל ביום כיפור, בתשעה באב או בדיוק כאשר הרבי מלובביץ החזיר את נשמתו לבורא עולם – מותר לו! כן אני יודע – אלו דברי כפירה!!! אבל מותר לו!!

 3. חוץ מזה, מי שכותב "מתחכחים" במקום "מתחככים", מאבד את זכותו המוסרית להגיד לי מי איבד את זכותו המוסרית. מי שלא מבין שלשכנו יש חירות מלאה לעשות ככל העולה על רוחו כל עוד זה במסגרת החוק, לא מבין חירות מהי. מי שלא מעלה על דעתו, שאם רוב העם נוסע בחגים לחו"ל, סביר שגם המנהיגים שלו יסעו בחגים לחו"ל – לא מבין מהי דמוקרטיה.
  יש אנשים שלא מבינים שמי שהרוויח הרבה כסף לא חייב כלום למי שלא הרוויח הרבה כסף. יש אנשים שלא מבינים שאפשר להיות אזרח ישראלי בלי לאכול כשר וללכת לבית הכנסת. יש אנשים שלא מבינים שיש בארץ זוגות של יהודי וגויה (או להיפך) שהחוק הישראלי לא מאפשר להם להתחתן. יש אנשים שלא מבינים שאפשר להיות אזרח ישראלי נאמן בלי לשרת בצה"ל.

  ו*זה* המפורר הגדול של הלכידות היהודית: אנשים שחושבים שהם בעצמם הלכידות היהודית, ועסוקים כל ימיהם בדחיית מי שלא מוצא חן בעיניהם. ועכשיו תסלחו לי, אני צריך לנקות את הקיא מהמקלדת.

 4. המשפט הזה באמת גמר אותי –

  "הגיעה השעה למסור בהדרגה מתמדת את ההנהגה הלאומית לידי עולים מרוסיה המתערים בארץ וליוצאי עיירות הפיתוח ול”כתומים?.”? זה בלתי נמנע. גם ראוי."

  איך בדיוק נמסור להם את השלטון? בהליך מסודר? לא היה כאן לפני איזה עשר דקות משהו שנקרא דמוקרטיה?

  נראה שמוחו של מר מרגלית היקר התמוסס ברבות השנים והפך ללקרדה.

 5. לא צריך להיסחף לשום כיוון.
  דן מרגלית אמנם פופוליסט, ואולי אפילו מתחסד, אבל הוא נוגע בנקודה נכונה. הדמוקרטיה הישראלית היא לא באמת שלטון העם, כי היא כבר לא מייצגת את העם. אנשי מפא"י ההיסטורית יכלו לנקוט בגישה ממלכתית כי הם היו בוני הארץ. השחיתויות של מפא"י הזינו את מוסדות המפלגה אבל ספיר המשיך לגור בדירת שני חדרים. אין פלא שהיום, כשהמדינה מנוהלת מכפר שמריהו, סביון, רמת אפעל ורחביה, יש תחושה של תהום שפעורה בין האליטות ו"העם".

 6. ובין הסנטורים בארה"ב לאפרו-אמריקאים שעובדים בשתי עבודות לא פעורה תהום? בין הלורדים הבריטים לעובדי המפעלים בלידס לא פעורה תהום? על מה בדיוק עלה פה מרגלית? אז נכון ש"פעם הכל היה אחרת" ובן-גוריון התיישב בנגב אבל מה לעשות עברו איזה 30-40 שנה מאז ודברים משתנים. הפתרון שלו – למסור את הנהגת המדינה ל – הוא כל כך אידיוטי ודוחה שפשוט, כפי שאמרתי, בא להקיא.

 7. יובל,
  על ה"קלישאה" שלי – ובכן, אני גר בחו"ל עם המשפחה כחמש שנים ואני יודע ומכיר את הנושא באופן אישי. אז אם אתה צריך כדור נגד בחילה אני צריך ארגז בגלל שאני מכיר דברים יותר מעצבנים בקהילה היהודית פה. אבל נעבור הלאה.

  בקשר למנכ”לית בנק לאומי – אבא שלה לא הביא את הכסף לבנק ולא אמא שלה – אני ואתה בעמלות המזוינות שהיא והבנק לוקחים מאיתנו ומה שהבנק שדד מקורבנות השואה לדוגמא.

  אז בו נראה:
  היא לא חיה ביננו (תשווה את זה להיכן שהרב שח היה חי ובאיזה תנאים)
  היא לא משלמת על המשגים שלה (מפרשת ויסות המניות היא קודמה להנהלת בנק לאומי)
  היא שולטת במדינה (היא והחברים שלה שקונים את המדינה בהלוואות על חשבוני)

  אז היא והם לא חלק ממני.
  בית הכנסת הוא גם היום בקהילות יהודיות בחו"ל מקום מפגש חברתי – אם אתה טוען שאתה שייך לקבוצה הזאת של היהודים אתה מתערה בהם – ואתה עושה את זה דרך המוסדות היהודיים.

  בישראל אין את זה, ההתערות של אותם אליטות היא אפס. ולכן, אני אעדיף יהודי חרדי על פני אחד מהאליטות

 8. ידידי, אם הרב שח קרוב אליך יותר על פני אחד האליטות (שזו הקלישאה הכי גדולה מכולן – מיהו אליטיסט? מי שמרוויח 20 אלף בשקל? 40? 60? מהו קו האליטה? מה זה הקשקוש הזה?), אז באמת שיהיה לנו קשה לפתח דיאלוג.

 9. יובל
  אליטיסט הוא לא עובד היי טק וגם לא איש עסקים ממוצע או יזם. אליטיסט הוא האוליגרך הישראלי.

  כך לדוגמא את מר יצחק תשובה. מתוך מאמר עליו ב-YNET

  תשובה, מצידו, כבר רגיל להפתיע את הברנז'ה העסקית: מה לא נכתב על הקבלן הנתנייתי לשעבר, שבמהלך מבריק הצליח לחטוף את חברת דלק מתחת אפה של משפחת רקנאטי בתחילת 1998 ולמקם את עצמו בן לילה בשורה הראשונה של אנשי העסקים בישראל…. "כשבאתי אז לאליעזר פישמן ואמרתי לו שאני רוצה לקנות את מניות דלק שבידיו, הוא ענה לי מייד שהוא מוכן למכור לי את המניות. אפילו אמר לי 'תשלם לי כשיהיה לך'. קניתי ושילמתי במקום."

  סליחה – איך אתה חושב קבלן מנתניה מסוגל לרכוש חברת דלק? מהיכן המימון?

  אז כן, אני מעדיף את הרב שך שהיה מנהיג דתי אבל שחי על פי אמות מוסר מסוימות על אנשי עסקים שאני ואתה בכלל לא נמצאים בעולם השיקולים שלהם.

  קו האליטה עבורי הוא הקו המוסרי שאמור להיות חלק משיקול הדעת של האדם. ואני יודע שזה ירגיז אותך אבל אני אמצא יותר דו שיח עם תלמיד ישיבה ואיש שלום עכשיו מאשר עם איש אליטות.

 10. ועדיין אני לא מבין מהי אליטה להגדרתך. עד כמה שאני יודע מה תשובה הוא הכל חוץ מאשר אליטה (ושוב, אני לא בטוח שאני יודע בכלל מהי אליטה). מדובר בקבלן ואיש עסקים מוכשר שהצליח להתעשר. אז בגלל שהיום יש לו כסף הוא אליטה? זה מה שהופך אותו לאליטה? כי הצליח לקנות חברת דלק? ובגלל שהצליח לקנות חברת דלק והוא עכשיו "אליטה" יש להעביר את הנהגת המדינה ל"כתומים"? בגלל שהוא נוסע לניו-יורק בביזנס? מה זה ההיגיון הדלוח הזה?
  ועוד הערה: אם אתה חושב *שאתה* היית בעולם השיקולים של הרב שך יש לי הפתעה בשבילך. אני לא יודע אם אתה חילוני, דתי או חרדי, אבל עצם העובדה שאתה גולש באינטרנט כבר היה הופך אותך לראוי לסקילה בעיני הרב שך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *