שניים במחיר אחד

מוסף "הארץ" מפרסם הבוקר שתי כתבות שעשויות להאיר באור חדש שני דיונים שהתפתחו בגלוב.

הראשון עסק בשאלת "חבריותה" של ש"ס – עד כמה היא מפלגה חברתית. מוסיף ושוקיג טוענים: "בטח חברתית, היא דואגת לחרדים המזרחים" בעוד שרוגל, ר"ש, ליאור ואני טוענים: "לא חברתית ולא נעליים – היא דואגת בעיקר למקורביה". וכאן נכנסת הכתבה שמתפרסמת הבוקר במוסף "הארץ". לא אומר הרבה עליה, רק אצטט את כותרות המשנה:

דו"ח ביקורת שנעשה בהזמנת משרד הרווחה חושף פערי שיא בחברת "המשקם": אלפי הנכים והמוגבלים המועסקים בחברה משתכרים בין 40% ל-73% משכר המינימום, ואילו שכרו של המנכ"ל יואב בן-צור גבוה מהשכר המרבי של מנכ"ל בחברה ממשלתית. גם הבכירים האחרים אינם מקופחים. בן-צור, מינוי של אלי ישי, הוא איש ש"ס, זו שמבטיחה "מהפכה חברתית"

דיון נוסף התפתח אתמול, ספק בצחוק ספק ברצינות, בין MrM לדנדוש סביב ניצול בעלי חיים למטרות אנושיות (אוכל, לבוש וכן הלאה). במוסף מתפרסמת כתבה די מזעזעת על סופר שמשווה את הנעשה לבעלי חיים למה שהתרחש בתקופת השואה. ההשוואה מזעזעת פעמיים: פעם ראשונה בגלל ההשוואה ופעם שניה בגלל התיאורים להתעללות השיטתית בבעלי חיים. עליי להדגיש – בעיניי כל הצמחונים (בהם אשתי) שלא לדבר על הטבעונים, הם כת זרה, מוזרה והזויה. ועדיין.

37 מחשבות על “שניים במחיר אחד

 1. אם תשווה תראה שבאמת יש קווי דמיון- אני נמנע כי אני לא אוהב לפגוע ברגשות, אבל אתה לא יכול להימלט מזה: פגיעה בחיות היא דבר נוראי- זה שהפעם אתה הוא הפוגע לא אומר שזה בסדר!!

 2. ש"ס דואגים לתחת של עצמם – לא של מצביעיהם, אותם תמצאו לבושים ורסאצ'ה, ואת הבוחרים שלהם מקבצים בגדים. הם מחליאים אותי.

  לגבי הצמחונות – בניגוד לליכטש, רבים מחברי הטובים הם חובבי פרות על האש מידיום-רייר, ולמרות זאת אינני מתייחס לצמחונים ככת מוזרה, אלא כאנשים עם אידיאולוגיה מסוימת, שגם אם אינה האידיאולוגיה שלי (כיוון שאני מאמין שהאדם הוא טורף על, והכוונה היא לא לטריפת חסה), אני יכול להבין מה עומד מאחוריה. אנשים שמתעללים בבעלי חיים, לעומת זאת, כדוגמת מפטמי האווזים, שנואים עליי.

 3. טורפי על? בני האדם הם אוכלי כל- אבל עזוב אותך מהגדרות ביולוגיות- מה שבני האדם עושים הוא לא לטרוף הוא להתעלל.
  תרנגולת שנמצאת בכלוב של 20X20 ס"מ כל חייה היא לא נטרפת- היא חיה שעדיף לה לא לבוא לעולם.
  "טריפה" היא שאתה פוגש חיה שחיה בטבע ומחליט שבא לך לאכול אותה אז אתה הורג אותה במקום ואוכל אותה- היו לה חיים טובים לפני זה- היא לא הייתה חיה שנולדה לתוך סבל תמידי ועם יעוד להגיע אליך לצלחת- האכילה של החיה עצמה הוא לא הפשע- הגידול שלה בתת תנאים הוא הדבר הנורא.

  במה פיטום אווזים שונה מגידול תרנגולת בתא של 20 על 20 ס"מ? ממה הוא שונה מלגדל פרות בתוך החרא של עצמן ובצפיפות נוראית? זו התעללות וזו התעללות.

 4. קופץ בראש: כתבתי שטוב לגדל תרנגולות בתא בו הן לא יכולות לזוז? לא כתבתי.
  כתבת "”טריפה“ היא שאתה פוגש חיה שחיה בטבע ומחליט שבא לך לאכול אותה אז אתה הורג אותה במקום ואוכל אותה". אההה כן, בטבע, רק שאנחנו לא ממש חיים בטבע, ואת הציד אנחנו עורכים בסופרמרקט.
  למרות זאת, ובוא לא נעזוב אותי מהגדרות ביולוגיות, כי האדם לא נולד אוכל עשב, מה לעשות, אתה מוזמן להשוות את השיניים והקיבה שלנו לפרה למשל, ולראות את השוני.
  יש לי עוד הרבה מה לכתוב על הנושא, אבל עושה רושם שלך אין סבלנות לקרוא.

 5. דווקא יש לי רצון לקרוא, נראה שלך אין רצון להמשיך לכתוב.
  אתה גם יכול להשוות את הקיבה שלנו לזו של עורבים (אין להם שיניים), שהם גם אוכלי כל- אני לא טוען שהגיבה האנושית לא מסוגלת לעכל בשר (קיבה של פרה לדוג', באמת לא מסוגלת).

  עובדה שאני לא אוכל בשר ואני חי בסדר גמור- זה הורג את הטענה הביולוגית.

  העובדה שאתה צד בסופרמרקט גורמת לזה לא להיות טריפה אלא ניצול שיטתי.

 6. אני טוען שיש לעשות הפרדה בין אכילת בשר והתעללות. אם הייתי יכול לרכוש, כדוגמת ביצי חופש – גם עופות חופש, הייתי עושה זאת.
  אני עומד על זכותי לאכול בשר, זה שאתה לא אוכל – זו בעיה (או הנאה) שלך; כפי שאני לא מלעיט אותך בסטייקים, אל תכנס לתוך הצלחת שלי, תודה.

 7. אני נכנסתי לך לצלחת? אני מנסה להשפיע עליך- אני מעלה טיעונים נגד אכילת בשר ואתה כנראה לא יכול להתמודד איתם אז אתה מתלונן שאני נכנס לך לצלחת.

 8. זהו, שאתה לא ממש מעלה טיעונים נגד אכילת בשר. "עובדה שאני לא אוכל בשר ואני חי בסדר גמור" נשמע לך טיעון רציני? אתה מעלה טענות נגד התעללות בב"ח, ועם זה אני מסכים לחלוטין.

 9. נו, בחייאת, יובל, שחיתות ופערי שכר במוסד ציבורי? אלה החדשות המסעירות? דווקא זה מה שמראה שש"ס היא "לא מפלגה חברתית"? לפי ההגיון הזה גם עמיר פרץ לא "חברתי". ההסתדרות, שאמורה להיות הגוף "החברתי" ביותר בישראל, היא גוף מושחת וגם נצלני עבור עובדים שהיא לא חפצה ביקרם.

  בשחיתות צריך להילחם. נקודה. בין אם היא של ש"ס ובין אם היא של מפלגת העבודה, ובין אם היא של הליכוד. הצדק צריך להיות עיוור והוא צריך להיעשות.

 10. כן- עובדה שאני לא אוכל בשר ואני חי בסדר גמור היא בהחלט טיעון נגד רציני לטענה שלך שבני אדם הם טורפים.
  טורפים אמיתיים לא יכולים לשרוד בלי לאכול בשר ואני וצמחונים אחרים הם הוכחה חיה לכך שבני אדם כן יכולים לחיות ללא בשר מה שמוכיח שאנחנו לא טורפים.

  ואם אתה מסכים עם הטענות לחלוטין- למה אתה אוכל תרנגולות שגדלות בכלובי סוללה וביצים של תרנגולות כאלה?
  בתור אדם מוסרי הטענה שלך לא צריכה להיות "אם אין עופות חופש אני אוכל עופות סוללה" אלא "אם אין עופות חופש אני לא אוכל עופות בכלל"- כי אתה (לטענתך) מסכים לטענה שזו התעללות בתרנגולות- אז אתה למעשה מודה שאתה מקריב את ערכיך המוסריים לטובת הנוחות הפרטית שלך.

 11. חברים – כל המפלגות "החברתיות" בעצם אומרות שהן רוצות כסף ציבורי לטובת מקורבים אלו ואחרים (חוץ מחד"ש – הם המפלגה היחידה שהיא חברתית אמיתית)
  ש"ס – דואגים רק לחבורת לובשי חליפות היוקרה שמסביב לרב עובדיה. כל השאר שיהיו דתיים, עניים ונאמנים. לתת למישהו עוף קפוא לחג אבל לא לתת לו כלים לחיים זה סופר שחיתות (כי הוא זוכר מי זרק לו עצם אבל שוכח למה הוא בכלל צריך את העצם)
  פרץ – דואג רק לועדים הגדולים והעשירים. האם שמעתם פעם את שיאני השכר מציעים להפנות חלק קבוע משכרם לטובת העניים? קחו אוויר, לא נראה שגם יקרה בקרוב… (אגב, מה שפרץ אמר על מפלגת העבודה לא מזמן כשהוא היה ב"עם אחד" זה שהיא מפלגה מושחתת, עשירה ומתנשאת במיטב סגנונו הפומפוזי)
  מרצ – קיבוצים.
  הגמלאים (גיל) – בניגוד לדעה הרווחת, הם ידאגו רק לגימלאי הועדים (גם הם) ולא לגמלאי הקטן שעבד כפועל, לא חסך לפנסיה ועכשיו יש לו 1500 שקל לחודש. תסתכלו מי חברי הכנסת מטעמם ותבינו.

  אנקדוטה קטנה על שר האוצר המיועד – בדיון על גובה תקציב הבחירות של מפלגת העבודה, דרש פרץ להעלות את התקציב ב – 20% ל- 30 מיליון שקל, כי "הוא יביא עוד 5-6 מנדטים" שיממנו את העסק.
  התוצאה ידועה. (מקור הידיעה בעיתון הארץ של היום)

 12. הכוונה היא שככל שאתה מקבל יותר מנדטים, ההחזר שאתה מקבל מהמדינה עבור הקמפיין שלך גדול יותר. זה החוק. אין פה שום עניין של שחיתות.

  כרגיל, הצלחת לקחת טענה קשה ולרוקן אותה מתוכן על-ידי שימוש בסיסמאות. אם מפלגה דואגת לסקטור אחד יותר מלאחרים, בגלל שהסקטור הזה מביא יותר קולות, זה בסדר (נגיד) וגלוי וידוע. אתה יכול לקחת את הנתון הזה ולעשות איתו מה שאתה רוצה. אבל השחיתות- זו הרעה החולה של החברה הישראלית.

  יש שחיתות קשה בישראל, היא מגובה על-ידי פוליטיקאים ואנשי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, וצריך הלחם בה ביד קשה.

 13. כשנתקלתי בפעם הראשונה בהשוואות בין התעללות בבעלי חיים לשואה זה הרגיז אותי מאד. אבל אחרי שראיתי את הסרטון על גידול התרנגולות מצאתי את עצמי קונה ביצי חופש…
  לא צריך להיות מחבק עצים כדי להתמלא גועל מהברבריות הזו. אני מעדיף לאכול חיות אחרי שהן חיו חיים טובים ומספקים (והרגו את עצמן בצד בצורה הומנית, ע"ע דגלס אדאמס).

 14. שוקיג: גם אני קונה ביצי חופש, אבל זה לא מספק את מרמ, שרוצה להחזיר אותי בתשובה לאלתר. היחס שלי למשכנעים בכוח כאלה הוא אחד, ורק משום כבוד לאכסניה, אבלום את מקלדתי.

 15. ראיתי שמעתי נתקלתי בכל הדברים האלו כבר בעבר- ואני דבקה בעמדה הזו: לגיטימי בעייני לאכול בע"ח ולהשתמש בתוצריהם ואפילו (מרמ, נא לא לסקול) בניסויים לצורך רפואה בלבד. לא לגיטימי בעייני ניסוים בבע"ח, בתעשיית הקוסמטיקה, וכן, הייתי שמחה אם היו מגדלים אותם בצורה יותר סבירה, אבל אני לא אפסיק לאכול אותם. אגב, מרמ, לא כולם יכולים לחיות בסדר גמור בלי בשר, ואני דוגמה חיה לזה.

 16. כלומר היה לך חוסר בB12? אז כנראה שלא אכלת מאוזן אלא המשכת לאכול צ'יפס וקולה רק בלי ההמבורגר.
  אני לא מנסה להחזיר אף אחד בתשובה, בהתחלה ניסיתי וזה לא הלך- אני מנסה להראות לכם את הסתירה הפנימית בדבריכם.

  תומר- אתה מוזמן לכתוב מה בא לך, אם יש משהו שאני אוהב זה פלורליזם, אם יש משהו שאני לא אוהב זה התחמקות מויכוח נורמאלי בטענות של "הוא מנסה להחזיר אותי בתשובה ומעצבן אותי" ו"עזוב אותך זה לא רציני" (את זה לא אמרת, אבל אני גם את זה לא אוהב)

 17. אכלתי מאוד נכון, הבעיה היא שיש לי נטיה טבעית לתת-משקל וזה ממש לא תרם. הרופא שלי עשה לי בדיקות דם והודיע שאו שאני אוכלת כמו בנאדם או שהוא מתנער ממני…

 18. MrM – גם לצמחוני שיאכל מאוזן יהיה חוסר ב B12 בסופו של יום (אלא אם הוא מחזיר לעצמו ב"דרך הטבע" – זריקות או כדורים)

  ואני מסכים חלקית עם דנדוש בקשר לניסויים: ניסויים בבע"ח הם נושא בעייתי מכיוון שרבה יותר קל לנסות על עכברים מאשר לגדל רקמות מיוחדות לצורך ניסויים או אלטרנטיבות אחרות. את הניסויים בבע"ח לתחום הרפואה צריך לבקר בצורה טובה יותר – אין כיום פיקוח אמיתי על הנושא וכמעט כל ניסוי שהוא מאושר. בתור סטודנט לרפואה כבר התנגדתי לחלק מהניסויים שמתרחשים בבי"ס ועובדה שחלק מהם נעלמו.

  ניסויים בתעשיית הקוסמטיקה הם בגדר פשע לטעמי.

 19. אני חושב שלגבי ניסוייים יש פה קונצנזוס.
  יש לך נטייה טבעית לתת משקל הפתרון הוא לא לאכול בשר (חלבונים ושומנים) הפתרון הוא לאכול פחמימות (תפוחי אדמה אורז סויה וכו').
  רק שתדעי- אם את אוכלת בשר כתפקיד לתת משקל את משמינה את עצמך את לא מזינה את עצמך- כלומר השומן נכנס ישר לדם ולתאי השומן והוא לא נוצר כתוצאה של עיבוד מזון ושמירתו לימים שבהם יש פחות אוכל (התפקיד של השומן בגוף, ומה שקורה באופן טבעי ובריא לפחמימות).

  בנוגע לB12- זריקות וכדורים הם לא הפיתרון, הגוף לא אמור לקבל ככה את הויטמין, זה פיתרון אינסטנט למי שלא מוכן לאכול כמו בן אדם.
  אני אוכל בוטנים ואגוזים כפיתרון לB12, ובבדיקה האחרונה היה לי הרבה יותר מאשר לאמא שלי שאוכלת עוף כל יום ובשר בסופי שבוע ואירועים (המשפחה שלי ארגנטינאית- אוכלים סטייק\אסאדו\צלי בשר כל פעם שיש סיבה מוצדקת להוציא את ה250 שקל).

 20. MrM , בתור מישהי שהייתה צמחונית במשך (הרבה) יותר ממחצית חייה,אכלה באופן הכי נכון ומאוזן ביקום (ויש לי שק שלם של צל"שים מדיאטניות נבחרות) ואף הצליחה לשרוד 12 שנים בלי שום חוסרים/אנמיות/שאר חולירות של צמחונים אני יכולה להעיד ממקור ראשון שכשנגמרים המאגרים הם נגמרים לעד, ושום אוכל מאוזן/בריא לא יחזיר אותם. החלק העצוב העצוב הוא שגם כשחוזרים לאכול בשר המאגרים לא באמת מתמלאים חזרה, הם רק מתייצבים קלות. ולכן, אחרי הרבה מאוד שנים של דעה דומה לשלך אני מאמינה היום שיש דברים שצריכים להיות אסורים באיסור חמור, למשל להשתמש בקוסמטיקה שנוסתה על בעלי חיים או לגדל/לקנות בשר/ביצים שבילו את חייהם בצפיפות נוראה וניזונו בעיקר מאנטיביוטיקה ושיש לשקול בכובד ראש את נחיצותם של ניסויים רפואיים מסויימים, אבל שמצד שני המנעות מוחלטת יכולה להביא לנזקים לא פחות חמורים מאשר התעללות וניצול שיטטיים של בע"ח. ולסיכום, אני מניחה שירגיז אותך לשמוע,אבל גם בנושא הזה, כמו בהרבה תחומים בחיים, מגיע הגיל שבו מגלים בעצב שבעולם יש יותר משני צבעים. וזה, אגב, נכון גם לחצי דיון על חברתיות ומושחתים שהיה בהתחלה

 21. איזה מאגרים?
  אם את מדברת על מאגרים של B12 אז לא ברור לי איך הם יתרוקנו פתאום אם הבדיקות מראות שהם רק גדלים כל הזמן?

  אני לא חושב שהעולם הוא שחור ולבן, אשמח אם תאירי את עייניי ותגידי לי איפה אמרתי את זה.

 22. חחח התפתחו פה שני דיונים מקבילים בשני פוסטים. ובשניהם הבנות הגיעו לאותה מסקנה וניצחו את הזכר… בלונד כבוד!

 23. MrM אם באמת מעניין אותך אז ככה:

  B12 הוא ויטמין. ויטמין מוגדר כחומר שהגוף אינו מסוגל לייצר בכמויות מספקות וחייב להכלל בדיאטה. שמו האחר של B12 הוא קובלמין.

  מאגרים של קובלמין נמצאים בכבד – אני לא ממש זוכר לכמה זמן הם מספיקים (אם זה חשוב אני אשאל את המרצה שלי לביוכימיה ביום שני) אבל זה משהו בין כמה חודשים לקצת יותר משנה.
  ישנן כמה סיבות לחשיבות של B12 בדיאטה
  1) הוא נמצא בכמות מספקת רק בבשר (מקווה שהתג יצא בסדר), היו ניסויים שמצאו אותו בכמה אצות אבל הם לא היו חד משמעיים
  2) יש לו מסלול ספיגה מסובך מאוד – מתחיל בקשירה חומר בקיבה, מעבר לאורך המעי וספיגה באילאום (החלק הארחון של המעי הדק) ולכן תחליפים לעיתים לא עוזרים
  3) יש משמעות אדירה לחוסר בו – אנמיה, נזק נוירולוגי ואפילו הוכח קשר סטטיסטי בין רמות נמוכות של B12 לסרטן השד

 24. בין חודשיים לקצת פחות משנה- אני צמחוני עוד מעט שנתיים, אין לי אנמיה ואני עושה בדיקות מידי חודש וכולן יצאו טובות עד עכשיו (טפו טפו טפו).

  דנדוש- מה גורם לך לחשוב שניצחתן? שניכן טוענות שאני רואה את העולם בשחור ולבן ואני טוען שאתן פשוט שמות פילטר ורוד על העיניים כי אתן לא רוצות לראות את עצמכם כאנשים אל מוסריים

 25. אני מעריך את הצימחוניים, אבל לא תומך בהם. יש דברים שאין להם שום תחליף שאינו מן החי (ומינה צמח).
  אחד מהם הוא הקולגן, שמצוי בכל ג'לי ומילקי ומקורו בעצמות בקר.

  ייצור תעשייתי מוביל בהכרח להתעלמות מהאנושיות. זה בהחלט נכון בתעשיית הבשר ומוצרים מהחי, אבל נכון גם לאותו פועל הייצור שעומד ליד המכונה הרועשת בטמפ' של 60 מעלות ובמשמרות של 8 שעות מסביב ליממה. עבדתי פעם במפעל כזה (למזלי הרב לא הייתי פועל ייצור), וזהו אחד המפעלים המתקדמים והמצליחים בישראל.

  Life's a bitch, and then you die

 26. MrM , כמו לכל דבר בחיים גם לצמחונות יש מחיר. אם אתה רוצה להיות צמחוני – תהנה; אבל אם אתה רוצה שכולם יהפכו מחר לצמחוניים כמוך כדאי שתהיה מודע לו.
  התחשיב הפשוט מראה שלהאכיל משפחה בתפריט צמחוני שווה ערך תזונתי לתפריט "רגיל" עולה הרבה יותר כסף. מחיר הצמחונות יכביד בעיקר על המעמד הנמוך.היצור התעשייתי, שאתה כה מסתייג ממנו, אחראי במידה רבה לכך שמחירי המזון נמוכים יחסית. מעבר לשיטות אחרות, כמו מוצרי מזון "אורגניים", עולה הרבה יותר כסף. וכמו ששאלו במציצים "ומי ישלם? בנון ישלם?"

 27. סוף סוף הקפיטליסט מתערב לטובתנו! איפה היית כל הזמן? מאתמול בערב אני מחכה שזה יגיע…. הגיע הזמן שמישהו יסביר בצורה הגיונית את התחשיב הכלכלי של כל העניין הזה.

 28. בשר זול הוא בשר רע- על זה אפילו אתה לא תחלוק עלי.
  קניה של עוף או פסטרמה זה משהו שאדם עני באמת לא יכול להרשות לעצמו. עוף עולה בערך 100 ש"ח וחבילת פסטרמה ממוצעת של 200 גר' בערך 40 ש"ח.
  בשר זול הוא מקדונלדס ודברים כאלה (שווארמה מעורב ירושלמי וכו') הם לא בריאים בעליל והם פשוט השאריות הלא בריאות של הבשר המשובח.

  תזונה צמחונית- פסטה, אורז, סלט ירקות- את כל אלה ניתן לקנות במחיר זול מאוד יחסית לבשר. בשר הוא ממש לא התשובה למי שאין לו כסף.
  אני מציע לך ללכת לשוק הכרמל בערב ולשאול את האנשים שאוספים שם ירקות מהרצפה מתי בפעם האחרונה הם אכלו בשר- התשובה שלהם מן הסתם תהיה הרבה מאוד זמן.

 29. שאלה למבינים בתזונה: מה לגבי קטניות? האם בעולם השלישי ובארצות המזרח הרחוק הן לא מהוות תחליף לבשר?
  אני פיתחתי אדישות מוחלטת, לא אכפת לי כמה חיות סבלו בשביל האוכל שאני אוכל, העיקר שאני נהנה, וזה מוסרי כמו שנמר טורף איילה\ כלומר – המוסריות לא רלוונטית.
  אם אראה את התנאים שבהן גדלות התרנגולות אני אצטער כפי שלבי נחמץ כשראיתי שבועטים ברובוט דמוי הכלב – אני מייחס לו תכונות אנושיות. גם אבני חצץ לא מקבלות טיפול בכפפות של משי (דוחסים אותן למשאיות, גורפים אותן – כמו בשואה!), ובכל זאת אני משתמש בהן, או במילים אחרות: הסיטו את הדיון לשאלה: האם התרנגולות אכן סובלות?
  השאלה הזו מסקרנת אותי, אבל אין לה משמעות מעשית. אוכל בשר גם אם החיות יעברו עינויים קשים.

 30. לשאלתך: כן, אתה יכול לראות את החיות בורחות מהמגדל כשיש להם אמצעים לכך, אתה יכול לראות אותן מייללות\מקרקרות בכאב כאשר תופסים אותם חמש חמש בכנפיים וברגליים בדרך לחיי הסבל בכלובי הסוללה.

  ולפי מה שכתבת אני יכול להגיד בביטחון מלא לגמרי שאתה חרא של בן אדם.

 31. רבים יחלקו עליך, והם מכירים אותי טוב יותר.
  יודע מה? נראה לי שיהיה משעשע לזעזע אותך עוד יותר:
  אכלתי את דגי הזהב של השותף שלי (כמובן, לאחר שניקיתי אותם, קימחתי וטיגנתי – אני לא ברברי)

 32. דווקא לא כזה מזעזע, אמרתי לך ולכל האחרים כבר, אין לי בעיה עם האכילה עצמה אלא עם החיים שהיו לחיות קודם, ובהנחה שהשותף שלך התייחס אליהם יפה לפני שטיגנת אותם אני לא חושב שעשית משהו פסול.

  אבל ממה שכתבת למעלה אתה בהחלט חרא של בן אדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *