תובעים את היו”ר ואתם יכולים לעזור

אחת, שתיים, אחת שתיים. זה עובד? איי, איי? עובד? יופי.

גבירותיי ורבותיי, בוקר טוב. ביקשתי לכנס את מסיבת העיתונאים כדי למסור הצהרה. אבקש את סבלנותכם עד לתום הקראתה.

בשבוע שעבר העליתי את הפוסט הזה אשר עוסק באתר הזה המציע הצעה מופרכת: הוא מזמין גולשים, בתי עסק ובעצם כל מי שרק רוצה, לקנות חבילה, שעלותה, למשל אלף שקל, ובתמורת לאותם אלף שקל יתקבלו בעמוד הפייסבוק של הרוכש אלף לייקים. מי שמעוניין, כך ניתן להבין מהאתר, יכול לרכוש גם חבילה של 5,000 או 10,000 לייקים. הכל תמורת תשלום.

בפוסט שלי טענתי שמדובר בהצעה מופרכת וביקשתי הצעות לשירותים מופרכים יותר. הגולשים התקשו. זה באמת קשה. הפוסט נכתב, כמו חלק ניכר מ-3,458 הפוסטים האחרים בגלוב, עם קורטוב של הומור וסאטירה.

ביום רביעי בבוקר קיבלתי שיחת טלפון מאדם שהציג את עצמו כ”עובד בדואר ישראל” אשר מוודא את כתובת הבית שלי כיוון שעליו להעביר לי מכתב דחוף מביטוח לאומי. ביום חמישי הודבקה לשער ביתי מעטפה. במעטפה היה מכתב מעורכת הדין הנכבדת אור שפירו-סער. אני מצרף בזאת את המכתב במלואו (לחצו להגדלה).

  

מעבר לעובדה שמיוחס לי פרסום באתר Blogerim.net תוך מתן לינק לפיד רסס, עניין משעשע לכשעצמו, המכתב הזה הוא האיום המופרך ביותר שקיבלתי מאז ומעולם, עניין לא פשוט בכלל בהתחשב באיומיו של אבי כהן (למי שלא מכיר, לחצו על המילים המקושרות. זה כדאי!).

העברתי את המכתב לעו”ד של הקונצרן, יהונתן קלינגר. לאחר שהתרכז והפנים אותו הוא כתב מכתב תגובה אשר נשלח אתמול בדואר רשום ובפקס אל שפירו-סער. אני ממליץ לכם לקרוא אותו (לחצו להגדלה. אפשר גם להוריד גרסת PDF).

התגובה של יהונתן מדברת בזכות עצמה ובכל זאת ארבע הערות:

1. בפוסט המקורי לא פרסמתי שום לשון הרע. הבעתי את דעתי. דעתי היא שמדובר בשירות מופרך. לייקים אמורים לייצג את עמדתם האותנטית של אנשים, שהגיעו באופן ספונטני לפרופיל בפייסבוק, לתוכן בפייסבוק, לבית עסק בפייסבוק. הניסיון להפוך את הלייקים לסחורה בה ניתן להשתמש על פי דרישה והזמנה כדי להביע אהדה מאורגנת כחלק מחבילה שמוצעת למכירה באתר אינטרנט, הוא ניסיון שיש בו פגם שנוגד את השכל הישר. זו המשמעות של המילה “מופרך”. “מרשתה” של עו”ד שפירו-סער יכולה לחשוב אחרת. זכותה. לדעתי, הצעה עסקית למכור “אהבה וירטואלית” בתמורה לכסף, היא הצעה מופרכת ובמדינה שבה קיים חופש ביטוי מותר ללקוחות פוטנציאליים להביע את דעתם על שירות שמוצע להם. (הדבר היחיד שעשיתי עם הפוסט המקורי הוא שסגרתי אותו לתגובות על מנת להקפיא את המצב כפי שהיה בעת הגשת האיום).

ובכלל, עיון בתקנון של פייסבוק מגלה כי החברה אוסרת על פרקטיקה של תמרוץ כלשהו של גולשים לעשות לייק (חלק IV סעיף 6, תת סעיף C) והיא אינה מבצעת אבחנה בין “גולשים אמיתיים” ל”פרופילים מזוייפים”. השקעתי בעניין עוד רבע שעה ועשרות לינקים זינקו עליי. מסתבר שפייסבוק נלחמת בצורה די אגרסיבית בחברות הפועלות בתחום מכירת לייקים/אוהדים ופועלת נגדם בדרכים שונות עד שהיא סוגרת אותם. טקסטים רבים מסבירים למה פשוט לא כדאי לקנות אוהדים או לייקים וזה עוד לפני שהתחלתי לדבר על הצד המוסרי של העניין.

הנה אתגר לעיתונאים שקוראים פוסט זה: פנו אתם לפייסבוק, שאלו אותה שאלה אחת: האם מדובר בפרקטיקה המפירה את החוקים והתקנות של החברה או לא? הראשון שיוציא תשובה רשמית מפייסבוק יזכה לסעוד ארוחת ערב בחברתי על חשבון תקציב האירוח השמן של הקונצרן (טוב נו, זה לא כזה פרס, אבל זה מה יש), וזאת ללא קשר לתוכן התשובה (“פרקטיקה לגיטימית!” או “פרקטיקה לא לגיטימית!”). במקביל הגשתי תלונה למועצה הישראלית לצרכנות. התלונה, נמסר לי, בטיפול.

2. מעבר לשאלה באשר לעצם הפרקטיקה, נראה ששפירו-סער ו”מרשתה” לא ממש מבינים על מי הם איימו. מזה קרוב לעשור אני מעביר קורס שנקרא “אילוף הסוררת”. העברתי אותו באוניברסיטת בן-גוריון, באוניברסיטת בר-אילן ובמכללת נתניה ואני מעביר אותו כיום באוניברסיטת תל-אביב ובמכללה למנהל. קרוב למחצית מהשיעורים בקורס עוסקים בסוגיות הקשורות ב”חופש הביטוי באינטרנט”. ואיתי הם רוצים להתעסק.

במרכזו של אחד השיעורים עומד מונח שנקרא “תביעת SLAPP”. מדובר בראשי תיבות שתרגומן לעברית הוא: “תביעה אסטרטגית כנגד השתתפות ציבורית”. לסטודנטים אני מסביר שמה שמיוחד בתביעות האלו הוא שבניגוד לתביעות רגילות, שבהן אדם או חברה תובעים בניסיון להילחם באנשים המפיצים שקרים, תביעת SLAPP היא תביעה שמוגשת בניסיון של התובעים למנוע מהנתבעים לומר את האמת. לכן זו תביעה אסטרטגית; היא מנצלת את הכיסים העמוקים שיש לחברות האלו כדי להתיש ולהטביע את הנתבעים בהוצאות הנדרשות לשם הגנה משפטית. הן מקוות שבדרך הזו הנתבעים ירימו ידיים ויהיו מוכנים לפשרה.

האיום שהודבק על שער ביתי הוא איום SLAPP קלאסי. אני מתקשה להאמין שיש שופט בעולם שיקבע שהבעת הדעה שלי לפיה “אתר שמוכר לייקים של פייסבוק תמורת אלפי שקלים, הוא אתר מופרך”, היא בגדר לשון הרע, אבל שפירו-סער ו”מרשתה” מאיימים עליי בתקווה שאתקפל, בתקווה שלא ארצה לקחת על עצמי את המעמסה הכלכלית והנפשית הכרוכה בניהול משפט. הם טועים.

עו”ד יהונתן קלינגר ואני מוכנים ומזומנים לנהל את המשפט הזה במשך שנים. בכבוד. בואו נלך לבית המשפט. מכיוון שאין ברשותי את הממון הנדרש לניהול המשפט (בכל זאת, הדרכמות הן לא מה שהיו פעם, נקודה שתחזור מיד – ובגדול), היה ויתקיים כזה משפט אפנה אליכם, בדומה לפניה שביצע תומר פרסיקו, ואבקש את תרומתכם. אני משוכנע שתתייצבו לימיני. אין לי ספק בכך.

3. כבר התכוננתי למאבק משפטי ארוך ומורכב, העוסק בסוגיות עקרוניות ומהותיות בחופש הביטוי, אבל שעות ספורות לאחר שנשלח הפקס, התקבלה במשרדו של יהונתן תשובה. אני מציע שתשבו טוב על הכיסא, אחרת תיפלו ממנו (לחצו להגדלה, שימו לב לסעיף 3):

    

יהונתן ואני שברנו את הראש איך לענות על המכתב הזה. לאחר התייעצות ארוכה החלטנו להתייחס בעיקר לסעיף 3. להלן תשובתו:

“באשר לביטוי ‘מופרך’ הרי שכבר הובהר בתשובתי מיום ה-17.7.2011, שהטענה שהוא ביטוי שיש בו משום לשון הרע היא טענה מופרכת בפני עצמה. ובאשר לשאר הביטויים: הביטוי ‘אתר אחד, לא חשוב מאיזו עדה‘ נכתב כדי לא להעליב את בעליו של האתר ‘חורים ברשת’ בו הופיע (ועדיין מופיע) הבאנר המדובר והוא כלל לא מתייחס לאתר של ‘מרשתך’. הביטוי ‘בדיחה‘ נועד דווקא כדי להחמיא לאתרה של ‘מרשתך’ שהרי תחילה חשב מרשי שמדובר בבדיחה אך התבדה וגילה כי מדובר בהצעה אמיתית. חבל ש’מרשתך’ אינה יודעת לקבל מחמאות. לבסוף, הביטוי ‘דרכמות‘ הוא אכן ביטוי מעליב. בעיקר את היוונים. משום כך, מלפנים משורת הדין וכדי להפיס את דעתם של היוונים, יסכים מרשי לשנותו ל’שקלים חדשים’ במידה ו’מרשתך’ תסכים לוויתור תביעות מלא כנגד מרשי”.

(לתשובתו המלאה של יהונתן, שכבר נשלחה, לחצו כאן [קובץ PDF]).

4. אחרי שקראתם את תשובתה של שפירו-סער אני עומד לבקש מכם בקשה קשה במיוחד: מכיוון שאנחנו עוסקים באנשים, הממממ רגישים במיוחד, אני מפציר בכם להימנע מתגובות מתלהמות או דיבתיות. אלו יימחקו וחבל. אודה לכם על גילוי תמיכה ולא פחות מכך על רעיונות והצעות באשר לדרכים להגיע לפייסבוק ולקבל ממנה תשובה. אם מישהו מכם מכיר מישהו שעובד בפייסבוק, מישהו שדרכו יהיה ניתן לקבל מפייסבוק תשובה חד-משמעית ורשמית (מעבר לכתוב בתקנון המאוד ברור שלה, לפחות בעניין שלפנינו), אנא ספרו לנו על כך. נשמח להצעות אחרות שיכולות לסייע במאבק כי עם כל הצחוקים, האנשים האלו מבזבזים את זמני ונכפה עליי להתעסק איתם.

אתם מוזמנים להפיץ את הפוסט הזה לכל מי שאתם מכירים. כל רה-טוויט, כל קישור יתקבל בברכה. הבטחתי לכם היא שכל מסמך שיגיע לידי, כל מכתב שישלח, כל שיחת טלפון שתתקבל הקשורה לעניין – יועלו מיד לגלוב. זה עומד להיות מאבק בדלתיים פתוחות, הכי פתוחות שרק אפשר וכולכם מוזמנים לקחת בו חלק.

שאלות? כן, רינה.

עדכון: גיא גרימלנד מ”דה-מרקר” כותב על האיום: לא מפנים את הלחי השנייה: הבלוגרים הישראלים מסרבים להכנע לתביעות.

נכתבו 160 תגובות לפוסט “תובעים את היו”ר ואתם יכולים לעזור”

 1. רויטל:

  קלינגר, תעשה לי מכתב תגובה!!!

 2. רם אזרח:

  כידוע לך, כשנתקלים באנשים שלא ההגיון מוביל אותם, כל טיעון הגיוני מיותר. תגיע תביעה, אם תגיע, תודיע לנו, נחתום על התחייבות להשתתף בפיצוי שאף בית משפט בישראל לא יהיה מוכן אפילו לדון בו ונמשיך הלאה.

 3. אודי פסמון:

  גם אני מיקי, גם אני תומר, גם אני יובל.

  אחרי שהסיפור הזה ייגמר, צריך לחשוב ברצינות על חקיקה נגד SLAPP בארץ, כולל אפשרות לפיצוי גדול לצד הנתבע.

 4. רוני:

  הסיפור הזה יהיה כל כך שימושי בקורסים שלך בשנים הקרובות.
  זה סלאפפפ קלאסי, ואני אזהר בתגובתי ורק אגיד – באופן כללי שאינו מתייחס לחברה כזו או אחרת – שלטעמי מכירת לייקים היא לא מוסרית, כי היא הופכת את מעט החברתיות שנותרה בפייסבוק למסחריות בוטה.
  ושאני לא קונה אצל חברות שמגישות תביעות כדי לסתום פיות, וגם לא אצל מי שעושה איתם עסקים. זו אינה קריאה לחרם, רק הצהרה פרטית.
  בהצלחה. לדעתי, כמו במקרה של תומר, זה יהיה קצר מאוד.

 5. אורי:

  אבוי לנו, נהינו אמריקה

  תרבות ה- SLAPP, והליטיגציה ללא כל סיבה הגיעה, התמקמה, ופושה בנו.
  מקריאת הפוסט, כל מה שנותר לי הוא להניד את ראשי בעצב. רב.

  having said that – אני כמובן איתך במאבקך הצודק – רק שאלה אחת – האם יחולקו הרווחים הצפויים (50,000 שקלים חדשים) בין קוראי הגלוב? יש צורך להתייחס לסוגיה זו.

 6. שוטף רצפות:

  רותם גז, המממ, מאיפה השם הזה מוכר לי?
  http://www.youtube.com/watch?v=KgIdRYy69Jw

  http://www.holesinthenet.co.il/archives/11985

  http://www.holesinthenet.co.il/archives/25393

  אתה רואה, יובל, הם צודקים – במקום להגיד שהשירות שלהם מופרך, היית צריך לצאת בקמפיין גרילה שבו היית מתחזה לעובד של פייסבוק שמתלונן על כך שאנשים לא מוכרים 1000 לייקים בשקל. זה הכל עניין של מיתוג.

  וברצינות: בלעעחס. איתך במאבקך.

 7. אורי ג:

  חזק ואמץ. אני אמנם לא קורא את הבלוג שלך באופן קבוע אבל אני בהחלט אתרום כסף למאבק המשפטי ואני מקווה שיהיה כזה כי מגיע לאנשים האלה ללמוד שבריונות משפטית תעלה להם כסף – והרבה.

 8. רואה שחורות:

  ברצוני להסתייג מאמירתו של היו”ר: “ארוחת ערב בחברתי על חשבון תקציב האירוח השמן של הקונצרן” ולהבהיר כי מדובר בחצי מנה פלאפל וטרופית, במרכז המסחרי של שלומי, בשווי 8 ש”ח.

 9. תומר:

  מי הראשון שיפרסם קישור לפוסט הזה בדף האישי של הגברת בפייסבוק?

  https://www.facebook.com/shapiro.or?sk=wall

 10. עידן:

  אתרום בהחלט במידת הצורך. יחד עם זאת ובהמשך לדבריו של ר”ש, מבקש לציין שאני לא אוהב פלאפל ולכן אשקול את צעדיי בנידון וגו’.

  כמו כן, אם אני מגיש לך מכתב תביעה כזה על מקל, האם זה נקרא סלאפסטיק?

 11. ולולה:

  כל כך הרבה עורכי דין, כל כך מעט טיעונים ענייניים טו גו אראונד.

 12. רויטל:

  @רואה שחורות אבקש לדעת במיידי איפה אפשר להשיג מנה פלאפל וטרופית ב-8 שקלים. אפילו בתקווה אין כאלה מחירים.

 13. עודד:

  בשמחה אתרום למאבקך הצודק. אך לגבי המקרה של תומר פרסיקו, בסופו של דבר התביעה הוסרה והוצאות המשפט שנפסקו נתרמו לפי שיקול דעתו של תומר. זה, לדעתי – פחות ממושלם.

  יש לי רעיון, שאולי הקונצרן בראשותך (ובעזרתו של קלינגר) יכול להוביל: הקמת קרן ישראלית למלחמה ב-SLAPP. הקרן תוקם מתרומות (כמו התרומות שתרמנו לתומר פרסיקו), תממן את ההגנה המשפטית של נתבעים בתביעות SLAPP, אך בשני תנאים: היא לא תתמוך במי שמעוניין רק להסיר את התביעה ללא ישולם פיצוי לנתבע, וחלק מהפיצוי (מעבר להחזר ההוצאות) ייתרם בחזרה לקרן כדי לחזקה לקראת התביעות הבאות. תנאים אלה דרושים כדי ליצור המשכיות בפעולת הקרן, והרתעה אפקטיבית של תובעים (מי שתובע תביעת SLAPP בשיטת “מצליח” ידע שהוא עשוי לשלם על כך).

  אם זה מוצא חן בעיניכם, אשמח לעזור.

 14. אוזניון:

  לדעתי הסיכסוך הזה צריך להיות מוכרע ע”י תחרות לייקים.

 15. ולולה:

  ואין כמו חיפושים בגוגל בשביל לראות עם מי יש לך עסק –

  http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3523984,00.html

 16. ליאת:

  שכחת לכתוב בעיה אמיתית, שמשרדי פרסום לא קטנים קונים את השירות הזה. מה יש לך להגיד על זה

 17. מיצי:

  You made my day!
  ועכשיו ברצינות, אם זה יגיע לבית משפט אתרום דרכמה או שתים לטובת המאבק.
  ועכשיו עד יותר ברצינות: כמה חבל שבאוניברסיטת חיפה מכריחים אותם ללמוד שוב קורס של תאור ראשון בדיני תקשורת ולא מביאים לנו במקום את הקורס שלך

 18. כדרלעומר והאחשדרפנים:

  מה שלא היה ברור לי בפוסט, זה איך לחברה הזו יש “כיסים עמוקים” בשביל לנהל תביעה על בסיס כזה חלש. אז נכנסתי להפייסבוק ומצאתי את זה:
  http://www.facebook.com/shapiro.or
  אם מעיינים קצת בדף הפומבי לחלוטין הזה מגלים שהיא בוגרת די טריה במשפטים. וגם שהיא נשואה לאדם בשם רן סער, שזה אותו שם שמופיע ברישום האתר של החברה הנדונה. מקריות?

 19. חיים:

  אולי הגיע הזמן שאיגוד האינטרנט יסייע עם משרד עורכי הדין המפונפן שלו?

 20. דנדוש:

  הכי תורמת. חוץ מזה אנסה קצת להפעיל קשרים בפייסבוק העולמית, נקווה שזה יעבוד.

 21. רויטל:

  אה, ועוד קצת ממשנתו של גז, מדיון בפייסבוק בלינק הזה:
  http://tr-tr.facebook.com/hazinor/posts/185335734858291

  צילומסך שמסכם את העניין כל כך יפה:
  http://imgur.com/IpdCJ

 22. אהרן פוירשטיין:

  לכשיוגש לבית משפט מתחייב לתרום ח”י שקלים כפול 5 ועוד 10. (דרך פייפאל יהיה הכי נוח. ככה תוכל להחזיר לי בקלות אחרי הישיבה הראשונה כמו שעשה ידידנו תומר).
  כמו כן, יצויין שממש ממש עשית לי חשק לתבוע אותך. תשומת לב כזאת שלך ושל עו”ד קלינגר יכולה לעשות לי יום שלם אם לא שבוע. אנא – כנס לאתרי ורד עליו. אני צריך בכל זאת טיפת בשר בשביל התביעה

 23. ניצן:

  אני לא מבין – התקשר אליך עובד דואר ואמר שהוא צריך להעביר לך מכתב דחוף מביטוח לאומי ובאמת נתת לו את הכתובת האמיתית שלך? יש לי כתובת ברמאללה בדיוק בשביל אנשים כאלה.

 24. ניצן:

  @רויטל הם שכחו להזכיר את הקופון 🙂

 25. דנדוש:

  אהרן פוירשטיין – אפשר שלא תהיה בכככל מקום? מזעזע. עכשיו תתבע אותי. אני גם מחרימה התנחלויות, אם אתה כבר בשוונג.

 26. astupidog:

  הם לא ידעו עם מי יש להם עסק…

 27. עו"ד טל לירן:

  יובל היקר, לטעמי מחדלך החמור ביותר הוא בכך שלא טרחת לפנות למשרדי על מנת לקבל ייצוג משפטי מהמעולים בארץ.

  יחד עם זאת, אני מוכרח לציין כי התרשמתי עמוקות מתוכן מכתביו של עוה”ד של הקונצרן, וככל שתבקשו להסתייע במשרדי או בי, אשמח להעמיד את שירותיי המשפטיים חינם אין כסף, לטובת הדיפת התביעה (אפשר לומר מופרכת בהקשר זה ?).

  בכל מקרה, אשמח ללבוש את מיטב מחלצותיי, ולהיות חלק מסוללת עורכי דין שתלווה אותך לכל דיון במשפט המאה.

 28. גיא:

  ליו”ר הנתבע
  ולעו”ד המפולפל
  איתכם לאורך כל הדרך!!!
  לא יפילו אותנו בעבור חופן דרכמות

 29. joint:

  איתך במאבקך פפפפ.

  לענין מישו משו בפייסבוק
  שלח לי מייל ואפנה אותך לאדם המתאים.

  שי

 30. עומר:

  +1

 31. רם און:

  שירות הלקוחות של facebook יענה לך על כל שאלה, כולל בעברית. בעבר היה לי שיח עימם בנושא הניסינות שלי להתחבר בשמות יצירתיים.

 32. רן:

  זה לא SLAPP קלאסי כי לדעתי “כיסים עמוקים” לא מתאר נכון את החבורה הזו. בכל מקרה מאחל שתצליח לרושש אותם – מי שיביא את הנושא לבימ”ש צריך להיות אתה.

 33. יובל:

  חזק ואמץ. אשמח לתרום ולסייע, במידת הצורך.

 34. גדי שמשון:

  סרק סרק סרק. כואב הלב על הקלות הבלתי נסבלת שבתביעות גוזלות זמן ומיותרות שכאלו.

 35. אילן:

  מקבלים תרומות של דרכמות חדשות?

 36. דורון ניר:

  יובל, אם תצטרך יש לי קשר ישיר עם כמה מנהלים מקבוצת “Dev Relations” בפייסבוק. אלו האנשים שבודקים אפליקציות יומם ולילה כדי לראות אם הן מפרות את תנאי השימוש של פלטפורמת המפתחים של פייסבוק. אם השירות שאתה מתאר אכן מוכר לייקים, פייסבוק יסגרו אותם תוך שעה קלה, אני מניח.

 37. אלנתן:

  אתך במאבקך הצודק!!!
  רק לא לוותר להם.

 38. יובל נ.:

  חשבת על האפשרות שכל העניין הוא תעלול יחסי ציבור, והמטרה האמיתית היא פמפום שם האתר המדובר? הרי די ברור שהפרשה תעשה הרבה רעש. תמהני.

  חוץ מזה, תמיכתי מובטחת.

 39. עומר קפלן:

  אני איתך יובל
  פלוס מנסה להשיג לך תשובה דרך קשרים בפ”ב

 40. אסף:

  @astupidog, והבלונדה אכן כתבה

 41. שרית:

  יובל, אני במקומך הייתי נזהרת, הם נראים רציניים בניהול ותחזוקה של עמודי פייסבוק
  https://www.facebook.com/iShare.IL?sk=wall

  P:

 42. ליאור הנר:

  איזה בזבוז זמן, אני איתך ואשמח לתרום.
  אני מקווה שזה לא מוציא דיבתו של אף אחד אבל כשראיתי ושמעתי על שירותי קניית הלייקים זה העלה במוחי תמונה של מי שיושב בסירה ומנסה להניע אותה באמצעות נשיפה אל המפרש.

 43. ליאור צורף:

  אשמח לתרום למאבק.

  מעבר לכל מה שכתבו, אני לא בטוח שמדובר בבזבוז זמן מצידך. מדובר במהלך שייצר לך חומרים אין ספור להרצאות ואולי גם ספר. מהלך אשר ללא כוונה תחילה ימצב אותך כמלך ולא רק יו”ר 🙂

 44. העלמה עפרונית:

  מה שגדיש אמר

 45. הירנוט:

  מה שאוזניון (14) אמר.

 46. יובל:

  חברים: תודה רבה על התמיכה והעזרה. בשעתיים האחרונות קיבלתי אינספור פניות במייל ובדרכים אחרות מעורכי דין המתנדבים לעזור, אנשי תקשורת מזועזעים, אנשים שיש להם מקורות בפייסבוק שהתנדבו לבדוק איתם את הסוגיה העקרונית ועוד כמה מיילים מעניינים (צפו להפתעות).
  אנחנו בודקים את כל הכיוונים מכיוון שמעבר לסוגיה של “כן עובר על הכללים” “לא עובר על הכללים” יש כאן עניין אחר לגמרי: אני עומד על זכותי לכתוב “דרכמות” מבלי שיתבעו אותי ואם יש צורך להתמודד עם תביעה משפטית לשם כך – אתמודד איתה בגאון.

  אני מבטיח לעדכן בכל התפתחות.

 47. שרית:

  פניתי אליו בהודעה אישית במייל עם הסבר קליל על כך שעורך הדין שלו עושה עליו קופה. כתבתי נורא יפה (באמת!) ואפילו צירפתי לינק לאתר שמייצר סיסמאות חזקות כדי שלא יפרצו לו לפייסבוק שוב.
  הוא בתגובה כתב:

  “מודה לך מאוד ואשקול בכובד ראש את מה שאת כותבת עכשיו עופי מפה”

  וחסם אותי.

 48. אמיר:

  אני דווקא חשבתי לעצמי שלמרות הכל, עשית להם יופי של שירות פרסומי ובחינם, כלומר אתה אמנם כינית אותו כמופרך, אבל הוא נחשף לקוראי הגלוב ולבטח היו כמה ששקלו את השירות הזה ברצינות.

  ולגבי ההתכתבות המשפטית ובכלל – חבל שאי אפשר לתבוע אנשים על בעיות בהבנת הנקרא
  מצד שני, אולי עם החמישים אלף ש”ח שתקבל אולי תגלה נדיבות מה ותממן להם קורס בנושא.

  אשמח לתרום במידה ויעלה הצורך 🙂

 49. עופר:

  יאמה באלגן.
  איתך באש ובמים. אשמח לעזור במעט מצלצלין אם וכאשר.

 50. קורא ותיק:

  לעצם העניין, מקווה שאתה לא לוקח את זה קשה. בגילנו ובמעמדנו, כשגם ככה יש על הראש מנהלות של החיים, דבר כזה מעייף ומעיק כמו איש קטן שחוסם אותך בדאבל פארקינג בצהרי יום חמסין. זה מרתיח, זה לא מגיע לאנשים טובים, וזה לא מוסרי. ומצד שני, כמו כל דאבל פארקינג מסריח שנגמר בסוף, גם זה יגמר, ובתקווה שלפחות במקרה הזה יטפל בהם בית המשפט היטב היטב למען יראו ויראו.

 51. עופר:

  וחוץ מזה, קלינגר, תעשה לי ילד!

 52. תומר:

  יובל עמיתי למאבק,
  אין לי אלא לחזק היטב את ידיך ולמסור לך את תמיכתי הבלתי מסוייגת (המוראלית כעת, והדרכמלית אם וכאשר). כמי ששרה באדוני הגלקסיה ויכל להם, אני בטוח שגם חברה לייצור לייקים, שאפילו חברה לייצור לייקים, אפשר (וצריך!) לנצח ולהנחיל לה תבוסה משפילה במיוחד. אני מקווה שכמו במקרה שלי, אם בכלל העניין יגיע לפני שופט/ת, הוא או היא יתברכו בקומון סנס מינימלי בכדי לזרוק את האנשים האלה החוצה על עכוזם המופרך.
  Hasta La Victoria Siempra!

 53. קורא ותיק:

  אגב, שאלה לקלינגר – האם לא ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד חברה כזו?

 54. אדוה:

  מצטרפת לתומכים ובמידת הצורך אבדוק גם כמה עמוקים הכיסים.
  בינתיים מחכה להמשך העדכונים.

 55. עמיר:

  אם ביובלים נפלה שלהבת…
  אני תוהה כמה “אנשים מן השורה״ מקבלים איומים כגון זה ונכנעים בלי לעשות ולו שריר.
  אבל כשאנשים כזאב אלקין, מירי רגב ויריב לוין הם אלה שמכתיבים את סדר היום אין פלא שהגענו לתחתית הבאר.

 56. שוטף רצפות:

  שרית (47) – סביר שעורך הדין שלו דווקא לא עושה עליו קופה, אלא אם עורכי דין נוהגים לחייב בתשלום את בני זוגם.

 57. אלעד:

  במדינה בה אין חוקה אין זכות חוקתית רשמית לחופש ביטוי. ח”כינו הוכיחו זאת בשבוע שעבר, ומכתבים כאלה מעו”ד מוכיחים זאת בדרך אחרת. סתימת פיות בכל הרמות.

  לנקודה עצמה, בהצלחה בהתמודדות המשפטית. אני משוכנע שהם ייכנעו בקרוב, פשוט כי אין להם שום עילה ושום דבר ביד. ה- SLAPP הזה הוא כמו בלוף בפוקר. כל מה שצריך לעשות הוא לא להתקפל ולבקש מהצד השני להראות את היד שלו, שאת זה כבר עשית. הם עוד עשו שריר אחד כדי לא לאבד את הרושם שהם עשו עם המכתב הראשון. יכול להיות שיהיה כדאי לתת להם סולם ארוך לרדת מהעץ, אבל אני לא בקיא בפרטים כדי להסביר איך לעשות את זה. בכל מקרה, לא להיכנע על העקרון.

  אגב, בהנחה שלא פספסתי שום דבר, בכל זאת קפה ראשון של בוקר בארה”ב, גם במכתב השני הם לא פרסמו מי היא אותה “מרשתה” מפורסמת של עו”ד אור. האם גם בבית המשפט זה ימשיך להיות “מרשתה” או שהם כבר חייבים להציג ישות משפטית אמיתית, כלומר התאגדות או אדם?

 58. הארי:

  הנקודה המרכזית שעולה מהנאמר היא שיהונתן לוקח 2750 שקל על מכתב, לא פלא שהוא מרשה לעצמו מגורים ברח’ בילו, בואכה שד’ רוטשילד. (אבל סחתיין יהונתן כתוב לעילא ולעילא)

  אני חושב שמעבר לקוריוז יש פה ענין של מה שנראה כמו הטרדה ע”י אנשי פרסום, כולל הגעה לביתך, כדאי לתבוע אפילו בסכום נמוך יותר, אלפי שקלים בודדים, גם כדי לספק לנו תוכן גם לך חומר להרצאות ובעיקר כדי להעמיד אותם במקומם.

 59. עידו:

  מה גובה התביעה? כמה דרכמות הם רוצים להוציא ממך? 🙂

  אחד הסיפורים המהנים בעת האחרונה, בהצלחה.

  מוכן לתרום 7 דרכמות ו 1500 לייקים לגלוב.

 60. ינון:

  יישר כח לעו”ד קלינגר ולד”ר דרור. איתכם במאבק לשמירה על ההגיון הבריא בריא. מכיוון על לייקים לא הולכים לבנק, אם נתבקש להביא דרכמות מהבית, נביא דרכמות…

 61. רן בר-זיק:

  ראשית חשוב לי לומר שאם יהיה צורך בתמיכה כספית אני אשמח לסייע (טוב, אשמח זו מילה חזקה, אבל אני אהיה מוכן לסייע).

  שנית, כמו שאמרו קודמי, SLAPP זו מילה חזקה כיוון שבאמת האנשים המעורבים (עוה”ד אור סער, בעלה רן סער ורותם גז) הם לא תאגיד רב כוח, לפחות כך זה נראה. אני לא יודע כמה כסף הם מסוגלים להשקיע בהליך משפטי אמיתי.

  שלישית, ואני אתבטא בזהירות, התובעים עושים לעצמם נזקים עצומים. הרי גוגל זוכר הכל וכל אחד מחפש בגוגל את השם של מי שהוא קונה ממנו, מתקשר עמו בחוזה עסקי או שוקל להעסיק אותו. בנוסף, לגלוב יש תפוצה די נרחבת, ולא מעט אנשים קוראים אותו – האם מישהו מהם יחשוב ברצינות לעשות עסקים עם שלושת האנשים האלו? יש אנשים שמאבדים את עולמם (או לפחות חלק גדול ממנו) בגלל ניסיון להרוויח עוד כמה שקלים. וזה די עצוב.

 62. העלמה עפרונית:

  הארי (58) אני יכולה רק לנחש שלא מדובר ב”עלות למכתב” אלא “עלות שעות העבודה שנדרשו לשם כתיבת המכתב”. בניגוד למכתבי התראה, שלא פעם נכתבים בשטאנץ פחות או יותר קבוע, מכתבי תשובה דורשים זמן עבודה לא קצר.

 63. ספציפי:

  שלחתי לחבר שיש לו חבר שעובד בפייסבוק.
  נראה, ובהצלחה.

 64. טמיר:

  סעיף 5 בתגובה הראשונה של יהונתן קלינגר, פרייסלס !!!

 65. יוסי:

  אני מציע לאסור על הטלת חרם על אתרים שמטילים חרם על אתרים שמוכרים לייקים 🙂

  אני איתך , גם דרכמלית . Slap them!

 66. רואה שחורות:

  ניטפוק היסטרי בשולי השוליים של העניין:
  עורכת הדין המכובדת כותבת מסמכים בוורד ומשתמשת בגופן “דוד”, שהוא מכובד אך סטנדרטי.
  לעומת זאת עו”ד קלינגר משתמש באופן אופיס (או שמא LibreOffice?) ובגופן סריף עברי בסגנון הישן, פרנק ריהל אם אינני טועה, ועל כך אני אומר – כל הכבוד.

 67. aXe:

  מתוך אתר האינטרנט של הלייקסטור:

  צריכים 10,000 לייקים????… אנחנו נביא אותם.

  רק לי זה מפריע שלדף פייסבוק שלהם יש פחות מ-10 אלף לייקים?

 68. אדגר:

  67 – לול גדול!!

 69. astupidog:

  עוד פרטים מעניינים:

  זה מעניין במיוחד:
  http://www.wickedfire.com/853180-post152.html

 70. יהונתן:

  רויטל,
  חבל שאעשה לך מכתב תגובה, לא חבל על הפנים היפות שלך?

  קורא ותיק,
  אני בספק אם יש על מה לתבוע ייצוגית כאן.

  רואה שחורות,
  אני שמח שלפחות אדם אחד מעריך את העבודה שלי ובחירתי בגופנים קלאסיים.

 71. שבי:

  יובל ועו”ד קלינגר, כולנו אתכם.

  עודף הפרסומים על החברה עושה לה פרסום. רע אמנם. אבל בעולמינו – גם זה משהו. עובדה – קוראים חדשים.

  פשוט לשמור את רוח ההומור ולא לאבד רוחכם וסבלנותכם.

  הכח של מפלץ הפייסבוק מעוור אנשים. הייתי קורא להחרימם. אבל מה אם יסתבר שהם פועלים מיו”ש?

 72. יוני:

  יובל, בהצלחה במאבקך הצודק.
  עם זאת, אני לא מבין את סעיף 3 במכתב התגובה – למה העובדה שאתה אקדמאי קשורה לכתב ההגנה? ואם היית בעל השכלה תיכונית בלבד, האם זה היה משפיע על צדקת דרכך?

 73. שבי:

  נ.ב.
  להלן פעילותם בתחום “הקפצת צפיות ביוטיוב” (מתוך חדשות 10 – הלינק מאתרם – הם גאים בזה):
  http://www.youtube.com/watch?v=0GIaF3VfrIk&feature=player_embedded#at=51

 74. שרית:

  שוטף רצפות – למה בני זוג? אני מזהה שלושה אנשים בסיפור: רותם גז שהבנתי שהוא הבעלים של i-share והנחתי שהוא בעצם “מרשתה”, עורכת הדין שכתבה את המסמך ובעלה שעל שמו רשום האתר. אז בעלה הוא מבעלי i-share?

 75. תמר:

  אשמח להיפרד מדרכמותיי לטובת העניין.
  אין לי ספק שמערכת המשפט תזרוק אותם מהמדרגות, יחד עם הבטחון העצמי העצום שלהם.
  שיהיה בהצלחה, יו”ר.

 76. ailaG:

  עשיתי עליכם לייק ואפילו +1. לא קיבלתי כסף. אני שוקלת לבטל את המנוי לבלוג. לתשובתכם אודה.

 77. achiash:

  בהקשר לקישור שפורסם בתגובה 26-
  לא שאני מבין גדול בתחום המשפטי, אבל זה שהוא מפרסם לינק לפוסט על הקיר של עצמו לא סותר את הטענה שלו שבפרסום הפוסט נגרם לו נזק?

  ובכל אופן, בהצלחה במאבק הצודק

 78. Eran:

  אם צריך עוד עו”ד לסוללה אשמח לעזור 🙂
  וגם אני אתרום אם תצטרך.

 79. תובעים את יובל דרור בגלל רשימה בבלוגו « מינים:

  […] לא עוסקת בדת ורוחניות, ועם הקוראים הסליחה. היא עוסקת באיום בתביעה נגד יובל דרור, על רשימה שכתב בבלוגו. ברשימה כינה דרור את הצעתה של […]

 80. יובל סער:

  1+
  או במילים אחרות: מה שהם אמרו

 81. גיא:

  יובל – איתך במאבקך הצודק.
  לצערי אנו עומד היום מול שני תובעים, קרובי משפחה, שתובעים אותי על לשון הרע על דברים שפורסמו אצלי בבלוג לפני כשנה.
  היום היתה פגישת הגישור הראשונה איתם, ולצערי אין לי הרבה דברים טובים לספר עליה.
  הם ישבו ושיקרו שם במצח נחושה ובלי למצמץ. המגשר “אכל” כמעט את כל מה שהאכילו אותו, וניסה ללחוץ עלינו, בסופו של דבר, להגיע לפשרה בגובה של 10-20 אלף ש”ח, בשעה שהם לא מוכנים בכלל לרדת מסכום מופרך של 50 אלף ש”ח… אני די בטוח שאם היה ניתן למגשר עוד זמן, הוא היה מנסה לשכנע אותנו שאין לנו מה להפסיד בלשלם להם גם את הסכום הזה.

  3 שעות תמימות בזבזתי על החרא הזה. אני רותח עליהם.
  אם היה קצת צדק בעולם הזה… (טוב.. אני מניח שאני לא צריך להמשיך).

 82. יגאל:

  האם לפי ההגיון המוסרי של התובעים מותר גם למכור סמסים לטובת מועמדים בכוכב נולד?

 83. רויטל:

  קלינגר, אתה מאיים עלי? ככה, בפומבי? תיזהר, אני מכירה עו”ד שיפרק אותך לגורמים קטנים באמצעות מכתב תגובה – אתה והפונטים שלך ביחד.

 84. ניר:

  מישהי פה נתנה לינק לדף שלהם בפייסבוק, ובכדי להשתמש באפליקציה שלהם צריך לסגור את הקשר המאובטח. בטוח שיש כמה יותר מקצועיים ממני שיוכלו לבדוק מה הסיבה.

  https://www.facebook.com/iShare.IL?sk=app_196156070417806

 85. בני גנור:

  די כבר עם החומרנות הזאת, רק עו”ד ועו”ד ועו”ד.
  אין לי ראשי תבות להתהדר בהם: לא עו”ד לא ד”ר ולא אדמו”ר. בכל זאת ארשה לעצמי להגיב כאן.
  ראשית לעו”ד יונתן קלינגר שאפו על התגובה, אם כי בהיבט הטקטי הייתי נמנע לחשוף את מלוא החזית בשלב כה מקדים. עפ”י תחושת הבטן שלי (ויש בטן) לא נראה לי שמדובר בהליך SLAPP במובן המקובל, למרות הדמיון בנסיבות. יתכן שמדובר פשוט ביעוץ משפטי על בסיס ריטיינר שמנסה להצדיק את לחמו. עדיין בדין הישראלי נטל ההוכחה רובץ על הטוען להיות נפגע לכאורה, מה לעשות?!
  וכיוון שללשון הרע יש גם פן פלילי, אני מבטיח לבקר אותך יובל בכלא. סתאאאאם (אני לא אבקר. למי יש כוח למקומות כאלה?). שאלה עקרונית – האם ביקור של ד”ר בכלא מחוייב בדמי ביקור? האם מחייבים על בסיס רבעוני כמו בקופ”ח?

 86. רוגל:

  כל העניין של תביעות דיבה מופרך, ודוגמאות קיצוניות כמו זו מדגימות את זה.
  חייבים לתרום בדרכמות או שגם דולרים מתקבלים? 🙂

 87. גיא:

  יא אללה, 2750 שקל למכתב. קשה להיות בלוגר.

 88. נמרוד:

  יגאל – בוודאי שלא. יש הבדל בין קידום דפי אינטרנט באמצעות לייקים שנקנו בכסף לבין נסיון להשפיע על גורלה של מדינה שלמה.

 89. קורל:

  מזל טוב!!1111111111
  יש דוגמה לקורס! הוריי!

  שולחת לך לייקים של חיבה בכמות של: 1000

 90. איה:

  חיפשתי קצת מידע ברשת על ה”שירות” הזה. ומה שנתקלתי בו היה די משעשע.

  http://www.holesinthenet.co.il/archives/20058

  🙂 אני מאוד ממליצה, למי שרוצה להבין למה זה כל כך משעשע, להיכנס לטור הזה בחורימבה בדפדפנים נטולי חוסמי פרסומות (ווינק-ווינק-נאדג’-נאדג’).

 91. צייד לא חוקי בין כתלי בית המשפט | עוונטה:

  […] של קביעת ההגדרה "אדם". לפני הכל ברצוני לשתף אתכם בפוסט לא ארוך מאוד ובהחלט […]

 92. רועי:

  כל הכבוד.

  מצד אחד זה מזעזע שאנשים באמת שולחים מכתב מעורך דין על כזה דבר (אני מפחד לכתוב “מופרך”).

  ומצד שני מזעזע לחשוב כמה מקרים כאלו קרו בלי שנדע והרי רוב האנשים אינם שועלי רשת ותיקים כמו היו”ר והם גם לא חברים של קלינגר כך שסביר להניח שהם ויתרו ואף נותרו ערים בלילה מרוב חששות.

  בהצלחה במאבק, אני משער שהם יתקפלו אבל אם לא, אני מוכן לתרום כספית לנושא (זה מוכר למס, נכון?).

 93. רוצה להיות אבא:

  אין מה לומר, הרשת איתך היו”ר ולא ניתן לכבול את הדרור!

 94. עידן:

  אני באמת חושב שהדבר הכי מרשים בכל הסיפור הזה, לפי התגובות, זה כמה אנשים מסתובבים כאן עם קשרים בפייסבוק. שש דרגות קרבה בתחת שלי, בישראל הכל מצטמצם לשתיים, שלוש גג.

 95. De-Panther:

  פרסמו את הפוסט הזה בקבוצות של אנשי מדיה חברתית, שגולשים בהם גם אנשים שעובדים בפייסבוק ונציגים שלהם.
  ובכל מקרה הודעתי למי שאני מכיר(למרות שאני מניח שהם כבר שמעו על הנושא).
  ככה שאני כמעט בטוח שתגיע איזושהי תגובה של פייסבוק.

  אני לא אכתוב את דעתי על הנושא מחשש לתביעת לשון הרע;)

 96. יואש:

  זה לא הבחור שתובע את פייסבוק בגלל שסגרו לו את החשבון?
  http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3523984,00.html

 97. קרין:

  מוסיפה את תמיכתי ובעת הצורך אוסיף גם ממעותיי. בהצלחה!

 98. Indpnddwoman:

  הדבר היחידי שנותר לי לעשות הוא להיות אבמיוולנטית בנוגע לאורך המשפט.
  מצד אחד אני כמובן מקווה שהמשפט יהיה קצר שהשופט יבין עד כמה מופרכות הטענות. מצד שני אני גם מקווה שהמשפט אכן יגרר לאורך שנים כך שכבר אסיים את לימודי וארוויח משכורת לא סטודנטיאלית ואוכל לתרום למאמץ, מופרך ככל שזה ישמע…

  בהצלחה.

 99. חן:

  למה אין פה כפתור לייק ?

 100. דובי:

  אם ה”מרשים” אכן ימשיכו עם התביעה שלהם, אני מבטיח את תרומתי הצנועה למאבק.

  (אגב, באמת – 2750 ש”ח בשביל מכתב תשובה? לא פלא ש-SLAPPים עובדים…)

 101. אלון:

  נראה שכבר הוצפת בקצוות-חוטים אבל אם אתה זקוק לעוד אחד, אני עובד בפייסבוק. האתר like-store.info לא עולה כרגע (הצלחתם להוריד אותו?) אבל אם הוא יחזור אשמח להעבירו לצוות המתאים לטיפול.

  בהצלחה (ותודה על החיוכים).

 102. תמר:

  אלון, האתר עולה גם עולה אצלי.
  נסה שנית 🙂

 103. אילן:

  אני אתכם. חזק ואמץ.

 104. אדגר:

  אלון – האתר בריא ושלם לפחות אצלי.

 105. שחר:

  ניר- “האפליקציה” שדורשת ויתור על חיבור מאובטח היא בעצם הפניה לאתר WIX שהם בנו. תנסה להיכנס לאתר האנגלי ותהיה משועשע קלות (או לא). עצוב שחברה שמציגה את עצמה ככל כך מוצלחת ותובעת על דיבה ובטח יבוא גם אובדן מוניטין מציגה את עצמה בצורה כזו.

  יובל – אצטרף גם אני למציעי הדרכמות ומעט מעותיי אם וכאשר יהיה צורך. כמו כן – כוחות על בתכנות לפייסבוק ומובייל אם יהיה רעיון לפעולת אנטי (אנטי מחיקון ללייק סטור? ).
  אצטרף בשמחה גם לכל פעולה אשר קשורה למניעת מנהג ה SLAPP בארץ. גם אני מכיר את זה באופן אישי. קל מאוד לשלם כמה שקלים לעו”ד שיכתוב מכתב דרישה על 250,000 ש”ח ללא שום פירוט נזק וגם אם לא מדובר ב”תאגיד גדול וכוחני” אני לא רואה את ההבדל אבל המשפטנים שפה אולי יסבירו לי את טעותי. התביעות מדברות על מניעת זכות דיבור, ביקורת או בקיצור “סתימת פיות” והרתעה נטו ללא שום אחיזה במציאות ונראה שגם הדרישה הזו בהתאם.
  תוסיף לכך התחזות לעובד ציבור ובכלל יהיה מעניין לראות את תגובת השופט.

  יישר ואמץ!

 106. אסף אל-בר:

  איתך כבוד היו”ר. חופש הביטוי במדינה הזו מאויים מכל זווית אפשרית. זוועה.

 107. ארז:

  ההתעקשות שלהם על התביעה רק עושה להם רע מבחינת יח”צ…
  כלכלית הם יפסידו יותר מהשם הרע שיוצא להם.
  בהצלחה! אנחנו איתך

 108. שי:

  תומך ואתמוך כספית אם רק תבקש.

 109. ROCO:

  אלון מ-102
  האתר לייק סטור באוויר.
  יש סיכוי שנעשה משהו שאי אפשר יהיה להיכנס אליו משרתי חוץ\שרתי פייסבוק.

  נסה להיכנס אליו דרס פרוקסי.

 110. אורי אביב:

  יישר כוח! איתך במאבקך הצודק! לא מזיק שהוא גם מבדר, וסחטיין שאתה מתייחס אליו כאל כזה!

 111. אמיר:

  יו”ר יקר, העם איתך!

 112. עדו:

  מבטיח תרומתי הצנועה, במידה ויש צורך בכך.
  מוזמן לפנות במייל.

 113. אריאל:

  התכתובת מרתקת ומשעשעת אבל התופעה מדאיגה.

  בהצלחה במאבקך הצודק!

 114. גיל:

  תשמע, לתבוע מותר…
  היא רוצה לתבוע? שתתבע…

 115. אשי:

  איתך במאבקך הצודק.
  מבחינה תרבותית עסקים כאלה מעצבנים אותי מאוד. עם זאת, אני דווקא לא בטוח שמבחינה עסקית השירות שהם נותנים כל כך מופרך (לצערי כמובן). ברור שהאנשים שמאחורי הלייקים הקנויים הם קהל לקוחות פחות טוב מאנשים שעשו לייק מיוזמתם, אבל מספר גדול של לייקים יכול לעשות אפקט כלשהו של תסמונת העדר. זה גם לא לגמרי עובר על תנאי השימוש של פייסבוק – מכירת הלייקים *כשלעצמה* אין בה פסול (מבחינת פייסבוק ועד כמה שידוע לי). כמובן שרוב הדרכים להשיג את אותם לייקים עוברות בהכרח על התנאים של פייסבוק, כמו נתינת אינסנטיב לעשות לייק או שימוש בחשבונות פיקטיבים של משתמשים לא קיימים, אבל בתווך יש גם תחום אפור של עסקים שהשכילו לתמרן בין התנאים של פייסבוק. נראה לי שפייסבוק בכוונה מעדיפים להשאיר את התחום הזה אפור. בכל מקרה, אני מניח שכבר קיבלת את הכתובת הזו, אבל ב-legal@facebook.com אמורים לענות מהר יחסית לשאלות.

 116. ניר הופמן:

  חזק ואמץ. אני מקווה שהם לא סתם מנסים להשיג פרסום ועל הדרך מבזבזים לך אנרגיות יקרות שהיו יכולות להיות מנותבות אל פוסטים מעניינים. שיהיה בהצלחה, אני משתף בפייסבוק.

 117. דורון:

  אני רואה צד אחד שמעלה טענות סבירות וצד אחד שלא עושה את זה. אני אתן לכם לנחש מי זה מי. בנוסף הצד הלא סביר מתעלם מטענותיו של הצד הסביר-מפתיע.

  יו”ר יקר, זכית בעוד קורא.

 118. דניאל:

  אין לו קייס וגם אם ינצח, בית המשפט יפסוק תשלום של 2 שקלים או משהו בסגנון, כפי שעשה במקרים עברו. אין צורך להיכנס לפאניקה, חבל על ה-2,750 שקל ששילמת (אם שילמת, כפי שעולה מהמכתב) על המכתב מלא הפאתוס.

 119. איום בתביעת דיבה על יובל דרור | פעם שלישית גלידה:

  […] […]

 120. שושי:

  לתובעים:
  אתם לא רואים שככל שהזמן עובר הנזק שלכם מתעצם ומחיר הפשרה עולה? לנתבע שלכם אתם בעיקר תורמים הון אקדמי. הוא לא באמת מוטרד. יותר מתענג על התמיכה.

 121. יוני:

  יובל – אני ומשפחתי מאחוריך, ונשמח לתרום כשתצטרך.

 122. עמיר:

  מה הסיפור עם הפקסים?!
  למה עורכי דין לא יכולים להתכתב במייל?

 123. אדגר:

  אריה, אתה תותח!

 124. טל:

  אני מהמר שתגובה 118 נקנתה בשקל

 125. רואה שחורות:

  אני מהמר שזה הכל מזימה של חרמון

 126. דניאל:

  שנקל, אני מבקש.

 127. זה משנה:

  מכל הניחושים שקדמו למסיבה, אני צדקתי

  אריה מלך.

 128. ענבר:

  @עמיר: דואר אלקטרוני אינו מסמך משפטי תקף בארצנו,
  פקס כן.

 129. עידודי:

  אני גם מה שהם אמרו
  תמיכה פלוס שירותי חריזה אם צריך
  בביתך או בית-משפט

 130. ירון:

  כל הכבוד.
  אם זה יגיע לכדי זה, תמיכה ותרומה וכו’.

  אני די שמח שיוצאת הזדמנות להלחם בתביעה שלפחות על פניה, לעיני החובבניות נראית כסלאם דאנק.

  סחתיין עליכם.

 131. אחד העם 18:

  גם אני בתומכים, כולל (כאשר נגיע לכך, ובתקווה שלא יהיה צורך) בעזרה כספית אשר יכולה להיות מוגשת במטבע שקלים/דרכמות/יורו/דולר/דולר אוסטרלי/דולר קנדי/כתר שוודי/כתר נורווגי/לירה שטרלינג/מחק את מיותר

 132. בוב:

  איפה פה לוחצים +1
  לא משנה, שלחתי הלאה
  חזק ואמץ

 133. יונתן:

  מוכן לתמוך.

 134. זו ש:

  פפפפפ ככה לחלץ אותי משתיקתי כדי להגיד תומכת תומכת תומכת?

 135. יואב מ.:

  כל הכבוד ליובל ויהונתן!
  אני כל-כך שמח לשמוע סיפורים של אנשים שלא מתכופפים לכאלה הטרדות מגוחכות.
  אם יגיע הצורך לתרומות – אשמח גם לעזור.

 136. אראלי:

  אני רק רוצה לדעת באיזה פונט קלינגר משתמש כדי שהמילים שלו יצאו כל כך חריפות

 137. העלמה עפרונית:

  דניאל (118) הבעיה בתביעות כאלה היא לא השורה התחתונה אלא עלות ניהול ההליך. גם אם בית המשפט יחליט שאין גם לשון הרע, וגם אם בית המשפט יורה לתובעים לשאת בהוצאות הנתבע, זה בד”כ לא משקף את ההוצאות בפועל (הישירות – עלות עו”ד ועלויות שקשורות בניהול ההליך, והעקיפות – זמן מבוזבז, משאבים אחרים וכו’). שלא לדבר על הנזק הציבורי בכל מה שקשור להכבדה על מערכת בתי המשפט העמוסה ממילא.

 138. ניב:

  מצטרף להמוני התומכים, מבטיח לתרום כמה דרכמות לנושא אם נגיע לכך.

  לדעתי אפשר לעניין את היוונים בתביעה נגדית – לטעון שהשימוש בדרכמה הוא הוצאת דיבה רומז שיש משהו רע בדרכמות, וזה מוציא את הכלכלה של יוון לא משהו. אולי אפילו כל המשבר הכלכלי ביוון נגרם בגלל שהם לכלכו על הדרכמות – זה יוצא חתיכת פיצוי כספי!

 139. עמיר:

  אני לא חושב שצריך להתלות באילנות כל כך גבוהים בכדי להוציא את הכלכלה היוונית לא משהו.

 140. יובל:

  אני ממליץ בחום על הטקסט של פרופ’ מיכאל בירנהק אשר התפרסם בעין השביעית. פרופ’ בירנהק הרים את הכפפה שזרקתי (SLAPP) ובטקסט שלו הוא מצליח להציג בצורה מרתקת וחדה את המושג, את משמעויותיו ואת מצבו המשפטי כאן בישראל.

 141. מוסיף:

  1. מזעזע
  2. לול! (שאפו לקלינגר)*
  3. תרומה למאבק? ברור!
  4. פנייה לפייסבוק? בדרך.

  * הבהרה עבור עורכת הדין – לול זו לא מילה מעליבה. גם לא שאפו וקלינגר.

 142. רועי:

  למוסיף (141) – ברצוני להביא לתשומת ליבך כי תגובתך המופרכת הינה בהחלט מעליבה.

  כאוהד הפועל תל אביב, המליה “קלינגר” מעלה זיכרונות לא נעימים מתקופה בה הפסדנו מספר פעמים למכבי.

  כמו כן, המילה “לול” בהחלט מעליבה! אלפי מתנדבים באגודות למען זכויות בעלי חיים נחרדים מהמחשבה על “לול” קטן וצפוץ בו מאות תרנגולות מקפחות את חייהן!

  עקב כך, אין לי ברירה אלה להגיש נגדך תביעת לשון הרע לפי סעיף שקר כלשהו על סכום של מנת שווארמה אצל איציק (ההעלבות עשתה אותי רעב).

 143. דניאל:

  בתומכים.

 144. שושי:

  תמול-שלשום פניתי לשני פוליטיקאים שיפעלו. אין תגובה, אפילו לא הצהרת כוונות לפעול למען הציבור בעניין זה.
  אולי מחר?

 145. astupidog:

  עוד משהו מעניין למי שחשב שאולי מה שהם עושים זה לגיטימי

 146. קוראים לי איציק:

  יישר כח! מצטרף לתמיכה במאבק כנגד תביעות ה-SLAPP
  והכי כיף זה שבקרוב מאוד אתה וקלינגר תהיו חלק בלתי נפרד מלימודי התקשורת במוסדות האקדמיים
  (לפחות בקורסים שאתה מעביר)

 147. ולווט אנדרגראונד - בלוג ביקורת התקשורת של דבורית שרגל » אצבעות שחורות 22.7.11‏:

  […] דרור מספר על כתב תביעה שקיבל ועל התמודדותו איתו. גיא גרימלנד במארקר על הבלוגרים […]

 148. יאיר דקל:

  יובל,
  אם תהיה תביעה נגדך בעניין זה – אני תורם כדי לסייע לך בהוצאות.

 149. פילי:

  נבהלתי לרגע כשראיתי שם את הבלוגרים.נט.

  מחזיק לך אצבעות. בהצלחה במאבק.

 150. יובל:

  ד”ר יקר,
  עדכן אותנו מה שלום התביעה המופרכת. אנחנו במתח

 151. יובל:

  יובל (150): כפי שהבטחתי, ברגע שיהיה מה לעדכן, אעשה זאת. מאז פרסום הפוסט לא קיבלתי כל תגובה/תביעה ולכן גם לא עדכנתי.

 152. מתן ליבוביץ:

  אוי זה ענק!
  “הטענה שיש בביטוי ‘מופרך’ לשון הרע היא מופרכת כמעט כמו השירות שמספקת מרשתך”

 153. א':

  עדכון:
  http://www.holesinthenet.co.il/archives/28556
  🙂

 154. תובעים את היו"ר – סיכום אירוע | מאבד תמלילים - הגלוב:

  […] כחודש וחצי פרסמתי את הטקסט הזה שכותרתו "תובעים את היו"ר ואתם יכולים לעזור". הטקסט סיפר את סיפורו של איום בתביעה שהגיע מבעליו […]

 155. יהונתן קלינגר | זה לא הסכום, מפגרים, זו ההשתקה. ‏ :: Intellect or Insanity‏:

  […] 18029-02-11 אור-סיטי נדל"ן בע"מ ואח' נ' טבקמן ואח', איומי התביעה נגד יובל דרור או איומי התביעה נגד תומר פרסיקו). הכלל הוא פשוט: לבעל […]

 156. אורן אדשה:

  אני אפרק את זה לגורמים ראשוניים:
  1.שושי(144)-בשבוע שעבר פיניתי מהלו”ז ה”עמוס” שלי יום שלם ונסעתי לכנסת בתחושת שליחות ע”מ לראיין את חברת הכנסת שלי יחימוביץ’ בדבר ה”ח אותה האחרונה מקדמת בנושא חקיקת סלאפ ואנטי סלאפ.לאחר 5 שעות המתנה ואינספור הבטחות של ירדן עוזרה הפרלמנטארי נאמר לי ע”י המתנדב שנכח בלשכה כי ירדן סיים את עבודתו ושאצור קשר “בדרכים המקובלות”.עד כה בקשותיי נפלו על אוזניים ערלות(כך גם בפנייתי לח”כ ניצן הורוביץ ששותף לקידום הצעת החוק הנ”ל).כך שלדעתי נציגנו בירושלים לא יהיו אילו אשר יביאו את הבשורה
  2.לענייננו אנו-בימים אילו אני עורך עבודת מחקר סמינריונית בנושא “לשון הרע-אנטי סלאפ”. יותר משאשמח להכליל את דון קישוט(יובל דרור)וסאנצ’ו פאנצ’ו(קלינגר) בעבודה או לקבל כל עזרה,בכל צורה,בכל דרך מקום או שעה.
  3.לעניין הדראכמות-יותר מאשמח לעזור בכל צורה ובכל דרך,לרבות בטריבונה של הסוללה או בפרסום.
  4.החשוב ביותר! הוא כי דון קיחוטה וסאנצ’ו פאנצ’ו לא יתייאשו וימשיכו כנגד התביעה ההזויה של חברת הלייקים שכן פסיקה תקדימית בנושא(כדוגמת אור נדל”ן)הינה חשובה ביותר שכן התחום הינו “בתולי” עדיין.
  תודה רבה וישר כוח-אשמח לתגובה בעניין.

 157. 2011: זו היתה השנה שהיתה | מאבד תמלילים - הגלוב:

  […] את מסיבת העיתונאים היחידה שזומנה השנה תחת הכותרת "תובעים את היו"ר ואתם יכולים לעזור". מסיבת העיתונאים עסקה באיום הזוי לתבוע אותי בגין […]

 158. מחלק פלאיירים:

  האתר הזה נראה לי חשוב, מעניין ומעורר תקוה
  עלו והצליחו

 159. תביעת הסלאפ המשעשעת של השבוע | מאבד תמלילים - הגלוב:

  […] חשבתי שתביעת הסלאפ שהופנתה כלפי הגלוב היתה […]

 160. האם גם אתם חיפשתם תביעה אסטרטגית | תביעות:

  […] 18 יולי 2011 … במרכזו של אחד השיעורים עומד מונח שנקרא "תביעת SLAPP". מדובר בראשי תיבות שתרגומן לעברית הוא: "תביעה אסטרטגית כנגד השתתפות ציבורית". לסטודנטים …מתוך מאבד תמלילים – הגלוב » ארכיון הבלוג » תובעים את היו"ר ואתם יכולים לעזור להמשך קריאה […]

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: