וואלה משיקה "שירותים חדשים"

אני באמת לא יודע איך לאכול את הידיעה הזו. בידיעה מסופר כי:

פורטל וואלה מתכנן להשיק בתקופה הקרובה כמה שירותים חדשים, בהם תוכנת מסרים מיידיים ורשת חברתית

[נאנח]

כבר כתבתי בעבר על כך שהבחירה בארז פילוסוף מוואלה לאיש מס' 2 המשפיע על האינטרנט הישראלי היא סוג של ברירת מחדל. הסיבה לכך היא שמצד אחד פילוסוף אכן אחראי על אחד האתרים הפופולאריים בישראל ולא ניתן לקחת את זה ממנו. מצד שני, וואלה היא יותר מדי פעמים סוג של מזבלה די מצחינה של תוכן ירוד ועלוב.

אבל גם זו לא הבעיה. וודי אלן אמר ב"פשעים ועבירות קטנות" שהפעם האחרונה שהוא היה בתוך אישה היתה כאשר ביקר בתוך פסל החירות. על המשקל הזה אפשר לומר שהפעם האחרונה שלוואלה היה רעיון מקורי היתה כאשר… המממ. אני לא יודע.

בעבר וואלה נורא רצתה להיות "יאהו" וכל מה שיאהו עשתה וואלה עשתה. היום הם נורא רוצים להיות גוגל וכל מה שגוגל עושים הם עושים. גוגל משיקים דואר אלקטרוני גדול? יאללה. גוגל משיקים IM? יאללה. רשתות חברתיות הולך? יאללה. PayPal הולך? יאללה. eBay הולך? יאללה. RSS הולך? יאללה. שום מחשבה מקורית לגבי שום דבר. בחלק מהמקרים, כמו במקרה של הדואר אלקטרוני, היישום של וואלה פשוט מזעזע והפער בין היומרה הטכנולוגית לביצוע בשטח הוא בלתי נסבל. זאת ועוד, וכאילו להדגיש את הגיחוך, וואלה תמיד מצטרפים לטרנדים באיחור אופנתי של 2-8 שנים (IM עכשיו? התאמה אישית לפורטל עכשיו? הלו?!?!).

אין שום דבר רע לחקות משהו שמצליח אבל החיקוי של וואלה הוא כמעט תמיד בדיוק זה: חיקוי זול ועלוב. מכיוון שכך, אולי כדאי שהם ינסו להפעיל את הראש. מי יודע, אולי יבוא להם רעיון טוב.

23 מחשבות על “וואלה משיקה "שירותים חדשים"

 1. וואלה פופולארית?
  הצחקת אותי.
  פורטל ותכנים עלובים ביותר.
  מתאים לנוער משועמם.
  הממשק של מערכת הפורומים שם נלקח הישר מ 1996 ובגלל זה הם הפסידו את רב הגולשים שלהם לתפוז שיצאו מפשיטת הרגל לפני כמה שנים.
  שכחת גם את וואלה נטוורק המקבילה לגוגל אדסנס.

 2. מיקרוס$פט עשו בשיטה הזו די הרבה כסף, לא? לקחו מפה, לקחו משם, והיום ביל גייטס יכול להאכיל את כל הרעבים באפריקה ועוד נשאר לו עודף לרעבים באסיה.

  אז כן – זה לא חדשני, זה לעתים אפילו צבוע (פרשת זושה ניוז), אבל כנראה שזה עובד. כמו ג. יפית.

 3. טרול – שלח לי מייל, יש לי דיבור איתך (תעבור דרך ה-3 פרוקסים שלך, אין לי עניין לפגוע באנונימיות המוסדניקית שאתה בונה לעצמך, אבל שלח מייל).

  ערן – כמו שאמרתי, אין שום דבר רע בחיקוי. תעשיית התרופות בנויה באופן מובהק על חיקויים (תרופה גנרית מול תרופה אתית). אבל אם אתה עושה את זה באופן שיטתי רע ומגוחך, אתה לא יכול לבנות על זה מודל עסקי.

 4. אני חוזר למיקרוס$ופט – DOS היתה העתקה לא משהו של CP/M, חלונות 1.0 היתה העתקה עלובה של Mac OS, אקסל התחיל בתור תשובה לא-משהו ל-Lotus 1-2-3 ו-Quatro Pro, וגם Word החוויר לעומת WordPerfect ו-Wordstar – ובכל-זאת – שיווק וטקטיקה עסקית הפכו את מיקרוס$ופט לענק תוכנה. מה הסוד? כנראה שזה אורך נשימה וחדירה לקהל גדול, ואפילו תדמית "החברה שכולם אוהבים לשנוא". בשורה התחתונה, כמו ג. יפית, זה עובד

  (גינגי פרידמן כתב פעם על ג. יפית בלמהנט.

 5. ערן, הכל נכון חוץ מכך שאין שום דימיון בין מיקרוסופט לוואלה. רוצה לומר, מה שמתאים לחברה אמריקאית מתחום מערכות ההפעלה, אינו בהכרח מתאים לחברה ישראלית מתחום האינטרנט והפורטלים.

 6. השאלה המעניינת היא למה הם עושים את זה.

  כדי להשאיר לקוחות קיימים או כדי למשוך לקוחות חדשים?

  נראה לי כדי להשאיר לקוחות קיימים.

  בשבילנו, חיות האינטרנט, לעבור דף בית זה עניין של כלום (וגם זה לא בטוח. מתי בפעם האחרונה חיפשתם ביאהו?)

  בשביל רוב האנשים, זה בכלל לא עניין פשוט. לכן הם נותנים עוד שירותים "חדשים" כדי לשדר חדשנות ו"אל תעזבו אותנו". בשביל רוב האנשים זה מספיק.

  מישהו ב"תעשיה" סיפר לי שההיענות לפרסומות בוואלה היא הגבוהה ביותר מכל האתרים הישראלים. כנראה שבכל זאת הם עושים משהו נכון.

 7. חנן – עם המספרים של וואלה קשה להתווכח. הם כנראה באמת עושים משהו נכון. אבל אני חושב שהדוגמטיות המחשבתית שלהם פוגעת בהם.

  מצד אחד, אם זה מצליח אז אל תיגע, מצד שני השאלה היא כמה זמן זה עוד יצליח.

 8. טרול המחמד הזה, קל לעלות עליו. יש בפורום של קפטן אינטרנט אחת שתמיד יורדת שורה בסוף משפט.

 9. חנן, לרוב "חיות האינטרנט" שאני מכיר… אין דף בית (להוציא את גלוב כמובן )

  והטיעון נראה שגוי. אם ל"רוב האנשים" לא פשוט לעבור דף בית – הם לא יעשו זאת.
  וואלה צריכה לפנות לשוק החיות כדי שלא יעברו.

  (ובכלל, כל פורטל מציג כפתור גאה של "הפוך אותי לדף הבית שלך". זה לא שצריכים איזה ידע טכני בשביל לשנות דף בית)

 10. לא כל מה שערן בילינסקי כתב זה נכון. Excel הצליח הרבה לפני הדורסניות של אופיס, בעיקר מפני שהוא היה טוב בהרבה ממתחריו. ללוטוס לקח כמה שנים להוציא את 1-2-3 לווינדוס, וגם אז זה היה די פושר. Word כבש את השוק, אבל לפניו השוק פשוט היה שייך ל-WordPerfect, ולא מחולק בין כמה מתחרים. DOS כלל לא נכתב על ידי מיקרוסופט, אלא נקנה מחברה של איש אחד תמורת סכום כסף הוגן (יחסית…). Windows הועתקה מ-MacOS לא יותר משהועתקה מפיתוחי זירוקס המוקדמים יותר. אסור לשכוח ש-MacOS היתה אז הישג טכנולוגי מעניין אבל בשום פנים ואופן לא שוס מסחרי מטורף שכולם רוצים להעתיק.
  ועכשיו למקוריות: לוטוס לא המציאו את מעבד התמלילים, VisiCalc היה לפניהם. גם WordPerfect לא היה מעבד התמלילים הראשון. ודאי ש-MacOS לא היתה מערכת ההפעלה הגרפית הראשונה – אין שום ספק שזירוקס פיתחו את קונספט החלון/עכבר/שולחן עבודה/אייקונים. מה שאפשר לראות כאן, זה שעולם המחשוב האישי בנוי על העתקות, וכך הוא מתקדם. גם גוגל לא המציאו את דואר הרשת, את המסרים המיידיים או את החיפוש. הם רק שיפרו משהו שכבר היה כאן קודם.

 11. פינגבק: הפרדוקס ~
 12. פרדוקס – הכבוד הוא לי שהגעתי למדרגה של "כוללללם". זה בסך הכל אני ולא "כוללללם". ואני לא מתלונן על שום דבר. אני מביע את דעתי. ודעתי במקרה הזה לא טובה. מה לעשות. החיים קשים.

 13. רואה שחורות:

  אני מסכים עם הרוב ובא להגן על כבודי.

  האם Excel היה טוב יותר מ-1-2-3 ומ-Quattro Pro? מדוע?
  השוק לא היה שייך ל-WordPerfect – היו שם גם wordstar, ami, MultiMate ואחרים. נכון שהחבר'ה מיוטה הובילו בשוק, אבל לא היתה להם שליטה מלאה כמו של-word יש היום.

  על פרשת רכישת DOS, על ההעתקות של אפל מזירוקס ובכלל קצת צהוב אפשר לראות בסרט הלא-לגמרי-בדיוני Pirates of Silicon Valley.

  ועכשיו למקוריות: לוטוס לא המציאו את הגליון האלקטרוני, VisiCalc היה לפניהם, אבל נדמה לי שהזרת העקומה של מיטץ' קאפור מלוטוס היא זו שגרמה לכך שאת התפריטים הפעילו בלחיצה על מקש ה-/

  ובכל מקרה, לא טענתי שהדוגמאות שהבאתי היו דוגמאות למקוריות. רציתי לטעון שמיקרוס$פט היא דוגמה לחברה שלא חידשה הרבה בגרסאות הראשונות של מוצרים רבים שלה, שהיו בעיקר העתקות של מוצרים של אחרים, אבל היא הצלחה כלכלית שאין איתה ויכוח. האם, כמו שיובל אומר, המודל הזה לא יכול לעבוד בביצה הקטנה המכונה מדינת ישראל. אולי כן, אולי לא. לא הייתי פוסל זאת על הסף.

 14. ערן – היה לי החשד שאתה מתייחס לסרט הזה. הוא אכן לא לגמרי בדיוני, אבל הוא גם לא בדיוק מקור למידע אמין, ודי פופוליסטי. בכלל, העיתונות האמריקאית, בעיקר העיתונות שאינה טכנולוגית מובהקת, מאוד מוטה לטובת אפל. ג'ון דבוראק כתב על זה מאמר. הוא טען שזה בגלל שהמון עיתונאים משתמשים רק במקינטוש ופוחדים ממחשבים שמריצים חלונות.
  מה שרציתי מאוד להתנגד אליו היא המשוואה העולה ממה שכתבת (לא ידוע לי אם במכוון או לא): העתקה = מיקרוסופט, מיקרוסופט = רוע, ולכן העתקה = רוע (כידוע, יחס השווה הוא טרנזיטיבי. עם הסטודנטים למתמטיקה הסליחה.)
  ובעניין אקסל – עם המעבר של תוכנות מדוס לווינדוס, אקסל מייד התבלט כתוכנה שהכי נוח לעבוד איתה. לקואטרו היה ממשק גרפי מעולה ב-DOS אבל בוינדוס כל היתרון נמחק, ומה שנשאר היה בינוני ומסובך לעבודה. לוטוס כאמור התעכבו בערך 3 שנים. הופיעו גם מתחרים נוספים – אני זוכר לטובה את Wingz שהתמחתה בגרפים מיוחדים בהמון סוגים. אבל אקסל נתן המון, היה פשוט לתפעול, ולמד ממתחריו כל הזמן (כמובן, המתחרים אמרו שזו העתקה). אלה הפרטים שהצלחתי לדלות מזכרוני הדהוי. הגיל עושה את שלו, אתה יודע.

 15. בנוגע להתאמה אישית של פורטל, לפני המון-המון זמן (לפחות שש שנים), היה להם משהו שנקרא וואלהMY. אני לא יודע למה הם הורידו את זה, ואם הם הורידו את זה למה הם החזירו את עכשיו. חוץ מזה אני מסכים איתך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *