קריסת הגלוב – ניתוח אירוע

חברים, היום עבר על הגלוב המשבר הראשון בתולדותיו. מגיעים לכם הסברים, כולל איתור האשמים. הנה זה בא.

גלוב הוא דבר עדין ועיקר הקסם שבו נעוץ בשילוב של הפוסטים עם התגובות. הבעיה היא שגלוב הוא דבר לא יציב ולכן יש צורך בגיבוי. אתמול התקנתי בעצה אחת עם מוסיף פלאגין לוורדפרס, פלאגין מוכר וידוע של טמבל אחד בשם סקיפי.

ההתקנה עברה חלק והפלאגין ביצע את עבודתו, היינו גיבה את טבלאות ה-MySQL ושלח את הגיבוי אלינו למחשב. היום בשעות הצהריים, בשעה שמוסיף ביקש גם הוא לנסות את הפלאגין הכל קרס.

הנה ההסבר:

שטח הגלוב בשרתי נזק בינלאומי מוגבל. מסתבר שהפלאגין לא רק שלח לנו את קובץ הגיבוי אלא הותיר עותק ממנו על השרת. כאשר הקבצים שעל הגלוב עברו את מכסת המקום המוקצבת לגלוב, החל הפלאגין לכתוב לתוך קבצי ה-MySQL תוך שהוא מחרבש אותם לחלוטין.

בשעות אחר הצהריים הטלפון האדום של יו"ר הקונצרן צלצל בשעה שהיה באוניברסיטה באותו הזמן, מרצה בפני אלופי צה"ל על "הסיבות בגינן אין להכניס מוסיפים לגלובים מתפקדים". על הקו היה תומר 1.0. "הגלוב התחרפן", הוא דיווח. היו"ר נטש את ההרצאה, נכנס למכוניתו ודהר הביתה. כאשר הוא הגיע הביתה הוא ניסה להעלות אל שרת ה-FTP קבצים שגובו על ידיו במהלך השבת – ללא קשר לפלאגין – אך דבר לא עזר.

היו"ר איתר את מוסיף ומה הסתבר? הוא העיר אותו מהשינה. מסתבר שמוסיף כל כך נלחץ מזה שהוא זימבר את קבצי הגלוב שהוא נרדם!!

בהמשך הסתברו שני דברים נוספים:
האחד: קובץ הסטטסטיקה נדפק.
השני: קובץ התגובות נדפק.

את קובץ הסטטיסטיקה מחקנו. אי לכך, ההנפקה באיי פיג'י נדחתה למועד לא ידוע.
על קובץ התגובות לא ויתרנו כל כך מהר. הבעיה היתה שהעלאתם אל השרת גרמה לכך שלא ניתן היה לקרוא אותן בשל בעיות קידוד. אחרי שלוש שעות (אני לא מגזים – באמת שלוש שעות), היו"ר מצא את הפיתרון. התגובות הוחזרו והגלוב חזר למצבו נכון לאתמול (יום שבת). כל מה שקרה היום, הלך לצערי לאיבוד.

ועכשיו למסקנות הביניים:
1. היזהרו מפלאגינים שנכתבים על ידי אנשים שקוראים להם "סקיפי" (ג'יזס, כשאני אתפוס אותו אני ארסק לו את הצורה).
2. היזהרו מאנשים שעונים לשם "מוסיף" שרוצים לעזור לכם.

המלצות ו"קול קורא":
1. כל מי שיש לו הצעה לעונש מתאים למוסיף, מוזמן להציג אותה. ההצעה הטובה ביותר תיבחר ותיושם במלואה.

לסיום: אני רוצה להודות במיוחד לאנשים ששלחו ליו"ר מייל ובו הצעות לעזרה: ליכטש, שלומית, MrM, יהונתן, ניר ואחרים – מודה לכולכם. באמת.

עדכון: מבדיקת שירות הסטטיסטיקה החיצוני של הגלוב עולה שהיום נכנסו לאתר מספר עצום של אנשים. אז או שדאגתם למצבו של הגלוב (שוב תודה) או שגלוב מחורבש יותר מעניין מאשר גלוב במצב תקין. ממממ.

29 מחשבות על “קריסת הגלוב – ניתוח אירוע

 1. קודם כל, כבוד להיות זה שהתריע. תמיד ידעתי שייצא ממני משהו בסוף.
  הסטטיסטיקות המרקיעות נובעות ככל הנראה ממצבו של הגלוב, שכמו בתאונת דרכים בכביש החוף, אי אפשר שלא לעצור ולהסתכל, ואז לעצור שוב ושוב כדי לבדוק אם יש שיפור במצב, ועוד פעם, אולי סוף סוף אפשר לקרוא יותר מאת שלל הודעות השגיאה שמרוחות לאורך ורוחב הגלוב.
  עונש למוסיף? הממממ כן, בהחלט.

 2. אם יש לך את הקובץ הדפוק של הפוסט השמור (ב MySQL?), אפשר לשחזר לך את הפוסטים ששמת היום. אני מוכן לנסות לעזור לך בזה. עשיתי את זה באתרים אחרים.

 3. דווקא הפוסטים נשמרו אך מחקתי אותם.
  אין דבר עצוב יותר מלראות פוסטים ללא תגובות (טוב יש, אבל גם זה עצוב) ומכיוון שאני בטוח שהיו כאלו שהגיבו להם – אך התגובות נמחקו, נראה לי מיותר להעלות אותם (את הפוסטים) לאתר. לא נורא.

  מחר תמיד יש יום (ופוסט) חדש.

 4. אתה יודע שלמדתי עריכת דין מאפיה בקיימברידג', וכעו"ד מאפיה מוסמך (במשרה חלקית) אני מכיר שיטות התעללות למכביר: כריתת איברים, מתיחת איברי גוף מעבר לגבול היכולת, ביצוע ניתוחים ע"מ לגרום לנכות (כריתת אונה, הוצאת פיקת ברכיים וכו')

 5. M אנחנו לא מאמינים באלימות.
  דווקא העונשים השקטים הם הקשים יותר.
  אני בטוח שאם תתאמץ קצת יותר תגיע לכמה רעיונות מוצלחים יותר.

 6. אני בעד להוציא לו את השיניים אחת שן אחת לא
  וואלה הפה שלו יראה כמו מעבר חציה!!! P:
  (הגששים- חלפווווווווווןןןןןןןןןןןןןןןןן!!!!!)

 7. יובל, מי שלא עושה לא טועה ודברים כאלה צפויים. אבל על עונש למוסיף אי אפשר לותר. הייתי מציע לתת לו לכתוב סיכום על "מרד הנפילים" אבל זה יהיה יותר מדי אכזרי:)

 8. ברררר רוגל
  אתה מפחיד אותי
  יש אמנת ז'נבה נגד דברים כאלה
  אני עדיין תומך בקטע של השיניים, זה ילמד אותו לקח וגם יהיה אפשר לפרסם את התמונה שלו באינטרנט כיד לחנך ילדים רכים לחצות במעבר חציה! 🙂

  גם עונש ראוי וגם יש ערך מוסף חינוכי

 9. ככתוב בספר תעניש: חבר לו את ההקלטה של מלחמת העולמות לרדיו של הבוקר. יאללה, נגמר. אבל ברצינות, אני חושב שמוסיף צריך לכתוב, בתמורה לקטסטרופה הקטנה, פלאגאין נגדי, נסיוב, בלאג-אין, יענו, שנלחם בזה של סקיפי. למעשה, בלאג-אין שנלחם בכל דבר שחשוד בהשתייכות לסקיפי, לרוב סקיפי עצמו, כמובן. מרגע שהבלאג-אין כתוב, ואחרי גיבוי נאות של ה-db, אפשר להכנס למערכת של וורדפרס, להפעיל את הפלאג אין של סקיפי ימחש"ז ואת הבלאג-אין של מוסיף יבלד"א. בבת אחת. השלב הבא יהיה, כמובן, ריפרש. ומאותו רגע, כל ריפרש שירופרש מצד קוראי הקונצרן יהיה משול למחיאות כפיים לנוכח הקרב הגדול והנורא שיתרחש לפנינו, שיזכר לעד בשם ,,קרב התוספים".

 10. תומר- קרב תוספים זה רעיון מעניין. גם התקפת DOS על האתר של סקיפי זה רעיון לא רע. בכל מקרה, אני הולך לכתוב סקריפט שיגבה את הגלוב מבלי למחוק אותו.

 11. לפחות עכשיו הכל בסדר.
  אני בעד להעניק למוסיף את הזכות להלך ברחובות ארצנו עם עותק מבריק של ספרו של יוסי קרמר.

 12. מוט- אני חושב שהעונש שלך הוא הקשה ביותר בינתיים.

  שי- לא אני המצאתי את הקונספט של גיבוי-מוחק, זה סקיפי. ס ק י פ י.

 13. המסקנות שגויות. צריך להיות "חובה לגבות ידנית את הדטהבייס לפני שמתקינים פלאגין שמגבה את הדטהבייס".

 14. תשלח את מוסיף אליי-אני כבר אטפל בו . שתי דקות פה בחוץ בלי גרביים ומוסיף יתחרט על הרגע שהוא בכלל למד מה הפירוש של MySQL או פלאגין.

  (הבהרה: אחד העם נמצא כרגע בהלסינקי, פינלנד. )

 15. אחד העם לא נוטש את מולדתו-הוא חוזר ביום ראשון. תדאגו שישאר נקי ומסודר.

  (למה אני מדבר על עצמי בגוף שלישי? האם משפיע עלי הקור? מצחיק, אבל אני נכנס לחדר שרתים להתחמם….)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *