שמה! נסגר – סיכום אירוע

ב-1 בינואר 2007 פתחה קבוצה מדהימה ומוכשרת של אנשים אתר אינטרנט שאפתני. קראנו לו “שמה!”. אתמול בערב, אחרי הרבה מאוד התלבטויות, החליטה הקבוצה לסגור את האתר.

בפוסט שבו סיפרתי על האתר כתבתי:

אין כאן אלגוריתם, אין כאן אוסף של RSSים בלתי מסונן. בדיוק ההפך. יש כאן הרבה עבודת עיניים של הצוות שהחליט להשקיע בהתנדבות בפרויקט שכל כולו קידום תוכן מקורי ומעניין בעברית.

יש הרבה סיבות בגינן שמה! נכשל במבחן התוצאה וזו בהחלט אחת מהן (אני בטוח שאתם תשמחו לציין עוד כמה עשרות). לא, לא בגלל שרק אלגוריתמים ומערכות אוטומטיות יכולות לעמוד מאחורי כזה פרויקט, ממש לא. הבעיה, לדעתי (אני כותב כאן על דעת עצמי ולא על דעת הקבוצה כולה), היא אחרת וכפולה: ראשית, זה היה פרויקט התנדבותי לגמרי. כל מי שהיה מעורב בו עשה זאת כי חשב שזה רעיון נחמד ורצה לקחת בו חלק. שנית, כל מי שהיה מעורב בו הוא איש עסוק עד הגג. אחד הוא פסיכיאטר, אחד הוא עיתונאי, אחד פרילנסר, אחד מפתח, אחד דוקטורנט, אחד עורך דין, אחד עובד בחברת הייטק, שניים בכלל נמצאים בחו”ל וכן הלאה.

מכיוון שזו מערכת שנבנתה כמבוססת על הסוכן האנושי, יש צורך מכריע בסוכן אנושי שיש לו זמן להשקיע בעניין. גילינו שזמן הוא חתיכת משאב יקר. בנוסף, הסתבר לנו, די במהירות, שהמערכת הטכנולוגית כפי שנבנתה, לא ענתה על הצרכים שלנו ושל הגולשים. הניסיון להשקיע בשפצורים ואף בבניית מערכת חלופית (ותודה למוסטיגמן על הניסיונות וההשקעה), התגלו כמאוחרים מדי.

בסך הכל זה היה ניסיון מעניין ואני בטוח שכולנו למדנו ממנו לא מעט: על החסרונות והיתרונות בניהול משותף של פרויקט, על האתגרים שעומדים בפני מיזמים התנדבותיים, על טכנולוגיה מקוונת וגם על כמה מוסיפיניו, שהרעיון לשמה! היה שלו, הוא מאאאאניאק שגרר אותנו לתוך העסק הזה.

ויש עוד משהו חיובי שנותר מכל הסיפור הזה והוא שנוצרה קבוצה קטנה ומשעשעת שמעבירה בינה ובין עצמה דחקות, רעיונות ומחשבות. בעולם ציני ואכזר כמו שלנו, זה משהו שאין לזלזל בו.

נכתבו 36 תגובות לפוסט “שמה! נסגר – סיכום אירוע”

 1. רועי:

  הלכתי וחיפשתי, כי שכחת מהפוסט הזה. ואז חשבתי לי- מאיפה הגעתי לגלוב? בסופו של דבר, אחרי כל מיני דברים, נזכרתי- היה איזה דאחקה ברשת של הסרטון של נינט שעושה את הזה בתנוחה שאסור להזכיר את שמה. מתי זה היה?!

 2. עמית:

  שמה היה אחד החביבים עלי בעידן הפרה-רידרים, צר לי לשמוע על מותו בטרם עת, גם לי יצאו משם כמה הכרויות מצויינות של חומרים ואנשים..

 3. עידן:

  הדבר החשוב באמת שיצא משמה, לי לפחות: ההוכחה שיש המון תוכן עצמאי ראוי אצלנו. איפשהו מישהו ימצא פתרון עובד ויעיל להצפה של התוכן הזה, ואז כולם באמת ירוויחו.
  תהי מנוחתו עדן.

 4. רואה שחורות:

  רועי – הקטע עם נינט היה ב-1 באפריל 2006. סופת כניסות כמו שהיתה אז לא נודעה בבלוגוספירה הישראלית מאז.

 5. שרון:

  חבל. עשיתם עבודה מצויינת. קורא ה-RSS שלי יתגעגע.

 6. מרגוליס:

  דווקא בגלל שיש אגרגטורים למיניהם שמה! היה כל כך משמעותי, כי הוא הראה את החשיבות של הסוכן האנושי. ידעת שיש על מי לסמוך. תנצב”ה.

 7. זהר:

  אז איך אני אמור להתיחס למשהו שלא ידעתי על קיומו (לבושתי הרבה) וכעת אינו קיים יותר?

  כמובן שבכל מקום אחר הייתי מזפזף הלאה אולם פה איני בטוח מה נכון לעשות. אשמח לשמוע את דעתכם.

 8. רוגל:

  שמה היה רעיון מצויין של מוסיף. יש עושר של תכנים איכותיים בבלוגוספירה הישראלית והצורך בכלי שיציף את התכנים הללו לציבור הרחב עדיין קיים.

 9. גורע:

  עצוב, אבל מובן. הסיבה שאהבתי את שמה היא חיסכון בזמן. ידעתי שאם יש חומר טוב הוא חייב להיות שם. החבר’ה חסכו לי זמן אבל השקיעו מזמנם היקר שלהם, דבר שיכול לעלות על העצבים בסוף.

  תודה לעוסקים במלאכה ובמיוחד למוסיף.

 10. מאזינה ברקע:

  חבל. זה היה שירות מצויין שהפקתי ממנו הרבה.
  תודה לכל מי שתרמו!

 11. הבלונדינית הסודית:

  קצת מביך שבזמן האחרון כל התגובות שלי הן “מה שX אמר/ה”*, אבל מה ששרון ןהמאזינה אמרו.
  חבל ותודה ונתראה בשמחות.

  *ככה זה כשפתאום החיים שלי מתעקשים להתנהל מחוץ לבית ויובל מסרב בעקשנות לתאם את העלאת הפוסטים עם הלוז שלי :+)

 12. עירא:

  מחוסר זמן לא יצא לי להשתמש באתר הרבה, אבל גם לגרגרן הרססים הפרטי שלי אני לא מגיע 🙁
  למה לסגור ולא לנסות להוריש למתנדבים חדשים במקום זה?

  על כלפנים… יובליניו, איך אין עדיין פוסט על מאות הלירות בקנסות שחסכה לך המועצה המקומית שלך? מצאתי השבוע שטר בבית של מאה דראכמות ואז הופיעה הידיעה בעיתון שפרדס חנה עידכנה את הלירות לשקלים חדשים ותתחיל להטיל קנסות חניה ובניה והפעלת עסקים שבמשך 27 שנה לא חולקו… שווה פוסט 🙂

 13. איתי:

  אם הוא מתגעגע מוסיף מוזמן לערוך את פינת “עלו ברשת” של עבודה שחורה שהיא בעצם חיקוי זוטא של “שמה!” זל, תוך התמקדות בנושאים של האתר: מדינת הרווחה, פוליטיקה ומה שביניהן.
  http://www.blacklabor.org/?cat=25

 14. שרית:

  היה כיף.

 15. לינוי:

  עד היום אני מחכה שמוסיף יסיים להתחתן כדי שימצא זמן לסדר לי יכולת להעלות לינקים לפוסטים ב”שמה!”. מצד שני, מעולם לא הצלחתי למצוא תירוץ יותר טוב לעצלות שלי מאשר “מוסיף מתעכב, אז אני לא יכולה לעשות כלום” – מי לא קונה את זה?

 16. יובל:

  לינוי היא מקרה קלאסי של פספוס שהוא כולו שלנו. נורא רצינו לצרף אותה ונורא התביישנו בדרך שבה המערכת הרעועה מתפקדת ולכן דחינו ודחינו ודחינו ואמרנו – טוב אי אפשר להראות ככה את המערכת – קודם נתקן אותה.
  את הסוף, עכשיו – כולם יודעים.

  מצטער לינוי. תודה על הנכונות בכל אופן.

 17. ח ל י:

  באמת היה כיף ומעניין ובכלל…

 18. אורי צציק:

  חבל… ובנוסח וובסטר, מתי שמה!2?

 19. כפור:

  עד היום לא שמעתי על הדבר הזה, ואני ממש ממש מצטער על כך.

  כבר הרבה זמן יש לי תקווה שיהיה אתר עברי בסגנון Arts and Letters Daily המצויין (הייתה לי גם תקווה הרבה יותר קטנה ובדיונית לנסות להרים דבר כזה…). זה פשוט מתסכל לפעמים לפספס פנינים אמיתיות רק בגלל שיש לי זמן וסבלנות לעבור, למשל, רק על ynet אבל לא על nrg.

  אפשר, אם זה לא מוקדם מידי, לפרט קצת על סיבת המוות? ושאלה יותר ספיציפית: האם אי אפשר להסתפק בעורך אחד שרק יעבור על המוני ההמלצות של הקוראים הנאמנים ויבחר מתוכם את הראויים ביותר (כן, כן, יש פה איזושהי הנחה סמויה)?

 20. תובנות אינטרנטיות « ארכיון » מיון תכנים ומיזמים עתידיים:

  […] כל השיטות שיש היום למיון תכנים הם לא מספיק טובות. באינטרנט לא יעבוד מודל מיושן של מיון תכנים לפי עריכה אנושית (ראה שמה! שנסגר) , לא יעבוד מודל שהקהילה קובעת בהצבעות מה הכי עדיף מכוון שכבר ידוע לנו שהפרט הרבה יותר חכם מהקבוצה. אם נסתכל על מודל שהקהילה קובעת מה מעניין נראה שהדיגגרים ( המשתמשים של Digg) מתנהגים כמו אנשים מטומטים. הם מקדמים תכנים מטופשים שלא מועילים לאנושות בגרוש. מה גם שהמודל של דיגג מאפשר לכל ילד בן 14 לרמות אותם ולקדם תכנים לא ראויים לדף הבית. […]

 21. חורים ברשת » ארכיון » למה שמה לא ופופולארי עדיין לא:

  […] שמה כבר לא שמה. האתר נסגר. יובל דרור חושב שהסיבה לסגירה אינה שהאתר לא התבסס על מנגנוני המלצות ובחירות גולשים או מנגנוני איתור וסינון תוכן אוטומטיים אלא מחסור של צוות האתר בזמן לצורך העדכון. בעיני אלה שני צדדים של אותו מטבע. מנגנונים אוטומטיים מסירים את עול העדכון מעל מפעילי האתר ומשאירים להם רק לטפל בתחזוקה ובעדכונים. […]

 22. לינוי:

  פספוס שהוא כולו שלכם?! הייתי בטוחה שזה בגלל שהתעצלתי ללחוץ על מוסיף! חודשים אני מסתובבת עם רגשות אשם, ממלמלת בזעף: “שוב הוכחת שאת לא מסוגלת להתחייב”, רק כדי לגלות שיכולתי להאשים אחרים? שרפתם לי הזדמנות להאשים אחרים?!? מאיזה עדה אתם חושבים שאני?!?

 23. יובל:

  המממ, צודקת.
  עצלנית אחת! לא יכולת להתקשר אליו! שעות הוא בכה לי בטלפון, שעות! “לינוי לא מתקשרת אליי, לינוי לא אוהבת אותי!”. ואז היינו מתכנסים ומתכננים עלייך נקמות, והתחלקנו לקבוצות משימה, והפצנו עלייך שמועות (המממ, מי שקרא איפשו שלינוי היא בגובה מטר ועשרים, המממ, זה לא נכון) וחשבנו איך אנחנו נראה לך מה זה לא לקיים את ההבטחות שלך!
  יש לך מזל, מזל גדול, שבסוף החלטנו לסגור את וובסטר, אההההה את שמה!

  ~היו”ר מנסה להציל את המצב~

 24. מאזינה ברקע:

  לול

 25. עוד כמה בלוגים » כותבים:

  […] קישור לפוסט: שמה! נסגר – סיכום אירוע […]

 26. אנקדוטות » שיעורים במציאות לפנטזיונרים:

  […] שמה!, שהיה לי הכבוד לקחת חלק בהקמתו ותפעולו למשך זמן, נסגר. כמו שיובל כתב, הסיבה העיקרית היתה הקושי לתחזק ולשפר את המערכת בצד הטכני ולמלא אותה בתוכן באופן עקבי, וזאת משום שהפרויקט היה כולו התנדבותי וכל המעורבים ללא יוצא מן הכלל הם אנשים עסוקים ובעלי קריירות אחרות. […]

 27. י.:

  שמה התפגר בגלל סיבה אחת, החבורה שהתאספה שם היא חבורה פאתטית שניסתה לעשות משהו שהם לא, קרי: אנשים שנושמים אינטרנט ומוצאים שם פנינים יקרים מפז. כל מה שהחברה המנופחים שם עשו זה למחזר פוסטים שראינו או אפשר לראות באלף מקומות אחרות. יש הרבה אתרים כאלה עם מסננים אנושיים בחול שמצליחים מעל ומעבר, אבל שם עורכי האתרים אינם עיתונאים או שאר סלבס מבולבלים אלא אנשים שנושמים רשת.

  כל השאר זה קשקוש.

 28. יובל:

  גלינג גלינג גלינג!
  ואני זוכה בהתערבות: הטרול הראשון לפוסט הזה הגיע לפני תגובה 30!
  מזל טוב לי.

 29. תובנות אינטרנטיות « ארכיון » שילוב של חוכמת הפרט עם חוכמה ההמוני:

  […] שמה! נכשל בעיקר מכוון שהרבה מהתוכן שעניין את מועצת החכמים של שמה! פשוט לא עניין את הציבור. זה מובן לגמרי. הם אנשים ברמה גבוהה יותר מרוב הציבור ולכן לא היה להם סיכוי להצליח למצוא מכנה משותף עם הרוב. לדיגג לעומת זאת מאוד קל למצוא מכנה משותף עם הרוב. כי הרוב מחליט מה יעלה לדף הבית. […]

 30. כרמל:

  גם אני למדתי הרבה מהתצפית על “שמה”. בסופו של דבר הוא עשה סירקולציות בין אליטות שסומנו לנושאים שונים, מן הסתם בגלל שלאף אחד מהעורכים העסוקים לא היה זמן להתחיל לנבור מתחת לאדמה ברשת או לקפוץ לרשתות חברתיות בבלוגוספירה שאינן קרובות לליבו. אני חושבת שזו תופעה טבעית וזו אחת המגבלות של עיניים אנושיות אבל גם אלגוריתם עיוור לתוכן שניתן להתל בו, אינו הפתרון. הרעיון של תוכן גולשים הוא ליצור מצב שכל דם הוא לא רק “שדרן” (בלוגר וזה) אלא גם עורך ושופט ויוצר העדפות קריאה בקרב אחרים. ועל הכאוס שנוצר שם צריכים לעבור זוג עיניים ואלגוריתם גם יחד. אשר עידן קורא לשילובים הללו ווב 3.0, כמדומני. נתראה שם 🙂

 31. מסעותיו של מרק בשבילי החיים » ארכיון » סופה (הזמני ?) של החומוספירה :

  […] להבדיל משמה! אני חשבתי שהפיתרון אינו נעוץ בהוספת כח אדם איכותי, אלא בהוספת אלגוריתמים איכותיים, כאשר האלגוריתם הראשון הוא אלגוריתם שיאסוף מידע על כל עדכון של בלוג בדומה לטכנוארטי, קורא את הדפים ומנתח אותם. מניתוח של התאמות טקסט וקישורים מול דפים אחרים ניתן להסיק בקירוב את הנושאים שמעסיקים את החומוספירה ולאתר פוסטים מענינים גם אם הם כתובים באתרים שבדרך כלל לא מעוררים ענין. […]

 32. לא רואה בעיניים:

  First we take ynet

  השבוע התנהלו ברחבי הבלוגוספירה שני דיונים מעניינים הקשורים זה לזה.איתמר שאלתיאל מבכה את היעדרה של כתיבה מגזינית ראויה בישראל. הוא מסיים ב…

 33. תובנות אינטרנטיות « ארכיון » שילוב של חוכמת הפרט עם חוכמת ההמוני:

  […] שמה! נכשל בעיקר מכוון שהרבה מהתוכן שעניין את מועצת החכמים של שמה! פשוט לא עניין את הציבור. זה מובן לגמרי. הם אנשים ברמה גבוהה יותר מרוב הציבור ולכן לא היה להם סיכוי להצליח למצוא מכנה משותף עם הרוב. לדיגג לעומת זאת מאוד קל למצוא מכנה משותף עם הרוב. כי הרוב מחליט מה יעלה לדף הבית. […]

 34. לא שומעים! » אייל, סוף (?):

  […] אנושי משופר – לא סתם מקבץ קישורים מומלצים כמו שהיה ב”שמה” ז”ל, אלא להפוך ל”עורכים של האינטרנט”: פרסום מחדש של פוסטים […]

 35. First we take ynet | לא רואה בעיניים:

  […] של עידו מזכירה כמובן את "שמה!" שהיה ואיננו עוד, אלא שבניגוד ל"שמה!" הוא מציע אתר שגם יגובה במודל […]

 36. עוד כמה בלוגים | קצה הקרחון:

  […] קישור לפוסט: שמה! נסגר – סיכום אירוע […]

הוספת תגובה משלך

תצוגה מקדימה: