לכו להצביע!

בראש עמוד המאמרים של "הארץ" מתפרסם הבוקר טקסט של שחר אילן ובדין הוא מתפרסם בראש העמוד. יש לשלוח את הטקסט הזה לכל מי שלא חשב להצביע שבעיני זה הפשע (הדמוקרטי) הכי גדול שאפשר לבצע במדינה כמו שלנו.

חוץ מזה, אני מזכיר לכם שהיום בחצות (אם מוסיף יוציא את האצבע מהישבן שלו) יעלה קלפי הגלוב שבו תתבקשו להטיל את הפתק הדיגיטלי שלכם. התוצאות יתפרסמו מחר בשעה 21:00. כולכם מוזמנים.

39 מחשבות על “לכו להצביע!

 1. נמאס כבר לשמוע על הפשע הזה… אתה באמת חושב שאם אתה תצביע מחר המדינה תיראה טוב יותר או שיהיה איזשהו שינוי? פחות תאונות דרכים? כלכלה משופרת? פחות פשיעה??
  בבחירות האחרונות שהליכוד ניצחו, רציתי לבכות (לא באמת.. אבל נגיד) ואילו המפלגה שלה הצבעתי בקושי עברה את אחוז החסימה – אז אתה לא ממש יכול להגיע שההצבעה שלי שינתה משהו.
  והנה כמה שנים אח"כ אני שוקל להצביע למפלגה שקמה בעקבות העלייה של הליכוד לשלטון, וזה בגלל שהם הלכו הפוך לחלוטין ממה שהם אמרו שהם יעשו וממה שהבוחרים שלהם חשבו שהם יעשו.

  לסיכום כל החרא שהיה, גם ישאר… וכל הקטע הזה שלהגיד לאנשים שלא בוחרים שזה פשע זה פשוט בולשיט… (ודמוקטריה זה גם ככה לא כזה רעיון טוב)

 2. די די די לקשקש.

  הסיבה שהמפלגה שהצבעת לה בבחירות הקודמות עברה את אחוז החסימה היא שאתה ועוד מישהו ועוד מישהו ועוד מישהו החלטתם להצביע לה. אז מה זה הקשקוש הזה שאתה לא משפיע? כמובן שאתה משפיע. אתה ואני והוא והם ביחד משפיעים.

  אני מסכים איתך שהאופציות הפוליטיות הן לא ממש מרנינות אבל האופציה של לא להצביע היא האופציה הכי גרועה מכולן פשוט מכיוון (ושחר אילן מסביר זאת היטב) שאי הצבעה היא בעצם הצבעה לכל מיני מפלגות שלא חשבת בחיים שתרצה להצביע עבורן.

  החרא הזה יישאר כל עוד אנשים כמוך ימשיכו להגיד ש"החרא הזה יימשך". חוסר האמונה הבסיסי הזה בכוח האזרח לעשות משהו הוא החלק המדאיג ביותר בדברים שלך. האפטיות שלך לא רק שהיא ילדותית היא מסמנת חוסר הבנה בסיסי בשאלה "מהי דמוקרטיה".

  אני אומר – אתה לא רוצה להצביע, אין בעיה. אבל עכשיו 4 שנים תסתום את הפה. לא רוצה לשמוע ממך שהמדינה חרא ושהפוליטיקאים מושחתים ושנמאס וכל הקיטורים האלה.

  אם אתה מסוגל, אל תצביע.

 3. נכון, עידן, דמוקרטיה זה גם ככה לא רעיון ככ"ך טוב. מונרכיה שולתתת!!!1

  איך אפשר להתייחס ברצינות לטוקבק שנחתם במשפט הזה? אתה חושב שדמוקרטיה זה גם ככה לא רעיון כל כך טוב? באמת? איך אפשר בכלל להתייחס לטיעון הזה, כשברור שהוא לא נשען על כלום, חוץ מאשר על תחושת ייאוש?

  ייאוש הוא עמדה ילדותית ומפונקת. כל מה שהמיואש יודע לעשות זה להצביע על פגמים במבנים הקיימים, אבל להגיד מה רע זה לא מספיק. עמדה בוגרת היא עמדה מתמודדת, עמדה שעסוקה בפתרונות ולא בהתבכיינות.

  דמוקרטיה זה לא טוב? אתה מעדיף שמישהו אחר יקבל את ההחלטות במקומך? שמישהו אחר יידע מה יותר טוב בשבילך? אלו רצונות שמבטאים חוסר יכולת מוחלט ללקיחת אחריות על עצמך, בחייך, תתבגר כבר.

 4. כמו שאמר, אני חושב, צ'רצ'יל : "דמוקרטיה זאת צורת השלטון הכי גרועה, פרט לכל השאר". אם דמוקרטיה זה לא רעיון כל כך טוב אתה מוכן לתת לנו את האופציה הנבחרת?

 5. רוגל, גנבת לי את הציטוט, וזה אחד האהובים עלי. לכן אחזיר לך בציטוט הפוך של צ'רצ'יל:
  "הנימוק הטוב ביותר נגד דמוקרטיה הוא שיחה של 5 דקות עם המצביע הממוצע."
  אבל גם מזה אפשר ללמוד על הגדולה של הדמוקרטיה. דמוקרטיה היא אחריות: מה שיצביעו, זה מה שיהיה. הצבעת כמו אידיוט? זה מה שתקבל.
  הזכות לבחור היא הזכות הגדולה ביותר שיש לאזרח המדינה. מי שמוותר עליה שוכח שהמטרה של מדינה היא לשרת את אזרחיה ולא להיפך, כפי שהפוליטיקאי רוצה שתחשוב. מי שאין לו עניין לממש את זכויותיו יישאר רק עם חובות.

 6. לעידן, אם חשבת להצביע לקדימה ואתה רוצה עכשו שלא להצביע אז "קדימה" לך על זה ועל תצביע.

  ליובל, אני רוצה לחלוק על עמדתך, למרות שבאופן מעשי אני עדין שייך למצביעים האובססיביים.
  במדינת ישראל, כידוע, אין דמוקרטיה. לפחות לא במובן המקובל. קרוב ל-40 שנה שהן רוב ימיה הבוגרים של המדינה היא מחזיקה כשליש מאוכלוסייתה ללא זכויות. ללא זכויות אדם, ללא זכויות התארגנות ובטח וללא זכויות הצבעה. כן, כן הכיבוש עדיין פה, גם אחרי אוסלו, הגדר, וההתנתקות. לאחר מכן יש את כל מסגרות ההפליה הפנימיות של האזרחים, אשר להם זכות הבחירה עדיין לא נשללה, אך גם טענה זו הולכת ומקבלת לגיטימציה כפי שמראה כוחו של ליברמן בסקרים. כך שהשאלה מתי הצבעה היא דרך לשינוי ומתי היא שיתוף פעולה היא לגיטימית ומקבילה לשאלת סרבנות הגיוס מתאמי מצפון. אז למרות שאפילו במרץ עדיין לא השתכנעו לוותר על האופציה של שינוי מבפנים של קלגסי המחסומים והמחסלים הממוקדים, אני חושב שזה די ברור שסרבנות מתאמי מצפון היא דרך חשובה ומוכרת להשפיע. כל זה בא בשביל לומר שסרבנות הצבעה וסרבנות מיסים היא רלונטית לחיינו וכל אחד יכול באיזה סיטואציה להגיע למסקנה שאינו יכול עוד, ושהשתתפות היא סוג של שיתוף פעולה.

  ולכן, כדאי היה שאדם כעידן שהוא ממילא בעל פריבילגיות בחברה הישראלית, במידה והיגיע למסקנה העגומה שאינו מוכן לשתף פעולה עוד עם כל העוולות במדינת ישראל, שלא ישתוק עד הבחירות הבאות כדבריך, אלא להיפך ילך להפגנות, יארגן שביתות ולא יפסיק לדבר עליהן. האם לכך אתה מסוגל עידן ?

 7. אתם צודקים, אני טעיתי.
  אין לי טיעונים מנצחים, ואין לי ציטוטים של אנשים מתים לתת.
  הדמוקרטיה בארץ היא אכן דמוקרטיה במיטבה.
  אני אלך מחר להצביע וביום רביעי, שאני אקום אני אדע שעשיתי משהו למען המדינה, שמהיום הכול יהיה יותר טוב כי אני הצבעתי. והדבר הכי חשוב, בגלל שהצבעתי זה יקנה לי את האפשרות להתלונן על מה שאני רוצה.
  איך חשבתי בכלל לא להצביע.. ולא לממש את זכותיי במדינה הדמוקרטית והנאורה הזו.

  השאלה שלי, אם אני מצביע למפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה ולכן לחלוטין לא משפיעה על המצב הפוליטי בארץ, האם עדיין מותר לי להתלונן למרות שלכאורה לא ביצעתי שום שינוי במערך הפוליטי (שזה בעצם כאילו לא בחרתי)?
  ואם אני מבציע למפלגה שתתגלה בה שחיתות, האם מותר לי להתלונן, או שבעצם בחירתי בה אני חייב לתמוך בה לאורך כל הדרך?

 8. עמרי, אני לא אלך להפגנות ובטח שלא אארגן שביתות, ואתה יודע למה.. כי לא אכפת לי.
  אני עובד בעבודה הקטנה שלי, מסתובב עם החברים הקטנים שלי, משלם את המיסים שלי ועושה את המילואים שלי.. וזהו.
  כל השטויות האלה מסביב פשוט לא מעניניות אותי, כל דבר שלא פוגע לי בשגרה היומית (הקטנה) שלי לא ממש מעניין אותי. הבעייה של אנשים שיש להם יותר מידי זמן פנוי להתעסק בשטויות ובמקום להשקיע בעצמם ולקחת אחריות על עצמם אם מבזבזים את הזמן על שטויות.. או לפחות ככה אני מרגיש.

 9. יש ציטוט, המיוחס לעתים לכומר נימלר:
  "כשבאו לקחת את היהודים-
  לא עשיתי כלום כי אני לא יהודי,
  כשבאו לקחת את הצוענים –
  לא עשיתי כלום כי אני לא צועני,
  כשבאו לקחת את חולי הנפש-
  לא עשיתי כלום כי איני חולה נפש,
  כשבאו לקחת אותי-
  לא נשאר מי שיעשה משהו……"

  וזה אומר דרשני

 10. לפעמים אני רואה את הציטוט גם עם "כשבאו לקחת את הקומוניסטים/סוציאליסטים". הציטוט מופיע גם ב"יד ושם", אבל זו לא הנקודה.

  הנקודה היא שמשתמע מדבריך שקבירת הראש בחול היא אסקפיסטית ומאגניבה, ומעורבות חברתית ו/או פוליטית זה כזה משעמם וטרחני. מאיפה הבאת את הרעיון שמעורבות היא עיסוק בשטויות?

  זוכרים איך זה היה להיות טינאייג'ר? כשהאישיות שלנו היתה תלויה במה אנשים אחרים חשבו? האם משם מגיעה דרך החשיבה הזו, עידן? זה נשמע כמו תזה מאגניבה ששמעת ממישהו.

  תסלח לי, אבל אני פשוט לא מסוגלת להאמין שהרעיונות האלו הן תוצאה של חשיבה אמיתית ומושכלת על הבעיות של הקיום בארץ. אין מצב.

 11. הטוקבק הזה פשוט הוציא אותי מהכלים. מישהו מוכן להסביר לי איך בריחה ממעורבות היא לקיחת אחריות על עצמי?

  האם זו לא העמדה שלך, עידן, שמציגה את הבריחה הגדולה מכל? מאחריות, מבגרות, מהשפעה?

 12. פינגבק: xslf.com ~
 13. בשבת בידיעות היה מאמר של רענן שקד 'למה לא להצביע'. כבר מזמן לא קראתי קטע בעיתון איתו הזדהיתי כל-כך כמו הקטע הנ"ל. (יש סיכוי ללינק?)

 14. רענן שקד הוא איש אינטליגנטי, רהוט, וכותב מצוין, שלפעמים מתפלק לו הצורך (כאותו בן-עשרה) להגיד את ההיפך מכולם, לא משנה אם זה נכון או לא. את ההשפעה שיש לאלה שלא מצביעים אפשר להראות בצורה מתמטית, מפני שחוק בדר-עופר הוא מתמטי. כל השאר זה פילוסופיה. אבל לא מפסיקים להפליא אותי התירוצים שאנשים ממציאים כדי להימנע מ-10 דקות של הליכה מהבית לבית הספר הקרוב וחזרה.

 15. אני מזכיר לכם שהיום בחצות (אם מוסיף יוציא את האצבע מהישבן שלו) יעלה קלפי הגלוב שבו תתבקשו להטיל את הפתק הדיגיטלי שלכם

  הטלה אפשרית רק אחרי הוצאת אצבע ? בגלל זה לא הצלחתי? בגלל זה יש שפעת עופות?

 16. הדמוקרטיה היא באמת לא רעיון כל כך טוב, והמגיב עידן מוכיח את זה.
  אני אומר – מה אנחנו כל כך טורחים להוציא את האנשים הילדותיים והמפונקים והטיפשים האלה אל הקלפי?
  אם הם כל כך ילדותיים ומפונקים וטיפשים – כמה טובה ההצבעה שלהם כבר תהיה?

  עדיף כבר שלא יצביעו.

 17. אני נתקל שוב ושוב באנשים שאפילו לא טורחים להמציא תירוצים למה הם לא הולכים להצביע.

  כשאני משתמש בהפחדות נוסח "מחר כשש"ס תקבל 14 מנדטים ומרזל יכנס לכנסת את תבכי!" אני מבין שאלה שלא הולכים להצביע גם לא באמת מתעניינים בתוצאות הבחירות או במה שקורה פה בכלל.

  צודקים. יש סוף עונה בקניון. לא חבל על כל דקת חופש?

 18. גורע – לגמרי.
  התגובות לנבואות הזעם שלי נעות בין חוסר אכפתיות ("מה כבר שווה הקול שלי, ברור שקדימה לוקחת"), לתבוסתנות ("למי יש כבר להצביע, כולם מושחתים/ דופקים את החלשים/ יזיינו לנו את הצורה אחרי הבחירות"). אנשים אשכרה לא מבינים שההצבעה שלהם משנה משהו. אם פעם ללכת להפגין נחשב כמעורבות פוליטית אולטרה מתלהבת, עכשיו להצביע (מי ישמע, כמה זה מסובך) הופך לדבר שאפשר לוותר עליו בכיף, כדי לעשות על האש בפארק.

 19. חיליק – אתה לא מספיק זן. אם יש 30% ילדותיים, מפונקים וטיפשים באוכלוסיה – גם הכנסת צריכה לשקף את זה. לידיעתך, במדינת ישראל (בשונה ממדינות אחרות) יש זכות הצבעה שווה גם לאוכלוסיות שנויות במחלוקת, לדוגמה אסירים, ולדוגמה שונה לחלוטין, חולי נפש (גם מאושפזים). זהו החוק, ללמדך עד כמה הסתייג המחוקק מנטילת זכות הצבעה מאזרח.
  לחילופין, איך מלמדים ילד להתבגר? מטילים עליו אחריות. ככל שיעודדו אנשים כאלה לא להצביע, כך יגדל הריחוק שלהם ויקטן הרצון שלהם ליטול אחריות. אני חושב שככל שנעודד אנשים להצביע כך תשתפר החברה, כיוון שאנשים יגלו יותר מעורבות.
  אגב, באוסטרליה זו עבירה פלילית לא להצביע.

 20. לא אמרתי לשלול מהטיפשים את הזכות.
  אני אומר – למה בכוח? לא רוצים – לא צריך
  הם לא רוצים להשפיע? אולי הם יודעים למה…

  ואת זה אומר חיליק מהספארי!

 21. סתם נקודה, הזכירו פה אוסטרליה וכאלה, אז שם גם לא חוקי לילדים להסתבב בלי כובע\קרם הגנה.
  לאוסטרלים גם יש מבטא מצחיק.
  לא כל מה שטוב לאוסטרליה טוב לנו.

 22. רק הערה לסדר: האמירה שאחוזי ההצבעה נמוכים בגלל אדישות היא, לדעתי, לא נכונה. הסקרים שעלו על המגמה הזאת לא בדקו סיבות, וכולם צועקים "אדישות!" ו"חוסר אחריות!" וכו'.

  לדעתי הסיבה היא אחרת לגמרי – אין למי להצביע.

  אומרים לי – "תצביע לרע במיעוטו" או "תצביע, לא חשוב למי, העיקר שתצביע". אז תבינו: אין הבדל בין הצבעה סתם לבין חוסר הצבעה. חוסר ההצבעה נובע מייאוש ולא מאדישות. מאוד אכפת לי מה קורה כאן ואני מאוד מעורב, אבל לא מצאתי את עצמי על המפה הפוליטית. מה לעשות?

 23. כן, זה פחות או יותר מה שאעשה בכל אופן, למרות שהמפלגה שאצביע עבורה לא תעבור את אחוז החסימה.

  בהקשר זה: מהו לדעתכם חלקם של הסקרים במצב? אישית, פיתחתי הרגשה שהסקרים הם אחת הסכנות הסכנות הגדולות ביותר לדמוקרטיה, והם בעצם נבואה שמגשימה את עצמה.

 24. הנה מה שנראה לי שאני הולך לעשות, כי אין שום מפלגה שמתאימה לי בדיוק –
  לחלק את התמיכה שלי באחוזים לכל מפלגה שיש שדוגלת במשהו שאני מסכים איתו (לא בהכרח בצורה שווה) ולהגריל למי להצביע לפי המשקל שנתתי לכל מפלגה.

 25. אל תגיד לי אני אגיד לך: סטודנט. תואר ראשון. טכניון. לקחת קורס בסטטסיטיקה בסמסטר א' ועכשיו הכל מתפוצץ לנו בפנים.

 26. יובל, דרדרפת ואחרים – אני מדפיס את התגובות שלכם כרגע כדי לחתום על כל מילה…

  לעידן – אתה לא מאוכזב מכל המפלגות כי לא כל המפלגות היו שם בשביל לאכזב אותך. עוזי דיין מעולם לא אכזב אותך, גם לא עלה ירוק או הגימלאים. תצביע למפלגה קטנה, אפילו כזאת שלא תעבור את אחוז החסימה. זה לא קול מבוזבז ואני אסביר לך למה:

  א. אם יש הרבה אנשים כמוך סימן שאחוזי ההצבעה יהיו נמוכים, מה שמוריד בהתאם את מספר הקולות הנדרשים בשביל לעבור את אחוז החסימה.
  ב. לעמיר פרץ היו 2 קולות והיום יש לו מפלגה. שינוי התחילה עם 4 מנדטים לפני שהתנפחה הבועה שלה. כל מפלגה קטנה, חכמה ורעננה היא איום פוטנציאלי על המפלגות הגדולות שאתה כל כך שונא – יש לך הזדמנות נהדרת להכניס להם ולהראות להם שיש אלטרנטיבה, וזה כבר יגרום להם להזיע.
  ג. גם מפלגה שלא עוברת את אחוז החסימה צריכה כמה שיותר קולות כדי להשיג מימון לבחירות הבאות, עדיף שהכסף יגיע אליהן מאשר אל המפלגות הגדולות והמושחתות.

 27. תומר 1.0: הקטע שקישרת אליו מוכיח תיאוריה שיש לי כבר הרבה שנים: בישראל אתה לא מצביע למי שאתה תומך בו, אתה מצביע למי שאתה הכי פחות שונא. כי שנאה זה מה שהולך היום. שונא חרדים? הצבע שינוי. שונא ערבים? הצבע מרזל. שונא מליונרים? הצבע לחם. שונא את עצמך? הצבע קדימה. (סתם!!!! סתם!!!!!!!!!!!!!1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *