קבלו את בלוגיש (ואינדיווב)

אחרי הסגירה התמוהה של וובסטר היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שלוואקום ייכנסו שחקנים חדשים. מרק הודיע כי הוא מנסה להרים תחליף אבל הודה שהוא עדיין לא בשל. גם גולשים אחרים ששוחחו איתי בימים האחרונים הודיעו שהם מרימים תחליף-וובסטר אבל – כמו תמיד – עפר מוסטיגמן יש רק אחד.

קבלו ועדכנו את המועדפים שלכם: הנה בלוגיש (blogish.co.il):

בלוגיש

הוא משתמש באותו קוד, באותה המערכת ובאותו העיצוב של חנן (שנתן אותם ללא תשלום, ללא כל בעיה ובאדיבות רבה) ובעצם מחזיר לחיים את הכלי החשוב הזה. אני בטוח שאחרי ש-MRM יכיר טוב יותר את הקוד ואת המערכת הוא יעשה עמם נסים ונפלאות.

עדכון: לא חלפו שעות ספורות מפרסום הפוסט הזה וקבלו במחיאות כפיים את אינדיווב (אותו ניתן למצוא בכתובת: Indieweb.co.il) – כן כן, עוד תחליף לוובסטר. מכיוון שבשלב הזה בלוגיש ואינדיווב נראים אותו הדבר ומציעים את אותו הדבר, כעת תתחיל התחרות על הפיצ’רים הנוספים, תחרות שלא היתה קיימת בעידן וובסטר בין אם מסיבות “הקפאה” ביזאריות ובין אם בשל העובדה שלוובסטר לא היתה תחרות כלל (למרות שחנן ניסה לעודד אותה). בהצלחה!

נכתבו 56 תגובות לפוסט “קבלו את בלוגיש (ואינדיווב)”

 1. MrM:

  *מסמיק*

 2. גורע:

  שוב היו מכות ולא קראו לי?

 3. יובל:

  איפה באמת נעלמת בזמן האחרון?

 4. תמר:

  MrM – מלך!

 5. ברק פיטוסי:

  מי אמר שחנן כהן לא רלוונטי?

 6. גורע:

  יובל, הייתי עסוק בעניינים פחות וירטואליים.

  (רמז: קיבלנו המון תקשורת בחודש האחרון, האינתיפאדה החרדית פרצה בגללנו, דיברו עלינו ליד כל מכונת קפה ובשיחות מסדרון והבית שלי מלא פשקווילים קרועים. רמז נוסף: “אבל למה בירושלים?”).

 7. שרון:

  באמת יופי של שירות, אבל אני בעיקר מתרשמת מהעובדה שחנן חלק איתם תוכנת קוד פתוח (מצויינת) שזמינה חופשי (כן, גם בעברית) לכל מי שחשקה נפשו באגרגטור מבוסס-ווב…

  http://sourceforge.net/projects/gregarius

 8. WOW:

  וואי יופי, MRM תוציא משם את חרמון..

 9. דחליל:

  האם בכלל צריך וובסטר חדש, לאחר שבוובסטר הקודם היו רק 1000 משתמשים ליום? ואם כבר מחדשים, אז אולי כדאי לשנות משהו על מנת שוובסטר, סליחה, בלוגיש יהיה יותר רלוונטי?

 10. MrM:

  שרון- חנן עשה המון עריכות בקוד, אם תורידי ותתקיני את המערכת תראי שהיא שונה מאוד מהתוצאה הסופית ושצריך לעשות הרבה שיפורים ושינויים.

 11. MrM:

  דחליל- אתה יותר ממוזמן לשלוח הצעות.

 12. שווה קריאה:

  קבלו את בלוגיש…

  אחרי הסגירה התמוהה של וובסטר היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שלוואקום ייכנסו שחקנים חדשים. מרק הודיע כי הוא מנסה להרים תחליף אבל הודה שהוא ע…

 13. דחליל:

  אפשרויות מיון היו יכולות להיות נחמדות, גם לבלוגים אבל בעיקר לפוסטים. למרות שללא חלוקה ידנית (בין אם ע”י בעלי הבלוגים ובין אם ע”י בעלי בלוגיש), אני לא ממש רואה את זה אפשרי.
  הייתי שמח להפסיק לראות את הקו האפור-בהיר אחרי כל כותרת, ד”א.
  נחמד יהיה גם לראות, בדף הראשי עצמו, את כמות הלחיצות שכל אחד מהפוסטים מקבל, ואת כמות התגובות של כל פוסט.
  אני חושב שיהיה טוב אם לחיצה על כל כותרת פוסט תוביל לפוסט עצמו, ולא לפתיחתו באותו העמוד. הפתיחה של הפוסטים באותו העמוד היא אולי מגניבה, אבל היא נותנת רושם לא נכון שהפוסטים הללו הם חלק מהאתר, כאשר הם לא.

  אם צריך עזרה טכנית, אני פנוי משבוע הבא.

 14. דחליל:

  הו, ויש כפל בלוגים של וולווט.

 15. יובל:

  נכון, כי הבלוג שלה בישרא עדיין רשום ברשימה ואני חושב שאפשר לוותר עליו כי תפקידו להפנות לבית החדש בטוש – בכל מקרה תמיד אפשר להתייעץ עם ולווט.

 16. מאזינה ברקע:

  MrM, כל הכבוד על הרמת הכפפה.
  יש מצב לדבר על תגיות?

 17. מאזינה ברקע:

  דחליל, אני מסכימה איתך לגבי הפתיחה של הפוסטים בתוך האתר – זה מטעה. אולי שווה להוסיף ליד כל פוסט אייקון קטן של “תצוגה מקדימה” שיעשה את זה, ושקליק על כותרת הפוסט תפתח אותו בחלון חדש – זה יותר אינטואיטיבי.

  לגבי מספר התגובות בפוסט, אני לא חושבת שזה ישים, כי זה נתון שלא מתקבל ב-RSS.

 18. פורצלינה:

  קצת איבדתי את הצפון בימים האחרונים
  יופי טופי שהשירות חזר לתוקף!

  בכל זאת, לטעמי – חסרים שם כמה בלוגים חשובים
  עכשיו כשהשתנתה ההנהלה, אולי הגיע הזמן לבחון את העניין…

 19. דחליל:

  אפשר בקלות להוסיף את הנתון הזה לרסס, אם יש לך וורדפרס או מערכת כלשהי אחרת. אפשר להפיץ הסבר קטן כיצד לעשות זאת למשתתפים בניסוי (האנשים שיש להם קישור מבלוגיש), וכך לפחות לחלק מהבלוגים יהיה את הנתון הזה באתר.

 20. דחליל:

  תגובה 19 מתייחסת בתוכנה לתגובה 17. אני רגיל לתגובות המדורגות של ישרא, שם אין צורך לציין זאת. סליחותי.

 21. האחות השלישית:

  “ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום להתנגד להצעת החוק של ח”כ ישראל חסון שביקשה לחייב ספקי גישה לאינטרנט להבטיח כי גולשים יידרשו להזדהות באתרי תוכן כדי להגיב לידיעות”.

  יאללה, תשתוללו.

 22. מאזינה ברקע:

  דחליל, קודם כל לא כל אחד יכול להשפיע על התשתית שבה הוא כותב (אהממ אההמ, ישראבלוג ותפוז, אהממ).

  אבל מעבר לכך, אני מכירה כמה אתרים שבהם ה-RSS כולל גם מספר תגובות, למשל אפלטון. התוצאה היא הצפה בלתי נסבלת, במיוחד במקרה של פוסטים פופולאריים, של עדכונים בכל פעם שמתווספת תגובה חדשה.

  אם בלוגיש יציג שורה חדשה בכל פעם שמתקבל עדכון על הפוסט, זה יעמיס מאוד ויפריע לשימוש באתר. לעומת זאת, אם בלוגיש יבדוק האם הפוסט כבר פורסם ורק יעדכן את מספר התגובות, תהיה בעיה במקרה של פוסטים שכן פורסמו מחדש, בלי קשר למספר התגובות.

 23. מאזינה ברקע:

  אחות3, למה להשתולל? לפחות למישהו יש קצת שכל ישר 🙂

 24. אלמוניני:

  לא רק וולוט מופיעה פעמים.
  גם ishahar מופיע כפול.

 25. צפריר:

  רבאק, תנו לו למות…

  הפורמט לא היה מתאים לכלום – אז עכשיו במקום רשימת בלוגים שחנן עורך יש לנו רשימת בלוגים שחנן ערך ועכשיו עפר* עורך?

  תנו מבט בישראלוונטי, חוץ מהשם, שקל להגות אותו כמו שקל לבנות קיר גבס, די סבבה שם.

  * – לא משנה כרגע מי עורך, כל עוד יש ועדה מסדרת כלשהי.

 26. יובל:

  צפריר – הרי אף אחד לא מחייב אותך להיכנס או להשתמש. נראה היה שלא מעטים משתמשים בוובסטר, אז מה רע שיש תחליף? מי שירצה ישתמש, מי שלא – לא. וכאמור, לדעתי, אפשר לשפר את הפורמט להפוך אותו למעניין יותר ובעל ערך יותר לגולשים.

 27. מאזינה ברקע:

  צפריר, מה אתה מציע בעצם?

 28. דחליל:

  מאזינה, הכוונה היא לא לעדכון בכל פעם שיש תגובה חדשה,
  אלא סך הכל הוספה של הנתון (לדוגמה: קבלו את בלוגיש. >> מאבד תמלילים. 26 תגובות).

 29. מאזינה ברקע:

  אבל דחליל, ככה לא עובד RSS…

 30. בובו:

  יש גם את http://www.zotot.com
  ובאנגלית en.zotot.com

 31. צפריר:

  אני מציע להעיף מבט בישראלוונטי, ואולי גם לרשום שם את הגלוב.

  לא יודע למה הלינק לא עבר בתגובתי הקודמת.

 32. מאזינה ברקע:

  ישראלוונטי לא מחליף את וובסטר. ישראלוונטי לא מוכנים להכניס בלוגים שאינם “עצמאיים”. נעזוב עכשיו מה אני חושבת על הגדרה הזו שמסתכלת על העולם מנקודת מבט טכנולוגית צרה, עובדתית יש הרבה בלוגרים שכותבים תחת פלטפורמות ולכן אין להם מקום שם באתר.

 33. דחליל:

  מאזינה,
  מסמך RSS הוא מסמך שמשתמש בכמה תגיות XML מסוימות בצורה מסויימת, ובכך הרבה תוכניות מחשב – מקורא הRSS שלי ועד לבלוגיש – יכולים להבין מה הולך שם. אם אני אכתוב מסמך RSS מבלי להשתמש בתגיות , אז זה לא יחשב מסמך RSS מכיוון שזה לא עומד בכללים של מסמכי RSS, ולכן תוכניות שקוראות RSS לא יבינו מה הולך שם. אז להוריד תגיות אני לא יכול.
  מצד שני, להוסיף תגיות לא מפריע לאף אחד. ואכן, זה נעשה כל הזמן ע”י כולם. אני מהמר שמעל ל50% מעמודי הRSS בעולם מכילים תגיות שלא נמצאים בכללים של מסמכי הRSS כפי שאלו מוגרים ע”י הW3C.

  בשורה התחתונה, אם כמה בלוגים ישראלים יוסיפו תגית או משהו דומה לזה בRSS שלהם, אף אחד לא ימות.

 34. צפריר:

  אני חס וחלילה לא אומר שישראלוונטי הוא היישום המושלם, ובואו כולנו נשב ונשמח.

  מה שאני כן חושב זה שהוא יותר משוכלל, מתקדם, ורלוונטי מאשר קריאת רסס שעפר עורך (אבוי לאירוניה, לא ראיתי את הפוסט שלו על הנושא, מכיוון שהייתי קורא את מרשתנט דרך וובסטר).

 35. מאזינה ברקע:

  דחליל, ברור שזה לא יפריע ל-RSS :). השאלה איך זה יבוא לידי ביטוי בקורא.

 36. דחליל:

  רוב הקוראים יתעלמו מזה. חוץ מקורא אחד, הקורא של בלוגיש, שיקח את המידע הזה ויציג אותו.

 37. מאזינה ברקע:

  ואני שואלת איך הוא יציג אותו.
  נגיד שהתפרם פוסט מבלוג שתומך באפשרות הזו. בלוגיש יציג את הפוסט.
  אחרי חצי שעה יש תגובה בבלוג. מה בלוגיש אמור לעשות?

 38. Xslf:

  קודם כל- בהצלחה. שהטוב יותר ינצח 🙂
  (אם כי נראה לי שיש מקום לרעיונות ושיפורים לשניהם, ושזה לא חייב להיות “או-או”

  ואם כבר אני כאן- האם אוכל להציע לשלב בשני האגרגרטורים את החיפוש בבלוגים בעברית שיצרתי?
  http://www.xslf.com/archives/000376.html
  הוא נערך באמצעות Google co-op, כך שמי שרוצה- שיבקש ואוכל להוסיף אותו כעורך.

 39. MrM:

  שושנה, זו בהחלט הצעה טובה, אבל כבר יש אפשרות חיפוש מובנית בשניהאתרים ע”פ הפידים שנמצאים בהם. אני חושב שזה חסר טעם לשים מנוע חיפוש לאתרים אחרים…

 40. דחליל:

  בלוגיש בכל מקרה קורא את הRSS של אותו הבלוג שוב ושוב, כדי לדעת אם יש פוסטים חדשים. אז אם כבר הוא קורא אותו, אין שום בעיה בלעדכן את הפוסטים הקודמים.

 41. דחליל:

  והודעה 40 הייתה מכוונת להודעה 37 של מאזינה.
  זה נורא ואיום, שכל התגובות אחת אחרי השניה.

 42. מאזינה ברקע:

  דחליל, דווקא הבנתי 🙂
  עזוב, אני לא מצליחה להסביר לך את הבעיה כמו שאני רואה אותה. לא משנה.

 43. א':

  יש גם אתר בשם אוזרוקס שנראה שהוא מקבל גם בלוגים עצמאיים וגם לא עצמאיים (ובכל זאת לא נראה שיש שם כמות בלוגים כמו שהיתה בוובסטר…). לדעתי הפורמט שם גם נוח יותר ממה שהיה בוובסטר, היות ותחילת הפוסט מופיעה מתחת לכותרת והקלקה על הכותרת פותחת את הפוסט עצמו בבלוג המקורי ובחלון חדש (בטאב חדש בשזא”ש). אני יודע שיש גם לגרגריוס אופציה כזאת בטפמלייטים אחרים ולא ברור לי למה בלוגיש בחר להמשיך דווקא בטמפלייט הזה. הפורמט של אוזרוקס נראה לי עדיף מהבחינה הזאת.

  לגבי ישראלוונטי – אם אין לך בלוג עצמאי אז את לא יכולה להוסיף את הבלוג שלך שם, אבל יש גם כאלה שמגיעים כקוראים ולאו דוקא כבעלי בלוגים שמחפשים פרסום וישראלוונטי משמש כפלטפורמה יעילה מאד להפצה של בלוגים עצמאיים שספק אם היו “מתגלים” ללא אתר כזה שמרכז אותם (וגם אם כן אז ה”גילוי” היה מאוחר יותר). הייתי רוצה שגם בישראלוונטי תהיה אופציה מהירה לפתוח את הפוסט בבלוג המקורי ע”י הקלקה על הכותרת או על איזה אייקון לידה ולא רק מתוך הפוסט שמופיע בתוך ישראלוונטי. אגב – כאן כבר נלקח שלב אחד קדימה והפוסט ממש מופיע בתוך אתר ישראלוונטי ממש כאילו הוא שייך לו ואפילו ניתן להגיב שם ולא בפוסט עצמו – מה שנראה לי רעיון גרוע מאד. אם כבר ישראלוונטי מציג משהו מתוך הפוסט זה צריך להיות תקציר בלבד ובטח לא לאפשר תגובות בתוכו (בכללי – הרעיון הזה של תגובות לאותו פוסט בשני מקומות שונים נראה לי שגוי, מה גם שהוא פוגע בצורת ה”תגובה לתגובה”. הולך לאיבוד הרעיון של “one point reference”). מה שאני רוצה זה אתר אחד שמאגד בלוגים ממקורות שונים ומכיל קישורים אל הפוסטים המקוריים (מעין “עודכנו לאחרונה” אבל שיכיל בלוגים מתפוז, ישרא, רשימות ועצמאיים – כולם במערכת אחת כוללת) – כזה ש”יגלה” לי בלוגים שלא הכרתי עד עכשיו ויהווה פלטפורמה לקריאה של הבלוגים כשהם מתעדכנים, וישראלוונטי קצת חורג מזה.

 44. יובל:

  דחליל – זו הסיבה שהוספנו מספרים לתגובות.

  ואגב, זה רק אני או שישרארלוונטי הוא אולטרה-איטי?

 45. א':

  ולגבי אינדיוב – נראה שחנן עושה בשכל כשהוא מפיץ את הקוד של וובסטר כולל הבאנרים של גוגל. כרגע חנן מקבל כסף על הקלקות באינדיוב…

 46. xslf.com:

  מלך הבלוגים מת- יחי המלכים החדשים! (או: רשימת התחליפים המלאה לוובסטר)…

  וובסטר נסגר (בפעם השנייה?) וכאילו על פי סימן, צצו כמה מערכות חדשות לריכוז תוכן גולשים להחליף אותו. יחד עם אלו שנוצרו בסיבוב הקודם, (או קודם) י…

 47. Xslf:

  מרמ- הבעייה בחיפוש של גרגריוס היא שהוא מחפש רק בתוכן שמופיע אצלו. תוכן שלא הופיע בתקציר ה־rss (במקרה שהבלוג מספק רק תקציר) או שהופיע בלוג לפני שהוסיפו אותו למערכת לא יאונדקס ואי־אפשר לחפש עליו.
  להבדיל, החיפוש מבוסס גוגל מכיל את מה שנמצא בבלוג עצמו, גם אחורה.

 48. MrM:

  כן אני יודע
  אני אנסה להתאים את העסק לגרגריוס כך שיוסיף אוטומית את הבלוגים שגרגריוס מכיר…

 49. א':

  אז עכשיו כבר יש בישראלוונטי לינק ישירות לפוסט (נוסף קישור ישיר מעל לקטע הטקסט).

  יש גם תוסף לשרשור תגובות, במקום המספרים, אבל זה לא נראה טוב ב-IE…

 50. canna:

  פששש יום אחד הייתי חולה ותראו מה קרה, מהפכה באולפן!
  אז אם כבר פתחתם פה רשימת הזמנות, אני קראתי את וובסטר רק דרך רסס כך שלא נחוצים לי שום פיצ’רים חדשים מלבד רסס לקטגוריות 🙂

 51. ailaG:

  מזל טוב!

  היה לי רעיון לאלטרנטיבה שמטפלת בחלק מהבעיות של וובסטר ושל יורשיו (אם כי עושה בעיה גדולה לתוכניתנים בדמות כאב ראש), אבל אין לי זמן. מנהלת כנס קומיקס.
  אם עוד יהיה עניין למרות היורשים (הידד ליורשים!) עוד חודש נראה..

 52. אביבה:

  שם מוזר. אני הייתי מאייתת (ומגגלת) Bloggish.

 53. MrM:

  אם את מתנדבת לרכוש את הדומיין 🙂

  בכל מקרה, הצעות נא לשלוח לי למייל ofer@blogish.co.il ולא לכתוב לי אותם כאן.
  אני אולי אפתח פורום שהכל יוכל להיות בו בצורה מסודרת.

 54. ס. אורי:

  רק שאלה קטנה:
  איפה עדכון ה-RSS של בלוגיש ואינדיווב? בוובסטר השתמשתי רק כפיד רסס.

 55. אודי:

  אורי, התווסף כעת RSS בעמוד הבית למטה.

  א’, מנין לך שהפרסומות הולכים לחנן?

 56. א':

  אודי – מהיום התשלום על הקליקים כבר לא הולך לחנן.
  אתה יכול לראות ב-view source את הקוד של גוגל אדסנס (אחרי ה-“pub”). הקוד היה אותו קוד כמו וובסטר והתעדכן רק היום. אני לא חושב שחנן עשה את זה בכוונה היות וחנן נותן את המקור של וובסטר גם עם שם המשתמש והסיסמא שלו לבסיס הנתונים שלו. כנראה שחנן פשוט נתן את המקור כמו שהוא, בלי לעבור ולנקות את מה שקשור אליו כחנן כהן…

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: