לגוגל יש צינור

דן פרידמן מדווח ב-ynet על הוול סטריט ג’ורנל שמדווח על מייקל ארינגטון מטק-קראנץ’ שמדווח על המשא ומתן שעורכת גוגל לרכישת יוטיוב, דיווחים שהסתובבו באינטרנט כבר לא מעט זמן. הידיעה מציגה את הרכישה (1.6 מיליארד דולר) כפחות-או-יותר העיסקה הכי טובה בשוק: החל מציטוטי אנליסטים (“אנליסטים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הרכישה תהיה טובה לשתי החברות”), עבור במדדי רייטינג (“בחודש יולי ביקרו באתר youtube 30.5 מיליון גולשים, לעומת 9.3 בגוגל וידאו”) וכלה בשיר הלל לפופולריות הרכש העתידי, בחסות ה”about” שלו. הטקסט נחתם בפסקה שהיא שיר הלל לתחקירנות עיתונאית:

רוב הסרטים המוצגים ב-YouTube הם סרטים קצרים, שנעשו על ידי חובבים, אך ישנם גם סרטים ארוכים ומקצועיים יותר. התרחבות האינטרנט המהיר תרמה רבות להצלחה של האתר.

אההה ברור. “ישנם גם סרטים ארוכים מקצועיים יותר”. נדמה שמישהו שכח את המשך המשפט: “שנעשו בידי גורמים מקצועיים ועשירים יותר, חברות הפקה למשל, שלא ממש אוהבות לראות גולשים מעלים את החומרים לאתר, בגלל דבר קטן שקוראים לו “זכויות יוצרים” והסיבה היחידה שעדיין לא תבעו את האמאמא של יוטיוב היא שהאתר אולי שווה על הנייר המון כסף, אבל בפועל לא, לכן אין טעם לתבוע. ברגע בו מישהו עשיר – גוגל למשל – יקנה אותם, הוא יקבל חמסה קטנה עם הכיתוב “בזה האתר, זכות יוצרים לא תופר”, עם הקדשה חמה מערימות עורכי דין רעבים.

אם היוטיובים יחליטו להתקפל ולהסיר את כל החומרים המפרים מהאתר, הפופולריות שלו תקטן, והערך שלו יצנח. אם יחליטו להיאבק, יפסידו ככל הנראה הררי דולרים, והערך שלו יצנח. אבל מה – “הרכישה תהיה טובה לשתי החברות”.

נכתבו 16 תגובות לפוסט “לגוגל יש צינור”

 1. רואה שחורות:

  כן, אבל…
  חלק מבעלי הזכויות כבר הבינו את היתרון שבשיווק ויראלי עם יוטיוב. NBC מעלים לשם חומרים באופן קבוע. אם גוגל רק ירצו, הם יוכלו להשתמש בכוחם להרגיע את אלו שחיים בעולם הישן ולהסביר להם מי כאן בעלייה ומי בשקיעה.

 2. עודד י.:

  האמת היא שאם המכירה תתבצע עכשיו יהיה הרבה יותר כיף לתבוע את יוטיוב – עכשיו כולם יודעים שיש ממי לקחת כסף

 3. גלעד:

  זה יהיה טראגי אם לא נוכל לצפות ב TopGear וב-בוראט בגלל ה DRM המטופש.

 4. ג'וני דו (לא פה):

  כן, אבל חרמון פירסם את זה קודם (מה? באמת!)

 5. מיטל:

  פוסט משובח. כה לחי.

 6. שבי:

  לדעתי כולנו נסבול בסוף מהדבר הזה שקוראים אותו גוגל אין לכם מושג כמה מידע אישי ביותר נאסף עליכם כל יום ויום…
  בכלל יש למישהו שאני מכיר תאורייה שראשי גוגל הם בעצם חייזרים שרוצים להשתלט על העולם בגלל זה הכל סודי שם והכסף שהם עשו בא מכלום ,ובנתיים הם לומדים את ההתנהגות האנושית.

 7. הירנוט:

  וכרגיל בעסקאות מסוג זה: אף אחד לא מדבר על מה שעומד מאחורי הקלעים:

  סקויה היא הVC שהשקיעהבשלבין מוקדמים גם בגוגל וגם ביו-טיוב. החברה האלה מנצלים את הold boy network שהם יצרו כדי לעשות אקזיט קל מיו-טיוב בלי הנפקה. הם השקיעו (על פי הפרסומים שאני מודע אליהם) 12 מיליון דולר על יו-טיוב – בשנה שעברה… אני לא יודע מה אחוז ההשקעה שלהם – אבל בכל מקרה עושה רושם שהם עושים אחלה עיסקה. עם עצמם. על גב המשקיעים המחזיקים מניות של גוגל.

  ברוכים הבאים לעולם האמיתי. פה באקדייטינג של אופציות זה רק קצה-קצהו של הקרחון.

 8. gyuval:

  1.יש חלופות ליוטיוב שמאפשרות להעלות פרקים מלאים וסדרות וכמעט ואין שם כמעט אכיפה

  2.גם בגוגל וידיאו יש היום קטעים מטופגיר ככה ש…
  http://video.google.com/videosearch?q=top+gear
  אבל הרבה פחות כמובן.

 9. הירנוט:

  אה כן.. לגבי מה יש לגוגל להרוויח מיו-טיוב:

  אפשר לצייר את המספר של הרווחים הטכנולוגים והשיווקיים במחוגה. לגוגל אין סיבה אמיתית לזרוק כסף על יו-טיוב, לדעתי.

 10. רועי:

  אני מסכים עם שבי, הם ללא ספק חייזרים, במיוחד הוויכוח על המטוס הפרטי, הם ללא ספק חייזרים. וזה למה יוטיוב כל כך שימושי להם, יוטיוב נשלטת על ידי התנועה נגד חייזרים, והם יודעים שאם הם ישתלטו על הצינור, הם יוכלו להשתלט על כדור הארץ בלי בעיות.

 11. עידן דורפמן:

  תמר, את צודקת בהחלט, אבל לדעתי, סיבת הרכישה היא מן הסתם היא סיבה מאוד פופולרית אצל תאגידים, ע”ע מיקרוסופט למשל. לגוגל יש גוגל וידאו. יוטיוב הוא מתחרה רציני (מקום 10 בעולם על פי אלקסה, מקום אחד לפני כל מיזמי ויקיפדיה בכל הלשונות). גוגל קנתה את יוטיוב = אין לגוגל וידאו מתחרים. מיקרוסופט כבר הוכיחה לעולם כמה משתלם לקנות את המתחרים שלה (אם היא לא יכולה סתם לרסק אותם).

  על הנייר, יוטיוב שווים לא הרבה בכלל. אבל לגוגל יוטיוב שווים הרבה יותר…

 12. בני:

  אני מבקש לא להזכיר את חרמון הפוץ כאן.
  זה גלוב מכובד.

 13. א:

  א)אחלה פוסט
  ב)”בזה האתר…” לול 🙂

 14. חורים ברשת » ארכיון » למה גוגל צריכה צינור גדול:

  […] יובל דרור תמר מדווחת על דן פרידמן שמדווח ב-ynet על הוול סטריט ג‘ורנל, המתבסס חלקית על מייקל ארינגטון מטק קראנץ‘, המדווח על מגעים מתקדמים בין גוגל ליוטיוב. דרושה רגישות של קרנף כדי לפספס את ביקורת התקשורת המושחזת והפרשנות המנוסחת לעילא, רק מה חבל שהיא שגויה. […]

 15. אסף רפאלי:

  די לגוגליזציה! 🙁
  זה ממש מדאיג שכל אתר שאני גולש אליו קשור איכשהו לגוגל – או גוגל אדס – או גוגל אנליסטיקס – או סתם עוד חברה שהם קנו.
  גררר

 16. Intellect or Insanity | הבלוג של יהונתן קלינגר |:

  גוגלטיוב: כמה הערות בפתח תקווה…

  גוגל, ענקית המדיה (כפי שהיא עצמה רוצה להקרא) רכשה את אתר YouTube. YouTube הוא לא שירות עדיף טכנולוגית על שירות גוגל-וידיאו, וגם לא מספק מודל עסקי בר…

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: