(c)

(אזהרה: בפוסט הזה ישנם גידופים, קללות ונאצות שאינם מתאימים לילדים, נשים בהריון וחולי לב)

כידוע לכם, מוסיף עובד בשבועיים האחרונים על עיצוב חדש לגלוב. ההשראה לעיצוב נלקחה מאתר (אני חושב אמריקאי). מוסיף, שהוא באמת איש טוב, שאל אותי אם אני חושב שכדאי לכתוב לבעל האתר ולומר לו שאנחנו משתמשים בעיצוב שלו כדי לעצב את הגלוב. אמרתי לו, "בטח, למה לא". אז מוסיף שלח וכעבור כשעה קיבל תשובה:

Hello Mosif,

The design of BEEP website is copyright and I can not
give you permission to copy any part of it, sorry.

Regards,
Jonathan

ועל זה יש לי כמה דברים לומר:

א. הג'ונתן הזה הוא חתיכת חלאה.
ב. מה העניין? אנחנו גלוב קטן ולא מזיק (אמנם משתלטים לאט לאט על העולם, אבל עוד לא!) ובסך הכל ביקשנו רשות להשתמש בעיצוב של אתר אחר שהוא לא הפאקינג CNN או הניו-יורק טיימס. כולה אתר חריין וקטן. במקום לקבל את העניין כמחמאה הוא משחק איתנו בקופירייט?
ג. אינשאללה יתפסו את הג'ונתן הזה ויעשו לו בדיקה אנאלית.
ד. אני לא נותן את שם האתר שלו כי לא בא לי לעשות פרסומת לנבלה הזה.

מצד אחד, זכויות יוצרים זה דבר חשוב. אני לא בעד לבטל אותן. אבל זו דוגמה קלאסית לאיך משתמשים ב-(c) סתם, אבל ממש סתם.

ועכשיו צריכים להתחיל את כל עבודת העיצוב מההתחלה.

עצבים!

40 מחשבות על “(c)

 1. יובל דרור, אתה טועה.
  אתה מפרש את הסירוב של אותו בעל עיצוב כאילו הוא חייב לך משהו.
  מוסיף פנה אליו בשאלת קיטבג, וקיבל תשובת קיטבג.

  והנה… יש חוק.
  ואני כמוך, בעד לשלוח מפירי חוק לשבת בכלא 7 שנים.
  כן, אני רוצה לראות דם!
  פחחחח…

 2. מותק, אם שאלת קיטבג זה לבקש לרשות להשתמש במשהו שהוא לא שלך, אז אני שואל שאלות קיטבג.

  יש חוק והחוק אומר שאם אתה משתמש במשהו שהוא קופירייט אתה צריך לבקש רשות. זה מה שעשינו ואני לא מצטער לרגע.

  זה לא אומר שהחוק הגיוני ושלא צריך להילחם בו, אבל כל עוד הוא חוק, אני מעדיף (בניגוד אליך, אני יודע) להיות בצד הזה של החוק ולא בצד השני.

 3. נו, אז למה אתה מקלל אותו? בגלל שהוא פועל על פי החוק?
  אתה מקלל שומר חוק וקורא לו חלאה?

  אני אספר לך סיפור אישי:
  כשבניתי את האתר הסאטירי "מהות התחת של החיים"
  http://halemo.net/satiroom/eol/index.html

  כפרודיה על האתר האמיתי "מהות החיים"
  http://www.eol.org.il

  העתקתי את העיצוב אחד לאחד.

  כמה ימים לאחר שהאתר הפארודי התפרסם, קיבלתי מכתב מעורך דין של שרי אריסון, שטוען שגנבתי להם את העיצוב
  http://halemo.net/edoar/0014/0001.html

  אני כמובן שם קצוץ על עורכי דין שמנסים להלך אימים עליי בגין "הפרת זכויות יוצרים".

  היה לי מקרה דומה כשעשיתי את אתר הפארודיה "ברק 2001" בבחירות 2001, שהיה העצק עיצובי לאתר ברק 2001 האמיתי של אהוד ברק שרץ לראשות הממשלה.
  http://halemo.net/web/www.barak2001.org/index.html

  גם אז עורך דין איים בתביעה, וגם עליו שמתי קצוץ
  http://halemo.net/versus/barak2001/story.html

  מה שאני מנסה לומר זה שמי ששואל שאלות קיטבג, מקבל תשובות קיטבג. אני טוען שיכולת להשתמש בעיצוב שראית במקום אחר באינטרנט בשביל האתר שלך, ומי שלחת ממנו את ההשראה, יכול לקפוץ לך.

  השאלה הקשה פה היא זה האם אתה מוכן להתמודד בבתי משפט בתביעה אזרחית על הפרת זכויות יוצרים. אני מנחש שלא, כי יש לך חיים, משפחה, הכנסה לא גבוהה, ואין לך רצון ועצבים לעמוד על זכותך להשתמש בעיצוב יפה שראית.

  אני כמוך מסכים שחוק זכויות יוצרים הוא לפעמים דרקוני, אבל החוק הזה נבחן משפטית רק כשיש תביעה. אתה לא משתמש בעיצוב שראית בגלל שיש לך מה להפסיד כרגע, גם אם בסופו של דבר לא תפסיד ותצא צודק.

  יש מבין?

 4. אני חייב להוסיף, שלמרות שאני בחור טוב, אני לא כזה תמים. העיצוב המדובר בהחלט ייחודי ונראה שהושקעה בו מחשבה ועבודה. בגלל שלקחתי ממנו כמה רעיונות ואלמנטים, נראה לי הוגן ונחמד לבקש רשות לעשות את זה. אם היה מדובר בבחור סבבה, הוא היה מאשר לי לעשות את זה (תמורת קישור והבהרה לגבי מקור ההשראה). אבל מדובר כנראה בפוץ.

 5. הלמו אתה צודק, אין לי זמן כוח ועצבים להסתובב בבתי משפט. אין לי זמן כוח ועצבים להיחקר במשטרה. אין לי זמן כוח וכסף לשלם לעורכי דין. אין לי זמן כוח ועניין להסתבך עם החוק.

  מה עוד שמה שאתה אומר זה פשוט שטויות במיץ. העניין נבחן בבתי משפט ויש פסיקות בכל העולם (ואל תשלח אותי לחפש אותן כי ממש אין לי זמן כוח ועצבים בשביל זה). זה שאתה "שם קצוץ" על כל העולם ואחותו (ובעיקר על החוק) לא הופך אותך לצודק.

  וחוץ מזה, אני לא מקלל שומר חוק. הוא לא שומר על החוק. המשטרה שומרת על החוק (לפחות בעיקרון).

  הוא משתמש בחוק שיכול היה גם לא להשתמש בו. אני יכול להחליט לתת לך 10 שקל ואני יכול להחליט לא לתת לך. זו החלטה שלי. אם תבקש ולא אתן לך זה לא יהפוך אותי ליותר או פחות שומר חוק. זה יהפוך אותי לאחד שלא רצה לתת לך 10 שקל. ואז אם תקרא לי "חלאה", אצטרך להתמודד עם זה רק שבמקרה שלך יש בעיה: אני יודע עברית והחלאה ג'ונתן כנראה לא (לא שזה באמת מזיז לי במקרה הזה).

  יש מבין?

 6. אתה באמת חושב שאכפת לי?
  לו יש את הזכות להתכסות מאחורי "זכויות יוצרים".
  לי יש את הזכות להתכסות מאחורי "חופש הביטוי".

  מי כמוך יודע.

 7. hel'a.

  כל הדיון הזה מיותר, כי כמו שיובל אמר, מדובר בעניין אישי בין מעצבים. אני רק ביקשתי באופן ידידותי ומתחנף את אישורו לקבל השראה מהעיצוב שלו. הוא החליט לומר "קופירייט". יענו מנייאק.

  m a n y a k.

  בכלל, זו שאלה מעניינת- האם יש באמת שמירה על זכויות יוצרים של עיצוב באינטרנט? האם יש דרך לאכוף זאת? הלא חצי מהאתרים באינטרנט נראים בדיוק כמו החצי השני.

 8. אתם מתווכחים סתם, והדוגמה של הלמו לא רלוונטית. הלמו בנה שני אתרי פארודיה, מוגנים לחלוטין על ידי חופש הביטוי. מגוחך יהיה לחייב פארודיה להיות שונה מהמקור, כי אז איפה כאן הפארודיה. לעומת זאת, הגלוב איננו פארודיה (ופלוגות המחץ של הקונצרן מוכנות לעשות שפטים במי שיטען אחרת). הוא עומד בפני עצמו ולכן אין זה הוגן מצידו להעתיק עיצוב ללא רשות. ואכן החוק אוסר על העתקה במקרה כזה. אבל טענתך, הלמו, כאילו אותו ג'ונתן אלמוני "נוהג לפי החוק" היא אוילית; החוק לא מחייב אותו לאסור על העתקת האתר שלו, אלא לכל היותר ,b>מתיר לו לעשות כן. רוצה, מאפשר להעתיק; לא רוצה, לא מאפשר. זהו. ישאר-נא בפוציותו, ויכול הוא לנעוץ את עיצוב האתר שלו במקום בו לא זורחת השמש (מלבד מקרים יוצאי דופן).
  אבל למרות זאת אני מבקש לפרסם (ולו ברמז? או באימייל?) את כתובת האתר, כי אני חייב לראות את העיצוב לפני שהוא מתכסה בחומר שיש באותו מקום בו לא זורחת השמש.

 9. אהם אהם…
  בתור זו שקיבלה היום SMS שטוען שהציון שלי בדיני תקשורת הוא 97,
  הרשו לי לציין שזה ממש מטופש הויכוח הזה.
  ג'ונתן הזה נשמע כמו פוץ רציני, אבל בסופו של דבר העיצוב הוא *שלו* והוא לא חייב לתת את אישורו. יובל, אולי ציפית שהבנאדם יעריך את הבקשה ויאשר לכם להשתמש בעיצוב כלאחר יד, אבל זכותו גם שלא. אולי הוא מתכנן להרוויח פה כמה ג'ובות, גם זו זכותו.

  לא יודעת למה, אבל זה מזכיר לי שפעם ביקשתי יום חופש בעבודה, ולא אישרו לי, ואז הצטערתי שלא הבאתי מלכתחילה פתק מהרופא…

  ואגב,
  לזכותך ייאמר שהעיצוב הנוכחי של האתר הוא סבבה לגמרי, והקערה עם האותיות מצחיקה אותי כל פעם מחדש.

 10. שורה תחתונה מוסיף היא שיש לך תירוץ למה העיצוב עדיין לא מוכן. אתה צריך לשלם לג'ונתן שמספק לך תירוץ במקום לקלל אותו:)

 11. ואפשר גם להשתמש בעיצוב בכל זאת. אתה חושב שהוא יגרור את עצמו עד לבית משפט בפינה הזאת במזרח התיכון בשביל זה?

 12. היי, חברה של, נראה לך שלי יש כוח להתווכח עם רוגל כמו שמוסיף מתווכח איתו? עזבי אותי באמאש'ך, כבר סגרנו את הסוגייה הזו.

  מה שכן, אני אלביס פרסלי. באמת!

 13. איזה כיף, אני לא יכולה לחכות לראות את העיצוב החדש. אתם תזכו בתואר "העיצוב המקורי הראשון לוודפרס עברית" אי פעם!
  אתמול נתקלתי בעיצוב חכם לוורדפרס ונורא התלהבתי ממנו, וכשראיתי שאתה מעצב חשבתי עליו שוב: http://fernando.dubtribe.com/wp-content/themes/magazine/screenshot.png. יפה, אין מה להגיד.
  בהצלחה!

 14. טוב אתם כותבים הרבה ואין לי זמן, אז רק דבר קצר:

  בתור אחד שמתעסק הרבה עם בניית אתרים, הנה מה שיש לי להגיד:
  עיצוב זה דבר שאם עושים אותו בצורה מקצועית הוא עולה כסף, העיצוב של האתר שלי ( http://www.mustigman.com ) עלה לי הרבה כסף (וכנ"ל על עוד אתר שאני עובד עליו עכשיו) ואם היית מבקש להשתמש בו הייתי משיב לך כמו הג'ונה הזה.

  דבר שני: הבן אדם אמריקני, Mosif נשמע ערבי והוא לא יודע עברית, אני מניח שהוא חשב שאתה ערבי, רוב האמריקאים לא ממש אוהבים ערבים (ועכשיו לפי הסקרים האחרונים הם אוהבים אותנו מאודדדדדדדדדדדד ^^) אז אני הייתי חותם בשם אחר, אולי בשם של יובל 🙂

 15. נניח שהיה פונה אליך מישהו מניו-זילנד, או מישהו מאוסטריה, או מישהו מקטאר. ואומר לך – שמע, יש לי בלוג קטן והעיצוב שלך אחלה. אכפת לך שאשתמש? האם גם אז היית אומר לו לא?

 16. צריך לציין גם שלא ביקשנו את קבצי הפוטושופ, ולא להעתיק במדויק את העיצוב. בפירוש ביקשתי את רשותו "להיות מושפע" מהעיצוב שלו.

 17. להיות מושפע מותר לך גם בלי לבקש רשות, אם רק הושפעת ולא העתקת אחד לאחד אז תשתמש בעיצוב.

  יובל- אם מישהו היה בא ואומר לך "יש לי עיתון בניוזילנדית מדוברת, הייתי רוצה לשים את הכתבות שלך בתרגום לניוזילנדית בעיתון" היית מסכים? (ונעזוב את העניין שהזכויות שייכות גם לידיעות אחרונות)
  למה לא? זה יפגע בתפוצה שלהן בארץ? אתה תקבל פחות כסף? לא, פשוט עבדת על זה ומגיע לך על זה שכר.

  כך גם הוא- הוא עיצב לעצמו את הבלוג ועבד קשה או שילם למישהו כסף בשביל שיעצב לו את הבלוג והוא לא מעוניין לחלוק את זה עם אחרים, זו זכותו ואין לך שום זכות (מוסרית) שבעולם לקלל אותו.

 18. פינגבק: Room 404 ~
 19. MrM, קודם כל, אני עומד על זכותי המוסרית לקלל כל אחד. אתה מבין את זה חתיכת חרא? 🙂

  לגופו של עניין, אני מניח שזה עניין של שיקול. אני לא טוען שלא זכותו לסרב לנו. בהחלט זכותו והוא ניצל אותה.

  אני יכול לומר לך שלא פעם ביקשו ממני לפרסם תכנים שלי במקומות אחרים (גם בחו"ל) ואמרתי להם – גשו ל"הארץ", הזכויות שלהם. אמרו לי – "פנינו והם אומרים שאתה צריך לאשר". אז אמרתי להם: "בבקשה, אין לי בעיה".

  כאמור, אני לא אומר שאין היגיון בעולם זכויות היוצרים ואני לא טוען שצריך להשמיד את החוק. אני רק חושב ששיקול דעת הוא דבר חיוני במיוחד בחוקים כאלה ושבשנים האחרונות שיקול הדעת נעלם לחלוטין ועל חשבונו השתלטה גרסה דורסנית של החוק ושל הפירוש שלה.

 20. וחוץ מזה מר M, הרי את הכסף הוא כבר שילם. הוא לא מבקש מאיתנו לשלם לו – הוא לא מבקש כלום. הוא פשוט סוגר ואומר זה רק שלי. אם אני משתמש בעיצוב שלו, האם יהיה לו "פחות עיצוב"? האם אני גורע משהו מהעיצוב שלו? האם אני מתחרה בו? האם אני מדלל את המוניטין שלו?

  מכיוון שכל התשובות לשאלות האלו היא: "לא", אין בעיני שום סיבה הגיונית שלא לאשר להשתמש. כמובן שיש אינספור סיבות "רגשיות" או חוקיות לא לאשר. וזו כמובן זכותו, החלאה.

 21. בקשר לכל השאלות לא חוץ מלאחרונה: אם הוא יסכים רק שאתה תשתמש בעיצוב אז לא ירד לו מהמוניטין, אבל אם כולם ישתמשו בעיצוב הזה אז האתר שלו לא יהיה מיוחד יותר, לזה אני בפירוש קורא דילול מוניטין. ולכן הוא לא רוצה לתת לאנשים אחרים להשתמש בעיצוב.

  הבנת יו"ר?
  (אני לא יכול לקלל אותך כי אתה תפטר אותי מעבודתי מהקונצרן. אתה ורוגל ממש יכולים לעשות מסיבה ולשתות את הדם שלי ושל מוסיף מתוך הגולגלות של קודמינו בתפקיד, you evil bitches.)

 22. הרשת כל כך גדולה, והאתרים כל כך רבים שזה ממש קשקוש. יש ברשת רק כמה עשרות מיליוני אתרים. אז אתה רוצה לומר לי שאם יש אתר אחד עם עיצוב מעניין ועוד אתר אחד ישתמש בו ונניח עוד 5 ישתמשו בו – אז ה-7 האלה הם ידללו את המוניטין האחד של השני? אתה בכלל תופס כמה הרשת גדולה וכמה זה לא הגיוני מה שאתה אומר?

 23. אני תופס טוב מאוד.
  תכנס לפורום HOSTS:
  http://www.hosts.co.il
  לך לפורום ביקורת אתרים ותראה כמה פורומים כללים מפורסמים שם, ואתה תראה שפורום "רציני" מהפורומים שמפרסמים נחשב לפורום שיש בו הרבה מודים ושלא משתמש בעיצוב ברירת המחדל של IB ושפורום VB נחשב לממש ממש טוב- למה? כי כולם שם בני 10 ומטומטמים, אבל זו לא הנקודה- הנקודה היא שמה שיש לכולם הוא פחות טוב.

  עכשיו אני אגיד לך משהו- שאני פתחתי את הבלוג שלי לא רציתי להשתמש בעיצוב ברירת המחדל הכחול של WP, למה? כי רציתי להתבלט, אולי לא עיצבתי בעצמי כי לא היה לי כח, אבל בהחלט עיצוב ברירת המחדל לא בא בחשבון כי הוא לא יחודי.

  עכשיו אתה בלוג שנחשב גדול בארץ- אז עוד מישהו היה רואה ומעתיק את העייצוב שלך, והיו מעתיקים ממנו ותוך שבוע העיצוב הזה היה בכל בלוג בארץ, מישהו מהארץ שהיה נכנס לבלוג שלו היה מעריך אותו פחות.
  הוא לא מכיר אותך והוא לא יודע אם זה יכול לקרות או לא ולכן הוא לא רוצה לקחת סיכונים.

 24. שמע, תירוצים לא חסרים וכאמור הוא לא צריך תירוצים. מספיק שהוא אומר לא.

  רק הערה: האתר הזה לא נמצא בארץ, הוא לא דובר עברית ואולי כדאי להדגיש עוד נקודה – זה לא הפאקינג ניו-יורק טיימס שביקשנו את העיצוב שלו. כולה סתם אתר. סתם!

 25. בשבילו זה לא סתם אתר זה האתר שלו ואני מניח שהוא חשוב לו יותר מהניו יורק טיימס

  מוסיף, אתה יכול להפיץ חופשי רק את מה ששייך לך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *