אנטי-חלסטרה רשתית

קשה להתעלם מד”ר אשר עידן, והארכיון הוא עדי, גם לנו היה קשה מאוד להתעלם ממנו. אחת הסיבות שקשה להתעלם מד”ר עידן היא שבכל פעם נמצא כלי תקשורת אחר שמחליט להציע לו אכסניה לדעותיו המעניינות. אין לי בעיה עם זה: לאיש מותר להתפרנס ומותר להשמיע את דעתו אבל מהרגע שהיא מושמעת, ובכן, יש לי מה להגיד עליה.

סליחה, אני אתקן. כמעט ואין לי יותר מילים כדי לתאר את מה שאני חושב על דבריו של ד”ר עידן בעיקר אביא חלקים מטורו, שמתפרסם באחרונה מדי שבוע ב”גלובס” והשבוע כותרתו: “גם צה”ל יכול להפוך לרשת חברתית ולכתת חרבות לבלוגים ותגיות”. הנה כמה קטעים:

מה זה מידור? מידור היא ביורוקרטיה של אימפריות הנייר של העבר העתיק. בעולם השיתוף של ווב 2.0 לא יכול להיות כזה דבר. במאה ה-21 הבלוגים והתגיות חשובים יותר מהמטוס והטנק.

לכאורה אפשר להפסיק כאן. אבל לא. עוד קצת.

בפרויקט הצבא האמריקני לעשור הבא, יהיו 12 כלים חדשים כמו: טיל נגד טילים עם בינה מלאכותית; מטוס קרב ללא טייס שמופעל בממשק כמו Second Life… הצפנה שמשתמשת בטכנולוגיות של ווב 5.0, הרשת הקוונטית וסימולטור אימונים והדרכה – אף הוא בסגנון Second Life.

כן. קראתם נכון. מספיק? עוד קטע אחד.

במלחמת לבנון השנייה באה לידי ביטוי מלא “מלחמת הרשת” של החיזבאללה… גם דוקטרינת חלוץ וגם דוקטרינת אשכנזי לא מסוגלות להתמודד עם מצב כזה, כי מול גרילה רשתית צריך להפעיל אנטי-גרילה רשתית.

הבעיה שלי עם עידן… סליחה, אני אתקן. יש לי הרבה בעיות עם עידן. אחת הבעיות שלי היא שעל פניו נראה שדבריו מרתקים ומנומקים, אבל כאשר בוחנים אותם ברצינות, מבינים שהם חלולים, פשוט ריקים. “הבלוגים והתגיות חשובים יותר מהמטוס והטנק”? יו דונט סיי! “הצפנה שמשתמשת בטכנולוגיות ווב 5.0”? אני מוכן להתערב על משכורתי החודשית שהצבא האמריקאי לא הגדיר כך את שיטת ההצפנה שלו. “מול גרילה רשתית צריך להפעיל אנטי-גרילה רשתית”? מה זה אומר לכל הרוחות? ובכלל, עצם היומרה של עידן להשתמש בתובנות (נניח) מעולם האינטרנט ולהלביש אותן על עולם האסטרטגיה הצבאית, מביאות לי את החלסטרה.

כמובן שמול החלסטרה שלי צריך להפעיל אנטי-חלסטרה רשתית, אבל את זה נשאיר למאמר הבא.

נכתבו 35 תגובות לפוסט “אנטי-חלסטרה רשתית”

 1. יוסי גורביץ:

  אני חושב שנמצא יורש לגל הירש!

 2. רוגל:

  זה מזכיר לי סיפור דומה. לפני כמה שנים משהוא החליט שזה רעיון טוב להשתמש בשיטות של TQM לניהול קרב אוגדתי. האוגדה בה שירתתי באותה תקופה נבחרה להיות שפן הניסיונות ולפני התרגיל האוגדתי עברו כל הקצינים סדנה בעקרונות ה-TQM. בסוף הסדנה גם אחד מקציני המלואים הוותיקים של האוגדה ואמר: כל ה-TQM הזה יפה מאוד, השאלה היא האם החייל הסורי הפשוט גם כן מכיר את עקרונות השיטה ויודע שהוא, בשם היעילות הכוללת, אמור לסגת עכשיו – או שהוא לא יודע וימשיך להלחם…”
  זו הייתה מכת המוות של הניסוי.

 3. gyuval:

  אולי כדי שמישהו יעבור לעבוד בממשק דמוי פייסבוק ויצבוט את אשר עידן ויוציא אותו מהסרט בו הוא חי

 4. הירנוט:

  וב5.0 ? הוא לא מעודכן, הבחור. הרשת הקוואנטית? פפףף.. מזמן כבר עברו לגבישי דייליטיום וווב 5.1 עם sp1

 5. נטע:

  אני דווקא מוצאת כאן מסר חתרני של שלום ואחווה על כך שעדיף לנהל מלחמות באופן וירטואלי. עכשיו, כמו שרמז רוגל, צריך גם אויבים שמסתפקים ב-Second Life ואנחנו מסודרים :)

 6. ירושלמי:

  יש לי תעסוקה בחברון בחודש הבא, מה המצב שד”ר עידן יסדר לי עד אז את רשימות השמירה בסקנד לייף ויכניס את רשימת הסיורים לתגיות?

 7. עומר:

  זה כאילו שאין עורכים בגלובס שהם נותנים לזה להכנס לעיתון ככה…

  אגב, יובל, “לעשות” צ”ל “לעשור”.

 8. פני:

  ד”ר עידן שלום,

  1. כיוון שרק מטוסים וטנקים יכולים יכולים להשאיר ילדים יתומים, חיילים הלומי קרב, ות’כלס להרוג
  נדמה לי שאפילו בעידן ווב.8 הם יישארו יותר חשובים לניהול והכרעת מלחמות מאשר תגיות.

  מלחמה, אתה מבין, זה משהו רע כזה, שכוונתו להרוס ולהשמיד (פיזית ולא וירטואלית) את ההחיילים, התשתיות או האזרחים של האויב.

  גם לגבי פגיעה בכלכלה או במורל – מסתמן שהפצצת איזורי תעשייה, שדות ומפעלים ו/או הפצצת ערים ובתים – תעשה יותר נזק מפוסטים בבלוגים.

  2. סימולטורים קשורים בעידן המחשבו והמחשבים והיו כאן עוד לפני האינטרנט והמילה “ווב”

  המונח “רשת” – כולל התנהגויות הנגזרות ממנה, כבר איתנו מאות שנים. אם חיזבאללה פעל כ”גרילה רשתית”, זה לא אומר שזה בעקבות עידן ווב.5 או עידן האינטרנט בכלל.

 9. אור ברקת:

  אם אינני טועה כבר דנו בסוגיה הזו בגלוב, אבל בכל זאת אולי יש תובנות חדשות

  יכול להיות שאני הפרימיטיבי – אבל אני חושב שאני מתחיל להבין מה אומר ווב 3 יעני הרשת הסמנטית – מה זה ווב 5?

 10. יובל:

  אור – זה כמו ווב 6 אבל פחות ה-WWW שזה ווב 1.
  (פפפףףף, הכל צריך להסביר להם, הכל!)

 11. ישי:

  אני חושב שמדינת ישראל קלטה את התובנות העתידניות עוד הרבה לפני שנכתבו כאן, אולי היא התייעצה עם העידן.

  לפני כשבועיים כוח צוללות רשתיות חתך את הרשת של איראן וניתק אותה מרשת האינטרנט, כנראה שמערכת הביטחון מבינה שאם הפרסים יהיו ללא גוגל, הם לא יוכלו לפתח בומבה אטומייה.

 12. גיא ווסט:

  לול

 13. רואה שחורות:

  אני נוטה לאבד את חוש ההומור שלי מול מאמרים מעמיקים כאלה, אז רק לשם הפרוטוקול:
  ההצפנה שהצבא האמריקאי משתמש בה נסמכת על עקרונות משנות השבעים, הרבה לפני שמישהו חשב על ה-web; ועל אלגוריתם משנת 1996, כשל-Web עוד לא היו מספרים. אלוהים אדירים, שמישהו יוציא לו כבר את הראש מהתחת.

 14. החגב עומד יציב:

  אז ז”א שגלובס משלמים לו לכתוב את השטויות האלה? מה זה החרטא הזה? אני עובר לכלכליסט.

 15. גלעד:

  אשר עידן הוא הסאטיריקן מספר אחד ברשת, מחליף 2.0 ( (אולי 3.0) לאפרים קישון.

  כולנו מקווים שאף אחד לא לוקח אותו ברצינות שם בצה”ל (אבל לא בטוחים, למרבה הצער).

  אסטרטגיה מנצחת תהיה לסדר לו חוזה ייעוץ אצל נסראללה.

 16. א.פ:

  רוגל, לאיש שהביא את TQM‏ לצה”ל קוראים שאול אריאלי והוא ינסה להיות ח”כ של מרצ בבחירות הבאות.
  וה”מאמר” הזה של עידן ממוחזר. הוא כבר פירסם את התובנות שלו בטמקא.

 17. חנן כהן:

  “גם דוקטרינת חלוץ וגם דוקטרינת אשכנזי לא מסוגלות להתמודד עם מצב כזה, כי מול גרילה רשתית צריך להפעיל אנטי-גרילה רשתית.”

  סליחה, אבל הוא פשוט צודק. בנקודה המסויימת הזאת.

  צבאות של מדינות עדיין לא יודעים להילחם בכוחות גרילה. לא עוזר להפעיל כח מסיבי.

  מול רשת צריך להפעיל כח רשתי, כי אין לה מרכז.

  אבל כמובן שעדיף שלום.

 18. יובל:

  זו בדיוק, אבל בדיוק הנקודה.
  לא צריך ווב 5.0 ולא צריך מומחה לאינטרנט ולא צריך תובנות רשת בשביל להבין שלצבא מאורגן ומסודר יש בעיה להילחם עם ארגוני גרילה.
  את זה יודעים משהו כמו המממ, 1,500 שנה?

 19. צחי:

  אני בספק אם אפשר לומר שחיזבאללה, כפי שהוא נלחם במלחמת לבנון 2.0, אפשר לקרוא כוח גרילה אמיתי. גרילה מבצע התקפות של פגע וברח, הטמנת מטענים, התקפות בזק, וכד’. למיטב הבנתי, חיזבאללה ניהל לעתים קרובות קרבות פנים אל פנים בכוחות בסדר גודל פלוגתי, הגן על עמדות, ובאופן כללי עשה כל מה שגרילה לא עושים. הוא כניראה דומה יותר לכוח קומנדו או חי”ר קל. ונגד זה בהחלט אפשר להילחם עם צבא סדיר.

 20. Calvin:

  צריך לתת לו בראש עם מחבט בייסבול בעל ממשק “טוּד”.
  איזה חרטטן.

 21. ענוגה:

  זה בסדר, אשר, אל תחת ואל תירא,
  תמשיך,
  גם על היטלר צחקו בהתחלה

 22. הירנוט:

  “סליחה, אבל הוא פשוט צודק.”

  הבעיה אינה שהוא טועה או צודק. הבעיה היא שצורת הניסוח שלו צועקת: “אני דוקטור!! אני יודע הרבה מילים!! ואף יותר מכך… מושגים!!!!1 ואני כל כך חכם שאני מרשה לעצמי גם להמציא כמה על הדרך!” – ומה שהוא אומר, אחרי שמעיפים את כל הרטוריקה ה”מתוחכמת” זה דעות פשטניות, שהוא לא בדיוק הממציא שלהם ואשר אין בהם תובנה המכסה את ההבטחה שלכאורה גלומה בטרמינולוגיה שבה הוא משתמש.

  זה מה שהוא אומר, על פי הציטוטים שיובל מביא תרגום ישיר מעידןספיק :


  כיום, כשכל האוכלוסיה מרושתת, קשה לשמור סודיות.
  וואללה? באמת?!

  בעתיד יהיו כלי נשק יותר מתוחכמים. יו! מדהים! אתה בטוח שאתה רק ד”ר ולא פרופסור אמריטוס בפאקינג סטאנפורד?

  הצבא לא יודעים להילחם בכוחות גרילה ברשת. למה אתה מבוזבז בגלובס? נראה לי ששר הביטחון קטן עליך. משאית הצלש”ים בדרך!

 23. ג'ון:

  זה בסדר לא תפסיד הרבה ( בהתערבות שלך).

 24. רואה שחורות:

  ענוגה (21): ברגע זה הפסדת בויכוח.

 25. בטטה:

  רגע, זה אומר שגם אני יכול לקחת סמים, לשלוח את הטקסט שיצא לאיזה עיתון ולקבל על זה כסף ?
  זה בטח יהיה יותר מהנה מהעבודה שאני עושה עכשיו, אחת אמיתית, לא כזאת בסקנד-לייף.

 26. קרצייה:

  אני משער שיש כאן כמה עיתונאים, תגידו, אי אפשר לשלוח תלונה למועצת העיתונות על דברים כאלה? בקשה לשלול לד”ר את תעודת העיתונאי בגלל שהוא מזנה את המקצוע?

  למגיבים הווירטואוזים שביניכם, מי ייתן לי מילים ל”לו הייתי אשר עידן”?

 27. החגב עומד יציב:

  מי שקורא לחיזבאללה ארגון גרילה שיתעורר בבקשה מהחלום הוורוד שהוא חי בו, מודבר בצבא לכל דבר ועניין, עם אמצעים צבאיים ושיטות צבאיות.
  לעומת זאת מי שנשכחו ממנו כמה מעקרונות המלחמה שנמצאים בתוקף כבר מימי “אומנות המלחמה” של סון טסו, זה צה”ל, מן הסתם בהשראת אשר עידנים רבים וטובים.

 28. א.ב עתניאל:

  לי דווקא יש ביקורת כנגד מה שאתה אומר,יובל(וכל השאר).

  ראשית כל,עליי לציין שהבאת רק מספר ציטוטים מכתבתו של הדוקטור ולא את הכתבה כולה,קצת קשה לשפוט אמירות ללא קונטקסט מתאים,יכול להיות שהד”ר דווקא הסביר את עצמו בהמשך.

  ולגבי הציטוטים עצמם,אני מודה שבקריאה ראשונה זה באמת נשמע כמו בליל של שטויות,ואכן נראה שהד”ר המכובד התאמץ מאוד כדי להשמע ככזה ע”י החדרת מילות באזז שלא אומרות הרבה(ראה ערך “שפיגלר הכריש” D-: ),אבל במחשבה יותר עמוקה ניתן למצוא פירושים הגיוניים שכנראה אליהם התכוון הד”ר.

  את הקטע עם המידור באמת לא כל כך הבנתי…יכול להיות שזה קשור למשהו קודם שנאמר בכתבה,ויכול להיות שהוא התכוון לכך שארגון נתונים הוא ראשית הכל,ובעולם המידע שבו אנו חיים למידע(מודיעיני ולא רק) ודעת קהל(דעת קהל בעולם דמוקרטי,כמובן) יש ערך מלחמתי רב יותר אפילו מהמטוס והמטנק.
  אני באופן אישי לא בטוח שהקביעה הזו נכונה בכל מצב,אבל בהחלט אלו כוחות שלא ניתן להתעלם מהם.

  מטוס הSECOND LIFE שהוא מתאר נשמע קצת מצחיק,אבל אני חושב שהוא מדבר על אינטגרציה בין האדם למכונה שבמהלכה הטייס יושב בבטחה בHQ וינהג בסימולטור בעוד שכל מעשיו יועברו למטוס שלו,מלחמה רובוטית בקיצור.

  ווב 5.0?לך תדע אולי הד”ר המציא משהו…:-)

  סימולטור SECOND LIFE? בסופו של דבר אני מניח שכל סימולטור הוא סימולטור SECOND LIFE,ההבדל הוא בריאליזם ובמצבים שהוא יכול להעמיד אותך בהם.

  את הציטוט האחרון אני לא בטוח שהבנתי כי חסר לי קונטקסט.במילה “רשת” הוא התכוון לרשת האינטרנט או לכך שארגון הגרילה מאורגן כרשת?
  אם הכוונה היא ל”אינטרנט” אז אני מסכים עמו לחלוטין,ובאמת משתאה מדוע המדינה לא משקיעה כמעט שום מאמצים בתחום.אני אפילו מוכן להתנדב אם צריך.

  בסופו של דבר,אתה לא יכול להגיד באופן קטגורי שהכותב פולט שורות לא הגיוניות,הוא אמנם הסווה את כתביו בצורה פומפוזית שתראה חכמה לטיפשים וטיפשית לחכמים(או סתם מביני עניין),אבל עדיין יש בהם הגיון.
  אני מוכרך לציין כמובן שאכן אין כאן שום תובנות חדשות ולמעשה אלו משפטים בסיסיים וממוחזרים.לד”ר אכן יש יכולת מופלאה לומר את המובן מאליו,אבל עם יד הלב,תבדקו כל כלי תקשורת ותצביעו לי על פרשן אחד(ונדמה לי שזה כך בכל התחומים) שלא אמר או יאמר אמירות גנריות ובסיסיות לפחות כמה פעמים בחייו.

 29. א.ב עתניאל:

  נ.ב יש פה היכן שהוא אופציה של אמוטוקונים?

 30. אמיר:

  ת’אמת? קראתי את הכתבה ומשכתי לעצמי בכתפיים, נו, עוד קשקוש שכתוב עליו ווב 2.0. זה דרך אגב מוכיח שהבועה בשיאה – שהעיתונות אוכלת כל דבר בתחום.

 31. החגב עומד יציב:

  א.ב עתניאל-הסיבה שלא הובאו מבואות נרחבים מדבריו של ד”ר אשר עידן היא שרוב כתיבתו הממוחזרת כבר מוכרת למי שגולש בגלוב. ולך מספיק שתגגל את שמו בכדי להבין פחות או יותר את רעיונותיו.
  כך או כך אם להתייחס לגוף דבריך, העובדה שהוא משתמש בSECOND LIFE כאיזו דוגמה לטכנולוגיה אמיתית שצבאות יירצו להשתמש בה לצרכיהם היא די מטופשת בלשון המעטה.

  אינני חושב שלאיש יש בעיה עם הקביעות מרחיקות הלכת של אשר עידן כשלעצמן(למרות השטחיות הרבה שלהן), הרי גם לי וגם לכל אחד בעולם יש תמונה של העתיד כפי שהוא היה רוצה לראות אותו, אך משום מה ישנם כאלה שמנסים לתת לפנטזיות הפרועות שלהם נופך מדעי, וזה כבר עובר את גבול הטעם הטוב לקשקשת.

 32. מתי גולן צריך לצאת לפנסיה וגלובס ממצב את עצמו כצהובון כלכלי — מסעו:

  […] הנוכחי דוקא משתלב יפה עם יתר הכותבים של גלובס – אשר עידן עם המלחמה 5.0, שי ניב המתמחה בהוצאת דברים מהקשרם וניפוח שלהם, וגיא […]

 33. ולנסיה:

  פחחחח, second life? מלחמות העתיד ינוהלו ב-world of warcraft.
  אנחנו כבר מתכוננים ל Raid על הכוח האירני.

 34. א.ב עתניאל:

  אוקיי,עשיתי כעצתך וקראתי קצת את ההיסטוריה שלו בגלוב,את הערך שלו בויקי וריפרפתי בין המאמרים שלו בדה מרקר(אגב לא הצלחתי למצוא את הכתב הספציפי מהפוסט הזה)…

  אממ…הוא באמת עושה שימוש רב בטקטיקה “שפיגלריאנית”(חוק מספר 3 נדמה לי ) ואחרי הציטוט של יובל על “מדפסות ג’ינסים ונעלי טלפורטציה” צחקתי לא מעט…
  אבל,(וכאן לפי הבנתי זהו מוקד הביקורת(ואולי הטעות) שלך(ושל השאר)),השאלה היא האם הוא באמת משתמש באותן מילות באזז כמשהו קונקרטי,פסאודו מדעי שישווה לדבריו נופך של אמינות שקרית,או שמדובר באלגוריות אפימריות שבאות לתאר רעיון?בסה”כ כלי עזר.
  אני מדבר על רוב כתביו(לפחות אלו שרפרפתי בהם ולא היו מפגרים(סליחה “מיוחדים”) מהיסוד),ובין השאר גם הציטוטים בפוסט הזה.
  הרי ברור שהצבא לא באמת ישתמש בממשק הספציפי של SECOND LIFE בייחוד אחרי ירידת ערך הלינדן :-),אבל ככלי המחשה העירוב של SECOND LIFE יכול להיות הגיוני,אולי זה מצחיק בשבילי או בשבילך אבל צריך להתחשב גם בהדיוטות.

  בקיצור,ברור שהוא מנסה לנפח את עצמו,להשמע יותר “עינתיליגאנטי” ואף כותב דברים מיותרים ומובנים מאליהם,אבל לא נראה שבמקרה הספציפי הזה(ובמאמרים דומים), הוא התכוון למה שהוא כתב כלשונו,ולא נראה לי שבמקרה הזה גם מגיעה לו קטילה מיוחדת.

 35. א.ב עתניאל:

  נ.ב נו,אז אין כאן שום אפשרות למעט טקסטואלית,להכנסה של סמיילי?

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: