מעשה אוריינטלי

באמת שלפעמים אני לא מבין את NRG (ו"מעריב"), פשוט לא מבין.

הנה ידיעה שמופיעה בערוץ "סקסי".

אדם נעצר ביום שישי שעבר ביוקוהאמה, יפן, לאחר שחשף את איבריו האינטימיים בפני שוטרת בבגדים אזרחיים בזמן נסיעה ברכבת.

יאסויוקי קאוואי, שף מיוקוהאמה, הואשם והודה במעשה המגונה. בחקירה טען להגנתו כי השוטרת בת ה‭21-‬ היתה פשוט "הטיפוס שלו‭,"‬ והעובדה כי היו לבד בקרון הובילה לביצוע המעשה המגונה.

השוטרת שכנראה לא התרשמה מניסיון החיזור החושפני, מיהרה לעצור אותו עם הגיעם לתחנה הבאה. תוצאה חיובית אחת יש למעשה הזה, והיא שסביר להניח כי עם שחרורו יחשוב קאוואי פעמיים לפני שיחשוף עצמו בפני אישה בודדה ברכבת. מעשים מגונים ברכבות ביפן במיוחד בשעות השיא, הם בעיה מוכרת וידועה.

מי כמוני חובב סיפורים על יפנים, אבל אני לא מבין מה הנקודה כאן.

זה שיש יפנים?
זה שיש רכבות ביפן?
זה שיש שוטרות ברכבות ביפן?
זה שיש סוטי מין ברכבות ביפן?

מה הופך את הסיפור הזה לסיפור השונה מכל מעשה מגונה שמתרחש בכל מקום בעולם כל דקה? מה האייטם פה? לא ברצינות, אני שואל ברמה העיתונאית – מה האייטם כאן? זה אפילו לא "חדשות" כי מדובר במעשה מגונה שבוצע לפני שבוע!. אז אם אין אייטם, למה לפרסם אותו? כי הכתב מטוקיו שלח? כי מעשה מגונה אוריינטלי הוא יותר אקזוטי? ואחרי כל זה לשים את הסיפור הזה בערוץ "סקסי"?? האם אין סטנדרטים, אין כללים, אין אתיקה עיתונאית בסיסית?

אני פשוט לא מבין, אני אומר לכם, אני לא מבין.

3 מחשבות על “מעשה אוריינטלי

 1. אתה באמת לא מבין שיש שם ערוץ שנועד להכיל סיפורים סקסיים, ואם אין – צריך להמציא ולהיות יצירתיים. קח ידיעה שהיתה חדשות לפני ארבעה ימים מינימום, הצמד לה כותרת פרובוקטיבית פלוס תמונה לא קשורה אך בעלת פוטנציאל חירמון והנה לך מעדן רייטינג. להגיש פושר.

 2. יובל, אני באמת מתפלא עליך. אני תמיד אומר לקוגלגות שיובל – יובל הוא עיתונאי באמת, לא דמיקולו כמונו – והנה אתה בא ומחמיץ את עיקר הסיפור…

  השאלה שלי היא זו:
  מדוע זה רלוונטי שהיא הייתה שוטרת בלבוש אזרחי?
  מה אנחנו למדים מכך – שהוא נשפט לא רק על מעשה מגונה אלא גם על התחצפות לשוטרת? הפרעה לשוטר במילוי תפקידו? העלבת עובד ציבור? (למעשה, נדמה לי שחוק בעניין העלבת עובד ציבור לא קיים ביפן, אלא רק במדינות מתוקנות כמו ישראל, סינגפור או סוריה).

  לכאורה מה הסיפור כאן? שאם היה נחשף לפני סתם בחורה הוא לא היה נעצר. איתרע מזלו והתברר שהיא שוטרת בלבוש אזרחי ולכן עצרה אותו.

  מצד שני, מה אומר קו ההגנה שלו? "לא ידעתי שהיא שוטרת". אולי עורך הדין שלו ניסה לשכנע את השופטים שזו לא הייתה הטרדה מינית, אלא יש כאן התנגשות תרבותית – הלקוח שלו משתייך לתרבות שבה מקובל להראות את הזין לבחורה כדי לחזר אחריה. זה נשמע מוזר, אבל יש תרבויות בהן אם יש בחורה שמוצאת חן בעיניה, מקובל לחטוף אותה ולאנוס אותה ואז אתם מתחתנים.

  כך או כך, הבעיה עם הידיעה של נרג היא שחסר מידע בסיסי שדרוש להבנת הסיפור:
  א. על איזו עבירה נשפט?
  ב. מה דעתו של בית המשפט על הטענה שזו לא הייתה עבירת מין אלא מקרה של חיזור לא מוצלח?

  ואם היו רוצים בנרג להיות אינטליגנטיים, היו יכולים לדבר עם איזה אקדמאי שמכיר טוב את היפנים, ועם איזו פמיניסטית אינטליגנטית, ולשאול מה זה אומר על היחס לנשים בחברה היפנית, או על ההתפתחות של המשפט היפני בנושא עבירות מין.
  אבל אז זו כבר הייתה כתבה, ומי רוצה לקרוא כתבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *