הו הביצה

לפני כשלושה שבועות, פנה אליי כתב "מקור ראשון", דודו כהן וביקש ממני לשתף פעולה בפרויקט מיוחד שיזם העיתון: איתור עשרת השחקנים המרכזיים בביצה המקוונת המקומית, הקשרים ביניהם ובעיקר הסכסוכים ביניהם. בעשרה נמצאים: גדי שמשון, יואב יצחק, שמחה ניר, ישעיהו רוטר, זמיר עשור, עידו קינן, ולווט אנדרגראונד, הלמו, חנן כהן ואנוכי. מבין העשרה רק חנן, יואב יצחק ואני סירבנו לשתף פעולה עם הפרויקט.

אינני יודע מה היו הסיבות של יואב וחנן, אני יודע מה היו הסיבות שלי ויש לא מעטות כאלו. הראשונה היא שאני לא מתייחס לאינטרנט כאל ביצה וממילא אני עיתונאי שפועל בעולם הדפוס ולא בעולם הרשת. השניה היא שאני לא מחזיק מעצמי אושיית אינטרנט. השלישית היא שחלק מהאנשים שנמצאים ברשימה אני כלל לא מכיר (שמחה ניר, זמיר עשור) ועם חלקם אינני מוכן להימנות באותה הרשימה (ישעיהו רוטר). הרביעית היא שאינני מרגיש שאני מסוכסך עם אף אחד מבין האנשים ברשימה. ישנם אנשים שאין לי איתם שום יחסים (שלושה מהם הזכרתי כעת) וישנם אנשים שאני לא תמיד מסכים איתם אבל בוודאי לא "מסוכסך" איתם (חנן הוא דוגמה מצוינת לכך). והסיבה החמישית ואולי החשובה מכולן: אין לי מושג את מי הכתבות האלו מעניינות; אותנו ואת עשרת האנשים שמכירים כל אחד מאיתנו? זה יוצא בסך הכל 110 איש. למה זה טוב כל הצהוב הזה?

מכיוון שלא שיתפתי פעולה עם דודו כהן (שהיה אחלה סימפטי ונחמד) אני לא יכול להלין על מה שכתב עליי אבל למרבה הצער חלק מהדברים שכתב פשוט אינם נכונים. גם הדברים שאחרים כתבו לגביי הם שטויות במיץ. אני לא זוכר שאי פעם מחקתי תגובות של הלמו (ואם כן, זה היה מקרה חד-פעמי כל כך שאני לא זוכר אותו), ואני לא חושב שולווט "לא יודעת לכתוב" – אני סבור שמה שהיא כותבת לא כזה חשוב שכל הברנז'ה צריך להמתין בנשימה עצורה לכל מילה שהיא אומרת.

ולגבי הטענה שחנן ואני לא מסכימים על שום דבר – גם היא בלתי מבוססת. עובדה: שנינו החלטנו לא לשתף פעולה עם השעשועון המיותר הזה של "מקור ראשון".

(ותודה להלמו על הלינק לסריקת הכתבה)

עדכון: עכשיו יש גם גרסה שאינה סרוקה.

67 מחשבות על “הו הביצה

 1. 1. מאז שפתחת בלוג אתה חלק מהביצה שהיא בכלל לא ביצה , אם אתה שואל אותי האינטרנט הישראלי הוא כור היתוך מוזר ומפחיד רוב הזמן
  2.העובדה שגם אני לא מכיר אותו בתור אחד שחי כמעט 12 שעות ביום מול המסך של האינטרנט צריכה להפחיד אותי?
  3.זה לא מעניין אף אחד , אבל גילו בכתבה מי זאת וולט?

 2. אני לא חושב שזו ביצה או שיש ביצה. יש פה הרבה מאוד חברים טובים שלי והרבה מאוד אנשים שאני לא מכיר והפכו לחברים טובים שלי והרבה מאוד אנשים שאני לא מכיר ולא הייתי רוצה להיות חבר שלהם (מישהו אמר "טרול מחמד"). מכאן ועד "הביצה המקומית" יש מרחק גדול.

 3. כמה נקודות:
  השימוש במילה "ביצה" מאוס. די כבר.
  הטענה שלך כאילו כל מי שיתעניין בכתבה הוא 110 קוראים אינה מדויקת. יש יותר, אני משוכנע, ואתה מוזמן לבדוק את מספר הכניסות לכל בלוג שהוזכר.
  אתה לא רוצה לקרוא לעצמך אושיית אינטרנט? אני מקבל (אם כי לא מסכים), ממילא אתה עושה עוד איזה דבר או שניים, והגבלת ההתנהלות שלך לאינטרנט בהחלט מיותרת. למרות זאת, לא ציינו שם את המילה "אושיה", אלא כי מדובר ב"עשרת השמות המובילים" בבלוגיה. מי החליט למה ולווט חשובה יותר מאנקדוטות? מי קבע שעידוק יותר מוביל מיונתן? תגובתי מתמצה במילה אחת. פחחחח.
  לפחות ציינו שהגלוב שלך "נהדר". כאילו שלא ידענו.

 4. לפחות הכותרת של הכתבה נכונה. מדובר בביצה (תרתי משמע – גם שלולית וגם מה שיוצא מהתחת של התרנגולת).

  וזה מזכיר לי כנס שהשתתפתי בו השבוע בעיר שאני גר בה – עכו.
  עד לפני שנה ושנתיים, פרנסי העיר לא ידעו מה זה אינטרנט.
  והנה, אחד המבוגרים פתח אתר שקראו לו עכו נט (www.akkonet.co.il)

  ביום רביעי האחרון היה מפגש חברים. פחות מ 20 איש הגיעו.
  מי שרוצה לשמוע את התגובות על גילוי האינטרנט בשנים 95, 96, אפילו 97, מוזמן לצפות בסרטים של מפגש גולשים שהתקיים באפריל 2006.

  חלק 1
  http://www.akkonet.co.il/video/mifgash-akkonet.html

  חלק 2
  http://www.akkonet.co.il/video/mifgash-akkonet-part2.html

 5. הלמו, לא יודע מה ביצתי כאן. במסגרת העבודה שלי כתבתי על חלק ניכר מהאנשים (עליך, על רוטר [בעעעע], יואב יצחק, חנן כהן) וכדומה. לפי ההגדרה הזו כל עיתונאי הוא חלק מביצה, וזה קשקוש. זה פשוט חלק מהעבודה שלי.

 6. ביצה (שלולית) היא כינוי סלנג למקום שמרוכזים בו אנשים שמעניינים רק את עצמם. גם עיתונאים חיים בביצה משל עצמם.
  לפעמים אותם צפרדעי עיתונות כותבים גם על ביצות אחרות, אבל זה רק כדי לעשות קצת רעש בביצה שלהם…

 7. קוראים לזה "ברנז'ה" והמאפיין הבולט של ברנז'ה הוא ההתעסקות הפנימית בעצמה. ולווט אנדרגראונד היא הדוגמה הקלאסית לכך – ולכן בעיניי היא לא נורא מעניינת.

  אבל אותי ממש לא מעניינים *רק* האנשים שמוזכרים ברשימה. מביניהם כתבתי בגלוב עלייך פעם או פעמיים ועל חנן פעמיים או שלוש. זה הופך אותנו לאנשים שפועלים בביצה? אני כותב על דברים שבעיני הם חשובים, מעניינים או מצחיקים ולכן לפי ההגדרה הזו גם מיקרוסופט וגוגל הם חלק מהביצה.

 8. מיקרוסופט וגוגל נמצאים גם הם בביצה משלהם. קוראים לה ביצת ההייטק.

  אני מציע שמישהו יעשה סקר רחוב (אולי דודו מהטלוויזיה) וישאל את העוברים ושבים מי הם גדי שמשון, יובל דרור, עידו קינן, הלמו ושאר שמות. אני מבטיח לך שאף בן אדם במשאל רחוב סתמי לא יידע מי הם.

 9. יובל: אני מלא הערכה אליך שסירבת להשתתף ב"פרויקט" הדבילי הזה. דבילי בעיקר בגלל נקודת המוצא הצהובה והאינפנטילית שלו. ואני מסכים עם מה שכתבת על הברנז'ה.

 10. פיגו – תודה.

  הלמו – הרי אתה כותב בדיוק את מה שכתבתי, היינו – את מי זה מעניין בכלל מי אני מיהו חנן או גדי ומה הם הקשרים בינינו? דווקא בגלל שהפרויקט הזה מנסה לעשות ביצה ממקום שאני לא סבור שהוא ביצה, לא רציתי לקחת בו חלק.

 11. אני משער שהכתבה פורסמה במדור המחשבים/אינטר-נט/טכנולוגיה של מקור ראשון. חבל, כי היא ממש שייכת למדור הרכילות. מן הסתם, מי שלא מכיר את המעורבים גם לא מתעניין בהם, בפועלם ובסכסוכיהם הוירטואליים. מי שכן מכיר, יגחך. לא הכתבה הזו היא שתהפוך את מקור ראשון לעיתונות אמינה.

 12. את משטרת ישראל (ועוד כמה שירותי בטחון), למשל, "הביצה" הזאת מאוד מעניינת… 😉

  אתמול צפיתי עם ידידה בטלוויזיה בתוכנית "ארץ נהדרת". באחד המערכונים, ההח"כ הגמלאי החדש, רפי איתן (משוחק ע"י דב נבון) מאיים באקדח על הנשיא משה קצב (משוחק ע"י אלי פיניש).

  אותה ידידה אומרת לי שאם אני הייתי עושה סאטירה דומה באתר האינטרנט שלי או באיזה פורום, כשנראית בה דמות מאיימת על הנשיא קצב באקדח, המשטרה היתה באה, עוצרת אותי לחקירה, אולי גם מחרימה לי את המחשב.

  אני עניתי לה שמכיוון שמדובר בערוץ 2 ובתוכנית פופולרית כמו ארץ נהדרת, אף אחד לא יפתח בחקירה ואף אחד לא יעצור את התסריטאי.

  למה? כי ערוץ 2 זאת כבר לא ביצה…

 13. רואה שחורות,
  הכתבה פורסמה במדור "דיוקן" של מקור ראשון.
  זה מוסף מקביל למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות.

 14. אז מה יובל,
  אתה לא רוצה להיות חבר שלי?
  לא צריך.
  יש לי 100 חברות והם כוסיות לפחות כמו דנדוש.

 15. למען השם לא לכל דבר צריכים להתייחס, וכאשר הדברים מתרחשים במעריב הפרוע על אחת כמה וכמה…יההלה הגיע זמן קריאת שמע של שחרית.

 16. חחח
  יובל תמשיך לשנות אותיות, אתה ממש בוגר.
  פרסם הכל. די לצנזורה.
  לפחות נסכים שדנדוש היא כוסית.

 17. חחח
  יובל תמשיך לשנות אותיות, אתה ממש בוגר.
  פרסם הכל. די לצנזורה.
  לפחות נסכים שדנדוש היא כוסית.

 18. חח חחחח
  יובל תמשיך לשנות אותיות, אתה ממש בוגר.
  פרסם הכל. די לצנזורה.
  לפחות נסכים שדנדוש היא כוסית.

 19. טרול – אין לי צורך לשנות אותיות, אתה מספיק אוויל גם בלי העזרה שלי. אני גם מציע לך להפסיק לשנות IP ואת השם שלך כל הזמן. חבל על האנרגיה שאתה משקיע בעניין. תגובתך תפורסם אם אני ארצה ואם לא – אז לא. במקרה הכי גרוע היא תופיע באתר עד שאגיע לכאן ואז תימחק.

  כמו שאמרתי לך, כולה לחיצת כפתור. זה לא ממש מציק לי.

  לא מתאים לך? חבל. אבל כמו שאתה רואה, במיוחד בשבילך הוספתי שלט: "אין כניסה לטרולים" (בחסות ג'יובל).

  חג שמח.

 20. זה מעניין שרוב האנשים ברשימה הם עיתונאים ולא כוללת את מי שמפתח את הרשת אנשים כמו יריב חבוט, מנכ"ל גוגל/תפוז/וואלה ואחרים. ממתי העיתונאים הם השחקנים המרכזיים ולא רק הכרוז?

 21. רוגל – לא רוב האנשים ברשימה הם עיתונאים אבל ללא קשר אני מסכים עם הסאבטקסט שלך שהוא שהרשימה הזו מוזרה לגמרי

 22. רוגל, מי שמפתח את האינטרנט – עסוק בלפתח אותה. הם לא חלק מ"הביצה", אתה לא רואה אותם מכתבים בינם לבין עצמם, בדיונים, בכל מיני מלחמות, מזכירים ומציינים אחד את השני. הם עושים את העבודה שלהם, האינטרנט בישראל, אך אני לא יודע אם אפשר להגיד שהם חיים אותה, כמו שרבים מהאנשים שהשתתפו בדיון כאן או הוזכרו ברשימה.

 23. מוסיף פעם אתה ולוט פעם אתה חורחה.

  אולי תחליט?

  והרשימה עוסקת ב"שמות המובילים"- כלומר במי שכותבים את התכנים, לא במי שמפתחים את הפלטפורמה.

 24. מצטער שלא השתתפתי בדיון בצורה מספיק אקטיבית, אבל הים קרא לי ואין שם wireless. בכל מקרה, מתוך עשרת המובילים, שמחה ניר לא ראוי לדעתי, הוא לא "מוביל" אלא עסוק בלהשמיץ באמצעות האינטרנט את המערכת המשפטית, ולא ממש מתעסק בלקדם טכנולוגיה, מה גם שאני חושב שלבלוג של פאק3ה פ33ה יש יותר כניסות.

  אין לי מושג מי זה זמיר עשור, אבל הוא אומר "רשת האינטרנט", מה שמציג בורות מדעיקרא.

  אני חושב שרוב האנשים שם הם כן אושיות רשת, למרות שהם אולי לא היחידים. הם רובם אנשים שאני קורא בקביעות, ואנשים שצריך לפתח.

  אני גם לא חושב שוולווט צריכה להיות שם. היא כלום מבחינת ערך לרשת, היא יכלה להיות בפרינט באותה מידה.

  אגב, טרול – אולי נפתח לך סאבדומיין שתוכל ללכלך בה?

 25. וואו. הפעם השקעתי וקראתי לא רק את הפוסט והקישורים (במקרה הזה את הכתבה), אלא גם את התגובות.
  והגעתי למסקנה:
  העולם לא שטוח כמו שחשבו בעבר וגם לא עגול כמו שחשבו בעבר שבא אחרי העבר.
  העולם הוא ביצה!

  זהו.
  לחזור לדברים האחרים שאני צריך לעשות.

 26. ליהונתן (36):

  כתבתי ופרסמתי מאות מאמרים על מערכת המשפט, המכילים אלפי עובדות.

  כאשר אתה טוען שאני "משמיץ" – הראה לנו עובדה אחת בכל מאמרי שהיא "השמצה".

  בדרך כלל השימוש במילה "השמצה" הוא כאשר הטוען ל"השמצה" אינו יודע אין להתמודד עם הדברים, כי אם הוא היה יודע, הוא היה משתמש במונח המשפטי "לשון הרע".

  אני עצמי סקרן לדעת למה אתה מתכוון בביטוי "השמצה".

  גם לא ברור לי מדוע "מוביל" ו"משמיץ" לא יכולים לדור בכפיפה אחת.

  מעולם לא טענתי לחלק ונחלה בקידמה הטכנולוגית. זה בכלל לא התחום שלי.

  אני לא מתחרה עם איש במספר הכניסות, אלא בהשפעה על איכותה של המערכת הציבורית במדינה, ובראשה מערכת המשפט, אשר היא-היא הנותנת את הטון בכל הנוגע לאיכות הזאת: ברצונה מבערת כל נגע, וברצונה מכשירה כל שרץ.

  העובדה שמערכת המשפט מאבדת את עשתונותיה מול הביקורת ה"כירורגית" שלי, ויורה לעצמה ברגל כל הזמן – היא הנותנת שאני לא כל-כך חסר-השפעה כמו שאתה חושב.

  ובאשר לביקורתך על אחת ה"אושיות" האחרות: אכן, ”רשת האינטרנט” זה כמו "מג"ד הגדוד", מח"ט החטיבה", וכו', אבל אנחנו לא מדברים כאן על הלינגוויסטיקה – שהיא חשובה בפני עצמה – אלא על דברים אחרים.

 27. מה אתה עושה בישיבות רגולטורים? חשבתי שאתה נגד רגולציה, אתה אמור להחרים אותם.

  יהונתן: אם הטיעונים המשפטיים נכשלים אני אביא את הבריונים שלי ונטפל בו (מר עו"ד לא לקחת ללב)

 28. אני צלחתי את ההודעה של עו"ד שמחה ניר עד הסוף.

  יותר מזה: צלחתי הרבה מאמרים שלו בהצלחה, כי עו"ד שמחה ניר כותב בשפת בני אדם ומסביר היטב את כשלונותיה של המערכת המשפטית. אגב, לא מדובר בבירבורים, אלא בעובדות יצוקות (פסקי דין, כתבי טענות, תכתובת עם גורמים ממלכתיים).

  עו"ד שמחה ניר קיבל את המקום שלו באינטרנט בזכות ולא בחסד!

 29. לאחר יותר משנתיים כעוסק מורשה, הגעתי למסקנה שהמקצוע היצירתי ביותר בעולם הוא ראיית חשבון. כל יתר האמנים שחקנים בדרנים ליצנים ציירים פסלים סופרים ומחזאים אמנם מראים יצירתיות, אבל לא ברמות של אותו רו"ח שסידר לחבר שלי (ההוא מהדוקטור יש לי בעיה) הכרה במס לפלייסטישן.
  ולגבי עיתונאים – תמהני אם רוגל יניח לי ליהנות מהספק ביחס ליחס בין בניה לכריזה שהביאוני לאותה ביצה של מקור ראשון.

 30. רוגל, הבן אדם דווקא פנה אליי, אבל הבעתי תמיהה על הקונספט ולא רציתי להשתתף. הוא אמר לי שהוא יכתוב עליי בכל מקרה ואיחלתי לו בהצלחה בהמשך דרכו. בסוף הוא לא כתב עליי כלום.

 31. למר יהונתן שלום. האם בגלל שאמרתי רשת האינטרנט אני חשוד בבורות מדעיקרא?
  אם הייתי אומר דוא"ל, סביר להניח שהייתי מוגדר על פי אמות המידה שלך לעוכר הסייבר ספייס.

  הסכמתי להופיע בכתבה מכיוון שאני מייצג פן אחר ב"רשת האינטרנט", של כותבים הממוקמים בפריפריה ומנצלים את הרשת לתועלתם. אם הלמו, גדי שמשון ומעטים מכירים אותי בשמי – די לי. אין לי עניין להיכנס לנושא ההגדרה של אושיות רשת והדבר היחיד שמעניין אותי כרגע, הוא לוודא שאני לא אאפר על המקלדת.

  יש בדרך כלל איזה פלצנות בתגובות של אנשים מסויימים, אשר סבורים כי הם המרכז וכל היתר שולי. בדיוק שיש אנשים הנמצאים בשוליים ועושים את הדברים המרכזיים.
  העובדה שאני מתגורר בקרית שמונה ומפעיל מ-1996 אתר אינרטנט נחשבה בשעתה לנס. עובדתית, עד היום לא התחולל הרבה וגם אם תהפוך, תמצא את עצמך גולש מדי יום לאותם חמישה אתרים ממש.

  לגבי ביצה או לא ביצה. הכל עניין של סמנטיקה, יותר משיש בו בנושא לוויכוח.

  טוב, בכל זאת נפל לי בדל למקלדת… אני חייב לעצור.

 32. … בצליחת הכנרת.

  (חילקתי לך את התגובה למנות קטנות, עם חניות-ביניים, כדי להקל עליך את המליחה, ועכשיו תגיד תודה, אלא אם כן גם את המאמר המוסגר הזה קשה לך לצלוח).

 33. מר ניר, אתה מציף לי את הפוסט עם 8 תגובות אחת אחרי השניה. אם אתה רוצה להתחכם, עשה זאת בביתך ולא בביתי.

  שיהיה לך חג שמח ושלום.

 34. מר דרור, שלום ולא להתראות בבלוג הזה.

  אתה מוזמן אל האתר של קימקא, שם, להבדיל, הטוקבקיסטים זוכים ליחס תרבותי, ולפני שהעורך מתחיל לחשוב על מחיקה, הוא מנסה להבין את המסר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *