יאיר לפיד

לא, אני לא מתכוון להוסיף לקובץ העובדות על יאיר לפיד. אני רוצה לדבר על יאיר לפיד הסופר.

הפגישה הראשונה שלי עם יאיר לפיד היתה ב-1990. הייתי בקורס מ"כים ונשארתי שבת בגלל יאיר לפיד. הסיבה היתה שלא יכולתי להניח מהיד את הספר שלו, "הראש הכפול". קראתי אותו גם בשמירה והמ"כ הבנזונה דפק לי שבת. לא יודע לומר לכם אם זה היה שווה את זה או לא, אבל הספר היפנט אותי.

מאז אני טורח לקרוא את כל ספריו של לפיד. גם הבלש הקודם שלו "החידה השישית", היה מוצלח בעיני.

בימים אלו אני מסיים לקרוא את "האשה השניה". זה ספר שאפשר לקרוא אותו בשעתיים אבל אני קורא אותו באיטיות, לפני השינה, כשיש לי כוח. יש לי שלוש הערות לגבי הספר ולגבי לפיד עצמו:

1. ב-90' כאשר קראתי את "הראש הכפול" לא ידעתי מי זה הסופר. היום קשה שלא לדעת. העובדה הזו מכבידה עליי. אני שומע את ההתחכמויות של הגיבור כאילו לפיד עצמו פולט אותן בין ראיון לראיון בתוכנית שלו. עליי זה מקשה. לגיבור פתאום אין קול עצמאי – יש לו את הקול (הפיזי!) של לפיד.

2. על הכריכה של הספר כתוב הטקסט הבא. "… טורו השבועי הפופולרי ב"ידיעות אחרונות", יחד עם ששת ספריו הקודמים, הקנו לו מאות-אלפי קוראים נאמנים ונלהבים, המצפים בכל פעם מחדש לספרו הבא". בראש כל עמוד שמאלי בתוך הספר כתוב "יאיר לפיד". אולי זה מקובל אבל לי זה עשה רע.

3. אולי אני קצת מתעייף מג'וש, הבלש של לפיד ואולי הבדיחות שלו כבר הפכו קצת צפויות מדי. הספר הזה לא מפיל אותי כמו ש"הראש הכפול" הפיל אותי.

16 מחשבות על “יאיר לפיד

 1. MRM- במקומך הייתי נזהר.

  יאיר לפיד לא כותב את הטור השבועי שלו. מרוב פחד, המילים מסתדרות מאליהן. מרוב פחד, העורך גם מסכים לפרסם את זה.

 2. יניב – אני מציק למוסיף רק כי יש לי נקודות שחורות אצל יובל (השולתתתתת!!!!1) ואני חייב להיפטר מהן לפני שיזמינו אותי לקורס נהיגה מונעת.

 3. יאיר לפיד הפך להיות נדוש. טחנו אותו יותר מדי במדיה ועכשיו הוא סובל מאפקט ה"אם כולם אוהבים את זה אז זה פחות מגניב". למרות שלדעתי הוא אחד הכותבים המוכשרים בארץ.

 4. אדר- תלווי בבקשה את MrM החוצה. ואל תהיי עדינה.

  אוהד- בכתיבה של יאיר לפיד אין, לדעתי האישית והצנועה, שום דבר אותנטי ושום ערך מוסף. הכתיבה שלו מזכירה כתיבה של קופירייטר שהחליט, בגלל שהוא יודע להשתעשע עם מילים, לכתוב גם רומן או טור בעיתון. הבעיה של קופירייטרים, כמו גם של לפיד, היא עומק ורוחב יריעה של פלקט. התוצאה יפה לעין, אבל מעליבה את האינטיליגנציה. הוא מוכר לקוראים שלו לוקשים, והוא בהחלט עושה את זה בכישרון רב.

 5. מוסיף, לידיעתך לוקשים זה אטריות.

  וזאת הסיבה לתעסוקה מגדרית- אדר לא יכולה להוציא אותי מהקמפוס, היא פשוט לא יכול לעמוד בקסמי האישי, בגלל זה צריך להעסיק גבר בתפקיד המאבטח של הקמפוס (זרקו לי אימייל אם אתם צריכים אותי P: )

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *