הבחירות – סיכום אירוע

תמו הבחירות. 99.7% מהקלפיות נספרו. המצב לא משהו.

גוש השמאל מרכז קטן מדי. קדימה+העבודה+מרצ נותנות 52 מנדטים בלבד. גם אם מצרפים את הגמלאים יש לנו 59. מה שאומר שמכניסים לממשלה גורם נוסף שלא חתום על התוכנית המדינית של אולמרט – סביר להניח אחד מהחרדיות (שזו בעיה בפני עצמה).המשמעות היא שאולמרט לא יוכל לעשות מה שהוא רוצה. שזה טוב מצד אחד ולא כל כך טוב מצד שני. אין כאן מנדט לפעולה מדינית משמעותית.

הימין מצד שני לא ממש נחלש. כן, הליכוד הפך למפלגה החמישית בגודלה (מדהים!) אבל הגוש כגוש מונה 51 מנדטים (ימין+חרדים).

מכאן שהבחירות האלו, התגלו בסך הכל כמאכזבות למדי. התיקו נשמר, המפץ הגדול לא היה גדול מספיק מבחינת חלוקת המנדטים. הם בסך הכל חולקו מחדש אך דבר לא השתנה בעמדות הבסיס של הציבור הישראלי.

קמתי הבוקר מיואש ומאוכזב.

(ותודה לאבירם שתרם את תמונת הראש החדשה של הגלוב. הוא הכין שלוש תמונות ובחרנו את זו. אם למישהו בא לתרום תמונות נוספות עם רעיונות חדשים – בשמחה. בשמחה)

עדכון: ישראל כ"ץ (מקום 12) ועוזי לנדאו (מקום 14) לא יהיו בכנסת הבאה. גם שאול יהלום (מקום 11 במפד"ל האיחוד הלאומי) לא יהיה בכנסת הבאה. אולי אני קצת פחות מיואש.

47 מחשבות על “הבחירות – סיכום אירוע

 1. יש המון מה להגיד על הבחירות. התחושות שלי מעורבות. מצד אחד כמו שאתה אומר אין ממש מפץ גדול ואין חלוקה חדשה. זה בעיקר לדעתי כי ה'מרכז' נתפס בציבור הרחב כ'שמאל' ולא ממש כ'מרכז'. מצד שני עמיר פרץ והגמלאים הוכיחו שיש מקום לאג'נדה חברתית בפוליטיקה הישראלית, ואני מרוצה כי נמאס לי מהשאול מופזים והגדעון עזראים וכל שאר הבטחוניסטים. מצד שלישי אני חושב שה"מנצחת" הגדולה של הבחירות היא העובדה המחרידה, המזעזעת והמייאשת שבקושי שני שלישים מבעלי זכות הבחירה מימשו את זכותם לשלשל פתק לקלפי. זאת תעודת עניות לאזרחי מדינת ישראל, והם המפסידים הגדולים כאן. תסתכלו סביבכם: כל אדם שלישי שאתם רואים, הוא מפונק, ניהיליסט, אטום ופרזיט, ואתם רשאים לרשום לחובתו את המשך חוסר היציבות של המערכת הפוליטית הישראלית. בושה.

 2. מבין המועמדים של המפד"ל-איחוד לאומי, שאול יהלום, היה בין המתונים יותר והסוציאלים יותר.
  היה עדיף דווקא שהוא ייכנס ולא כמה אחרים שכן נכנסו מהרשימה הזו.

 3. היו"ר, הפעם אני ממש לא מבין אותך.
  יש את העניין הקטן של 10 מנדטים ערביים. גוש חוסם מובהק של 62 מנדטים (אלא עם אתה רואה את ליברמן יושב בקואליציה עם טיבי?).
  אני מסכים שכנראה לא תקום ממשלה שכוללת (חס וחלילה, טפו, טפו, טפו) ערבים, אבל קיומו של גוש חוסם כזה מאפשרת הקמת קואלציית מרכז שמאל בלבד (כל עוד אני לא תרחיש של שבירה חזקה של קדימה לימין, שהיא אפשרית, אבל לא סבירה, לפחות כרגע).
  אתמול בערב הרים את ראשו המכוער הביטוי "רוב יהודי", ואף פרשן לא חשב להזכיר שבכנסת זאת רוב היהודי הוא 56 מנדטים, ולא 61.

 4. זה לא קשור לפוסט בכלל, למעט ההערה על התמונה (היפה, אגב).
  לחיצה על התמונה מביאה לדף הראשי של האתר, כמו שצריך, אבל זה ממומש בסקריפט ולא בקישור רגיל, מה שגורם לכך שלחיצה עם כפתור העכבר הימני (פתיחה בטאב חדש תחת פיירפוקס) לא עושה כלום.
  אני לא יודע אם זה שיפצור שלכם או משהו בילט-אין של וורדפרס, אבל אני לא מצליח למצוא שום צידוק לזה, ולדעתי עדיף לוותר.

 5. דורפל – נקודה מעניינת. מוסיף, בזמנך הפנוי – תראה אם אפשר לעשות משהו.

  גיאגי – יש הבדל בין גוש חוסם לבין קואליציה. מדינה לא יכולה להתנהל עם 52 מנדטים וגוש חוסם, פשוט לא יכול. מה עוד, שהערבים אולי הם גוש חוסם לנושא תוכנית ההתכנסות אבל מדינה צריך לנהל לא רק על בסיס התוכנית הזו. יש עוד כמה דברים בקנה ומה לעשות, הערבים הם לא חובבי מופז/הנגבי/אולמרט מובהקים. בקיצור, הריאל-פוליטיק הוא כזה, שמה שאמרת נכון עובדתית אך לא משנה מעשית.

 6. עד שיהיה אוטובוס בשבת אני כבר יהיה מזמן עם רשיון *פרצוף כועס*

  אני בן 22 אגב, הצבעתי עלה ירוק, (אני לא מעשן), מה שהכי משך אותי במצע שלהם זה "הכנסת קוד פתוח למשרדי ממשלה". כנראה שאני גם אאלץ להשתמש במוצרי מייקרוסופט בשנים הבאות (אחרי שאני אצא מהבית ואתחיל לעבוד). אוף.

 7. אני מסכים, אבל כמו שכתבתי הגוש החוסם הזה מאפשר הקמת קואליציית מרכז-שמאל די ברורה.
  קדימה-עבודה-גמלאים-ש"ס (68 מנדטים). עם מרץ ויהדות התורה כשותפות אפשריות בכל שלב נתון.
  נקודה מעניינת היא מספר המנדטים שזכו להן מפלגות שרצו על הטיקט החברתי – עבודה, גמלאים, ש"ס (אפשר בעדינות לספור בפנים גם את הערבים ויהדות התורה ואולי גם את מרץ).
  יש פה 40-60 מנדטים.

 8. 8: אתה בן 22, גר עם ההורים, לא עובד, ללא רישיון. קודפתוח זה *ה*דבר שמטריד אותך?

 9. גיאגי. ש"ס היא לא מפלגה חברתית, ש"ס היא מפלגה שמייצרת עוני. קשה לי לראות איך ממשלה שבה ש"ס היא כוח משמעותי תצליח להוביל תהליכים של שוויון הזמנויות ושיפור מערכת החינוך או של הקצאה הוגנת של שירותים וקצבאות. להחזיר באופן זמני את כמה אחוזי הקצבה שביבי לקח זה לא טיקט חברתי.

 10. ותראה מה אני עושה במקום שיעורי בית באלגוריתמים, יושב וקורא בגלוב (כל עשר דקות)
  אולי אני באמת טועה איפושהו

 11. ומה אם עמיר פרץ (שאין לו את עניין ההתכנסות) יחבור למפלגות הדתיות והימניות כנגד קדימה? הוא יכול להיות ראש ממשלה, לא?

 12. כן, אבל למה לו?
  סתם. עמיר פרץ אמנם לא הצהיר על זה באופן גלוי לגמרי בקמפיין (כנראה הוא החליט שהיו ליריביו מספיק דברים אחרים לתקוף אותו לגביהם) אבל הוא שמאלי מאוד בדעותיו המדיניות.

 13. הסודית, במבט-על אני מסכים איתך שש"ס לא קידמה אוכלוסיות חלשות ותרומתה במגרש החברתי-כלכלי היא יותר הצהרתית ומושגית מאשר קונקרטית.
  הטענה שלי היא שבקרב קהל המצביעים יש גוש מאוד משמעותי שהנושאים הכלכליים עומדים לנגד עניו לא פחות, ואולי יותר מהנושאים הביטחוניים.

 14. מספיק עם השטויות. ש"ס היא מפלגה חברתית, ואין שום סיבה להקים קואליציה עם מפלגות הימין. מאיפה הרעיון המוזר הזה?

 15. רוב האנשים שדיברתי אתם אתמול בערב והיום בבוקר, הגיבו לתוצאות הבחירות באנחת רווחה – ציפו להרבה יותר גרוע (לפחות מרצ עברו את אחוז החסימה…).

  קצת עצוב שהפכנו צינים עד כדי כך.

 16. שמחתי לעזור (לגבי ה-Header) 🙂

  אני דיי מאוכזב מהבחירות, בעיקר מהתוצאה שהשיגו קדימה וש"ס. ציפיתי שקדימה תשיג יותר וש"ס תשיג פחות. o_O

 17. יובל, למה כל פעם שמזכירים חרדים המוח שלך עובר ל-Save mode?
  ש"ס היא מפלגה חברתית. נכון שיש לה אידיאולוגיית-על דתית, ונכון שהיא מפלגה בעייתית מהרבה בחינות, אבל היא נבחרה הפעם על מצע חברתי. זו כבר לא מפלגת הספרדים ולא מפלגה שמצביעים לה רק חרדים.

  בכלל, אולי כדאי שתעשה לעצמך סדר ותנסה להיות כן עם עצמך. ש"ס אולי שיאנית בכתבי אישום והרשעות אבל בהשוואה לחבר'ה של קדימה זה כסף קטן. ש"ס זה השחיתויות של השלולית וקדימה זה הבריכה של הגדולים. גם השימוש של קדימה בדמותו של הבבא-שרון לא נראה יותר טוב מהשימוש של ש"ס בכדורי או בברכות וקללות של עובדיה. מי שהצביע לקדימה בגלל שרון אלו אנשים לא פחות פרימיטיביים.

 18. יו"ר, לא חטפו אותי (אני עו"ד מאפיה, אני בצד החוטף!), אני הייתי אתמול בשבעה קלפיות שונים כמשקיף מטעם עלה ירוק.
  אגב, יש עוד סיכוי שהם יעברו את אחוז החסימה, בקרב החיילים אני בטוח שיש אחוז גבוה יותר של מצביעי עלה ירוק מאשר בשאר האוכלוסיה, אז אני עוד אופטימי.

  התוצאות של הבחירות מפתיעות מאוד, בעיקר הגימלאים ושס, וגם אותי הן אכזבו מאוד, אבל בחיית, צריך למצוא על מה להתעצבן.
  אגב- הגיעו קולות הימאים לבחירות של הגלוב- תוסיף אחד לעלה ירוק.

 19. אני מבין ממך ומוסיף שעכשיו זה הבון-טון האחרון? לראות בש"ס מפלגה חברתית? תנו לי הפסקה.

  ש"ס היא לא חברתית ולא נעליים. היא חברתית כמו בדיוק המאפיה (ש-MrM הוא העו"ד שלה) – היא דואגת לחבריה. היא דואגת לכספים למעיין החינוך התורני, למקוואות ולבתי ספר שבהם לומדים 6 ילדים בכיתה על חשבון בית הספר של הבת שלי שבו לומדים 30 ילדים. היא דואגת לג'ובים למקורבים לה, דואגת לשחיתויות לחברי הכנסת שלה.

  זו מפלגה שוביניסטית שאין בה אישה אחת, מפלגה שמבוססת על שנאה, מפלגה שביד אחת מעודדת עוני וביד השניה מזילה דמעה. כאשר הועלו חוקים סוציאלים מצד מרצ ואחרים, היא היתה הראשונה להתנגד להם. זו מפלגה שמבוססת על רב מגדף ומחרף, על תרבות של קמעות קללות וברכות. זו מפלגה שהרגע הגיעה מהמאה ה-14 – וזה רק 5% ממה שיש לי להגיד על ש"ס.

  ש"ס היא שקר. קדימה לא טובה יותר – ממש לא, אבל נראה לי שהשנאה שלך לקדימה כל כך מסמאת את עיניך שאתה מוכן לראות בכל האחרים צדיקים טהורים ביחס אליה.

 20. באיזה בי"ס הילדות שלך לומדות? כי אני אף פעם לא למדתי בכיתה עם פחות מ40 תלמידים חוץ מכיתות מגמה בתיכון

 21. ש"ס היא מפלגה חברתית בדיוק כמו החמאס. שתיהן מתחזות למפלגות חברתיות ע"מ להגדיל את הפופולריות בעוד המוצר האמיתי היא קנאות חשוכה. שוחד בצורת פעילות צדקה סקטוריאלית איננה פעילות חברתית.
  לש"ס אין אג'נדה חברתית, הקטנת שכבת המצוקה תקטין את גוף הבוחרים של ש"ס. לא ראינו מש"ס בעבר פעילות חברתית ואני בספק אם נראה בעתיד. האם משהוא בדק מה מלמדים בבתי הספר של ש"ס? מה הכלים שבוגר מערכת החינוך של ש"ס רוכש לחיים בחברה מערבית מודרנית ולא נתמך סעד?
  נראה לי שהרצון, האמיתי, לצדק חברתי מסמא את עיניכם. גם אם לא הייתי החזיר הקפיטליסטי שאני אלא סוציליסט טוב ששר כל בוקר את האינטרנציונל הייתי חרד ממפלגות כמו ש"ס הרבה יותר מאשר מקדימה.

 22. למרבה הבהלה, אני מסכים עם רוגל (למעט המשפט האחרון – אני לא בטוח שאני חרד ממפלגה כמו ש"ס *הרבה* יותר מאשר קדימה).

 23. קדימה, למרות הכל, מחוייבת לכללי המשחק המקובלים להבדיל מש"ס שרוצה שלטון של מקובלים. אני חרד מש"ס הרבה יותר.

 24. ש"ס היא מפלגה חברתית כי היא נועדה לפתור את בעיות הרווחה של המצביעים שלה (הרבים מאד, כידוע לכם). נקודה. כמו מפלגת הגימלאים שבאה לענות על צורך חברתי בבטחון כלכלי בגיל הפרישה. אם לא היו בעיות חברתית, בש"ס היו בוחרים רק חרדים מזרחים. 3%, אגב מהבוחרים לש"ס הם ערבים. מה שיכול לפוצץ את בועת הסקטוריאליות של המפלגה הזו. איך אומרים- אין עניי אין ש"סניקים.

  קהל הבוחרים שנטש את ש"ס בבחירות הקודמות לליכוד חזר אליו, ולא בכדי. לא בגלל ברכות או קללות, אלא בגלל אמונה שזו המפלגה שתייצג נאמנה את האינטרסים שלו. ואני חושב שש"ס הרבה יותר דומה לשינוי מאשר לחמאס. ולא הייתי ממהר לחזור על השקרים והדמוניזציה שעשתה שינוי לש"ס. אתם הרי יודעים מה קרה לשינוי? כן?

 25. לא קונה את זה.
  3% מהבוחרים לש"ס הם ערבים כי כנראה הם מקבלים ג'ובים מש"ס או בגלל שהם מסטולים ולא ראו שעלה ירוק עדיין מנסים להיכנס לכנסת.

  ה"נועדה לפתור את בעיות הרווחה של המצביעים שלה" זה חתיכת מכבסת מילים שזה לא ייאמן. יכול להיות שזה מה שהיא נועדה. אז מה? זה אומר שזה מה שהיא עושה בפועל?

  ואתה נותן פחות מדי קרדיט למצביעים של ש"ס. אף אחד מהם לא באמת חושב שהיא תייצג את האינטרסים שלהם. רבים מהם פשוט לא רוצים ללכת לגיהינום. אחרי הכל, עובדיה אמר.

 26. "מרן בוכה ואתה ישן" אמרו הפליירים של ש"ס וצדקו, אנחנו באמת ישנים בעוד ש"ס מתפסת מעלה מעלה.

  הערבים בוחרים בש"ס באופן מסורתי כי הם מצפים לתגמול כשש"ס יקבלו את תיק הפנים.
  ש"ס שמה בראש מעייניה לדאוג לציבור שלה. הציבור שלה הוא ברובו עני ונכשל. ש"ס תומכים ביוזמות המנציחות את הנזקקות כמו קיצבאות ילדים, תקצוב מוסדות לימוד ותמיכה במשפחות מרובות ילדים. העזרה לציבור שהצביע ש"ס מורגשת באופן מיידי ולאף אחד לא איכפת שאין נסיון לשפר את המצב בטווח הארוך. ש"ס היא מפלגה סקטוריאלית ואינטרסנטית צרה במסווה של מפלגה חברתית.

 27. לא ברור לי למה ש"ס נחשבת כאן מפלגה חברתית. למעשה, אין לה בכלל עניין לשפר את מצבם של הבוחרים שלה, כי זה ברור שאנשים שאינם במצוקה לא מצביעים לש"ס. לכן היא מתרכזת בכספים לחינוך התורני, למקוואות, לקצבאות ולמתן ארוחות לנזקקים – כדי שהאנשים האלה לא יצאו ממעגל העוני לעולם. להפוך אנשים למכורים לנדבות, זו הדרך שלהם להבטיח יותר מנדטים. אותי זה מגעיל. וכמובן שאני גם צריך לממן את זה, אבל (למרבה הזוועה) זה החלק הפחות גרוע.

 28. ותמיד נשאלת השאלה- מה יותר גרוע: לממן בחור ישיבה מזרחי, או לממן את החברים של ביבי?

  לטעמי, הבעיה היחידה עם ש"ס היא שהיא מאפשרת להעביר את מוקד הדיון מהסיבות האמיתיות לבעיות כמו חינוך כושל, עוני ואבטלה, לדיון במוסדות תורניים, קללות, חליפות ורסצ'ה ושאר ירקות.

  אני מקווה שהפעם לא ייפלו למלכודת הזו.

 29. מוסיף אתה מבלבל בין מפלגה חברתית למפלגה סקטוריאלית. ש"ס, הגימלאים וכי'וב מתיימרות להשיג לבוחריהם נתח גדול יותר מהעוגה. המצליחות שבינהן מתגאות בסחיטת העוגה הציבורית מעל ומעבר. חד"ש ומרץ הן דוגמאות למפלגות חברתיות מאחר והן מתיימרות לשנות/לשפר את כלל החברה (ואני לא יכול להמנע מלהזכיר שזה קשקוש בפני עצמו).
  ההבדל הגדול בין ש"ס לגימלאים או לחברים של ביבי הוא תהומי, ומוזר בעיניי שאתה בוחר להתעלם ממנו. ביבי, הגמלאים ועמיר פרץ רוצים להשפיע על סדרי העדיפויות במסגרת כללי המשחק הדמוקרטיים. הם פועלים תחת הסכמה חברתית שחוקי המשחק חשובים לא פחות, ואף יותר, מהמטרות שהם מנסים להשיג במסגרתו. לעומת זאת ש"ס, כמו החמאס, משחקת את המשחק הדמוקרטי רק על מנת להחריבו ולהחליפו במשטר תיאוקרטי.
  וכך במקום להשקיע את הכסף בחינוך אנחנו משקיעים במוסדות המחנכים לבערות. מוסדות החינוך של ש"ס אינן ישיבות התפארת, אלא אינן מיועדות לשכבות המצוקה. מוסדות החינוך של ש"ס מנציחות את הבורות ואת הפערים החברתיים. אני מציע לך לבקר בהן לפני שאתה מציג עמדה מתחסדת.

 30. ציטוט מלמהנט:

  פרופ' שטסמן יסייע לש"ס במו"מ הקואליציוני

  ש"ס פנתה למנכ"ל הביטוח הלאומי לשעבר, פרופ' יוחנן שטסמן, בבקשה שיסייע בהכנת מסמך דרישות המפלגה לקראת המשא ומתן הקואליציוני. פרופ' שטסמן יעסוק בעיקר בנושאי קצבאות הילדים וזקנה.

  איפה פה הסקטוריאליות?

  3 מיליארד שקל קוצצו בשנים האחרונות מתקציב החינוך בישראל. האם הכסף הזה הלך למוסדות החינוך של ש"ס? לא. הוא הפך להטבות מס ומענקים לבעלי הון. אז למה להמשיך ולספר את השקרים האלה כל הזמן?

  ועוד דבר- אני מתנגד לבתי הספר של ש"ס בגלל האופן בו הם מתנהלים. מדובר בבתי-ספר "עצמאיים" (כמו כל בתי הספר החרדים, ובדומה לבתי הספר הדמוקרטיים), כלומר חצי פרטיים. ממך רוגל הייתי מצפה דווקא לשמוח על בתי ספר כאלה ולקוות שהם יסמנו הליכה לכיוון של הפרטת מערכת החינוך. אני גם לא מבין איך אתה יכול להצדיק את ההתנגדות שלך מצד ההגיון של שוק- הרי יש להם ביקוש רב- סימן שיש בהם משהו טוב. לא?

 31. נו, אם יצאה הודעה לעיתונות שפוסקת שפרופ' שטסמן "יעסוק בעיקר בנושאי קצבאות הילדים וזקנה" אז זה בטח נכון. אחרי הכל – הודעה לעיתונות!!!

 32. מוסיף,
  זה שהם קוראים לזה פרטי לא הופך את זה לנכון. הם קוראים למוסדות "החינוך" פרטיים כדי להמנע מהקריטריונים של החינוך הממלכתי, אבל אתה עדיין מקבל את החשבון. אם זו מערכת חינוך פרטית היא לא אמורה להיות ממומנת ע"י משלם המיסים.
  בו נראה את הביקוש כשאתה לא תממן להם את הארוחות וההסעות "חינם"…

 33. אני בכלל הייתי רוצה שמוסדות החינוך החרדיים יהיו ממלכתיים. שיקבלו את אותם תקציבים שמקבלים שאר בתי ספר, שיקבלו על עצמם איזושהי "ליבה" חינוכית (בהסכמה ולא בכפייה), וחופש תרבותי. לתפיסתי הפתרון הזה לא מתאים רק לחרדים, אלא כולם.

  זה פתרון צודק, ואפשרי דווקא עם ש"ס ומרצ באותה ממשלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *