מלחמה קרה

בארה"ב (וגם בישראל) היו לא מעט אנשים שהתעצבנו כאשר שמעו שגוגל נכנסת לסין – ושמעו כיצד זה קרה. אחד המחוקקים בארה"ב מנסח חוק שימנע מגוגל ומחברות דומות לה, מלפעול בסין.

Rep. Chris Smith, R-N.J., is drafting a bill that would force Internet companies including Google, Yahoo and Microsoft to keep vital computer servers out of China and other nations the State Department deems repressive to human rights

אני לא יודע אם שמתם לב אבל בין ארה"ב לסין מתנהלת מלחמה קרה אמיתית. בארה"ב משוכנעים שההתנגשות הגדולה הבאה בין מעצמות תהיה בין שתיהן – נניח עוד 30-40 שנה. מה שמעלה את השאלה מי ינצח (ברור שהסינים) ומה שמעלה שאלה עוד יותר מעניינת: מה הסינים יעשו עם הישראלים שנחשבים לחיית המחמד של האמריקאים?

ממממ. נראה לי שאני יודע מה יהיה לי תלוי על מחזיק המפתחות עוד 15 שנה. אני!

(מקור: Slashdot)

12 מחשבות על “מלחמה קרה

 1. הסינים לא עוינים את ישראל, הם מודעים ליתרון הטכנולוגי שלנו ולכן מנסים וינסו גם לעשות איתנו עסקאות יצור, טכנולוגיה ונשק. כבר היום יש בינינו יחסי מסחר הדוקים יותר ממה שהיו האמריקאים רוצים לחשוב. בכל אופן, אל תדאגו, אנחנו נהיה בסדר גם אם הסינים ישלתתתווו!!!!!111

 2. תסלח לי יובל, אבל כתבת דברים מאוד פשטניים. נכון שיש ימלחמה קרה בין סין לארצות הברית, ורואים את זה בתחומים רבים. אבל לבוא ולאמר מה יקרה עוד 30 שנה בכזה ביטחון? האם אתה חושב שהכלכלה הסינית יכולה לצמוח בשבעה אחוזים בשנה באופן שוטף? חשבת על השלכות חברתיות? אולי זה יגרום לחוסר יציבות שרק יפגע בה. בעייה יותר חמורה – משבר אנרגיה. האם עוד 5-10 עוד יהיו מספיק עתודות אנרגיה כדי לספק את צריכת העולם בכלל והסינים בפרט? ועוד שלל סיבות. בקיצור. הנושא טיפה יותר מורכב.

 3. מה שאותי מקומם זה התערבות הממשל (כרגיל). אותו קונגרס שאישר רק לאחרונה להאריך את התוקף של ה- patriot act ושמבקש נתוני פרטיות מלברות החיפוש במגוון נושאים.
  התנהגות גוגל, יאהו ומיקרוסופט ואני מאמין שהלחץ הציבורי היה גורם להם להשתנות (תראו את סטרבאק וניצול עובדים בדרום אמריקה), אבל לא הייתי רוצה שהממשל יתחיל לפקח על שמירת החופש בסין – הרקורד שלהם בארה"ב לא מרשים במיוחד.

 4. שיעור הלטינים והשחורים באמריקה עולה כל הזמן, ועוד 50 שנה הם כניראה יהיו רוב. להם אין סנטימנטים אוונגליסטים/פרוטסטנטים ל"עם הנבחר", ובלי קשר לסין, כשיהיה נשיא פורטוריקני, נצטרך להסתדר בעצמנו.

 5. חוץ מזה, מה פירוש "ינצח"? שהדיקטטורה הסינית תתפשט למערב, כמו שהדמוקרטיה התפשטה לגוש הקומוניסטי כשזה הפסיד במלחמה הקרה ונפל? זה בחיים לא יקרה, גם אם הציביליזציה השלטת תיהיה הסינית ולא המערבית. לפני שזה יקרה תהיה מלחמת עולם, שאחריה במילא לא משנה מה יחסי הכוחות. כולם יהיו מתים.

 6. אבל בניגוד לכאן, שם חברי הקונגרס ממש דואגים לאינטרסים של הבוחרים שלהם, בגלל שהבחירה היא אישית. ואם חבר קונגרס יראה שאם הוא ימשיך לדאוג לאינטרסים של ישראל הוא לא ייבחר יותר, הוא לא יעשה את זה, או שהוא לא יהיה יותר חבר קונגרס.

  בתחום ההשקעה בחלל, למשל, שזה תחום שאני עוקב אחריו, יש חברי קונגרס שדוחפים להמשך ההשקעה, לא כי זה מעניין אותם, אלא כי במדינה שלהם יש מרכזים של נאס"א או קבלנים של נאס"א שמספקים עבודה.

 7. "לפני שזה יקרה תהיה מלחמת עולם, שאחריה במילא לא משנה מה יחסי הכוחות. כולם יהיו מתים."

  אני לא מצליחה להפסיק לצחוק. לכל הרוחות.
  שיט.
  עדיין צוחקת.
  גם עכשיו.
  זהו… רגע, שברי צחוק קטנים…
  נגמר.

  פיו, תודה.

 8. את יכולה לצחוק כאוות נפשך. בעוד שנצחון המערב על הגוש הקומוניסטי הביא לדמוקרטיזציה לפחות בחלק ממדינות הגוש הזה, בהיות הדמוקרטיה עדיפה על הדיקטטורה, הדרך היחידה בה סין תוכל להשליט את הדיקטטורה שלה על המערב אם וכאשר היא תנצח במאבק הבין גושי העתידי הזה, יהיה במלחמה. אלא אם כן את יכולה לחשוב על תסריט אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *