זמן ההימורים: השעון של אפל

להמר נגד אפל זה קצת כמו להמר נגד האינטרנט. אחרי חזרתו של ג'ובס לחברה, הפכו מוצרים רבה שלה ללהיט היסטרי תוך שהם ממציאים קטגוריה חדשה (אייפון) או ממציאים אותה מחדש (אייפוד). משום כך, הימור נגד השעון החדש של אפל הוא הימור מסוכן. אבל אני אומר, בואו נחייה על הקצה – חיים רק פעם אחת!

אני מהמר נגד השעון של אפל. לפחות בדור הראשון שלו – מאוחר יותר אין לי ספק שאפל תשתפר.

אפל העלתה לאתר האינטרנט שלה ולערוץ שלה ביוטיוב, סרטונים בהם היא חושפת את הפונקציונאליות של השעון החדש שלה ואת האופן שבו ניתן להפעיל אותו.

אני מסתכל הסרטונים האלו והם לא משכנעים אותי; הם לא משכנעים אותי שהוא נוח, שהוא עונה על בעיה אמיתית, שהוא מספק פתרון טכנולוגי, שהוא שווה את המחיר. למעשה, הוא נראה כמו פתרון טכנולוגי שמחפש הסבר למה הוא בכלל בא לעולם חוץ מלהכניס לקופה של אפל כמה שנדיבריליון דרכמות. אני מניח שהראשונים שיסתובבו עם השעון הזה יזכו לקריאות התפעלות, אבל גם הראשונים שהסתובב עם "גוגל גלאס" זכו לקריאות התפעלות ואנחנו יודעים איך זה נגמר.

הבעיה עם השעון של אפל היא שכל תכליתו היא לשמש מנוע למכירת אייפונים. אין לשעון שום הצדקה ללא אייפון שצמוד אליו. למעשה, כל פעולה משמעותית שאתה רוצה לבצע באמצעות השעון, אתה צריך לעשות אותה באמצעות האייפון. זה קצת מזכיר לי את "אמזון פייר", הטלפון הסלולרי מבית אמזון, שהפך לכישלון מהדהד, בין השאר כיוון שהיחידה שהיתה באמת זקוקה לטלפון הזה היתה אמזון עצמה.

זאת ועוד, אם אני מבין נכון, לשעון הזה אין killer application, אין יישום אחד שיגרום לאנשים לומר לעצמם "ואוו, אני חייב לקנות את השעון כיוון שבאמצעותו אני יכול לעשות את זה!". למעשה, אחד הסרטונים של אפל מציג את האפשרות לשלוח את המקבילה של poke למישהו אחר שיש לו את השעון. ברצינות? poke?

בשבועות האחרונים נתקלתי רק בטקסט אחד (לצערי לא הצלחתי לאתר אותו שוב ולכן אין קישור) שהציג בעיה אחת שהשעון של אפל עונה עליה: המבוכה החברתית שנגרמת לך כתוצאה מכך שאתה בודק הודעות. בסיטואציות חברתיות מסוימות, נניח בישיבה, בשיעור, בפגישה וכדומה, זה לא מקובל חברתית, ובחלק מהמקרים זה ממש מעצבן את הסביבה שלך, כאשר אתה כל הזמן בודק הודעות בטלפון הסלולרי. מצד שני, אין כל בעיה להציץ מדי פעם בשעון. השאלה היא האם הבעיה החברתית הזו מצדיקה השקעה כל כך גדולה.

אני לא מוציא מכלל אפשרות שבדורות מתקדמים יותר השעון הזה ודומיו יהפכו למוצר הרבה יותר שימושי, הרבה יותר מוצדק, הרבה יותר מוצלח. מעטים יפקפקו שאנחנו הולכים לכיוון של מחשוב לביש. למעשה, אנחנו כבר שם. ועדיין, למרות שבחודשים הקרובים נשמע רבות על השעון הזה (הוא ודאי יאזל מהמלאי בהפתעה מוחלטת – כמו כל מוצר חדש של אפל), אני לא רואה סיבה שאנשים נורמליים, כלומר, מעבר לאנשי הכת, ירכשו אחד שכזה.

מצד שני, זו אפל.

20 מחשבות על “זמן ההימורים: השעון של אפל

 1. אתה מפספס את הנקודה העיקרית פה. גם טאבלטים לא ממש ענו על צורך ממשי ואפל מעולם לא הוציאו טאבלט באמת מרשים אבל אייפאד זה עדיין שם נרדף לטאבלטים. אפל מצליחים לא כי הם חברת טכנולוגיה, אלא כי הם חברת אופנה. אנשים ילכו עם השעון הזה כי הוא אופנתי ותוך כדי הוא ישנה את הרגלי צריכת המדיה שלהם עד כדי כך שלכל אדם יהיה שעון חכם עוד כמה שנים, בין אם של אפל ובין אם לא.

  ולמען הפרוטוקול, כמי שהלך עם שעוני אנדרואיד חכמים במשך תקופה, אני גם חושב שהשעון הזה מטופש.

 2. שמוש יעיל נוסף הוא לאימוני כושר והיכולת לראות את תקציר הנתונים הנאספים (זמנים, דופק וכד') – והודעות – בצורה נוחה תוך כדי ריצה או אפילו הליכה מהירה. גם במקרה זה השימוש בטלפון אינו נוח – הצורך בשליפתו מהנרתיק והתפעול תוך כדי מאמץ. פתרון מנצח לשעוני הכושר הייעודיים.

  הסוללה לעומת זאת, היא שתהרוג את השעון.

 3. אני מאוד מסכים ונראה לי שבפורמט הנוכחי זה הולך להיות הפלופ הראשון של אפל מזה זמן רב. כל מה שאמרת וגם תוספת קטנה: (חוץ מאנשי הכת) מי באמת רוצה שעון יד שצריך לטעון אותו כל הזמן? כל יום בערך? לא מספיק הנדנוד הזה שכל היום צריך לחפש מטען לסמארטפון?
  ועכשיו: למישהו יש אומץ לשורט על המניה?

 4. גם אני לא מבין למה צריך שעון חכם – לא רק את זה של אפל, אלא בכלל, כולל Pebble, שאני מכיר אישית אנשים שעובדים עליו. עם זאת כולנו יודעים שאפל היא כת, אין אלוהים מלבד סטיב ג'ובס וטים קוק הוא נביאו, ולכן השעון יימכר בטירוף.
  המזימה האמיתית כאן היא הניסיון של אפל להיכנס לשוק מוצרי היוקרה עם השעונים המוזהבים – שם שולי הרווח ענקיים. פעם מק ואייפון היו סמלי סטטוס, אבל היום לכולם יש (עד מקרים שנתקלתי באנשים שזכו לבוז רק כי העזו להשתמש בלפטופ של לנובו). צריך להמציא סמל סטטוס יש מאין.

 5. אני לא הייתי ממהר כל כך לפסול את השעון הזה. אני חושב שהוא פותח תחום טכנולוגי חדש שאנחנו עוד לא רואים את כל הפוטנציאל שלו. סתם דוגמה בשליפה – עזר לניווט כאשר הולכים ברגל.
  לגבי הטעינה – המטען אמור להיות אלחוטי, כך שכנראה יספיק להניח את השעון על משטח ייעודי כדי שהוא ייטען. כשהיו שעונים מכניים אנשים נהגו למתוח את הקפיץ כל יום לפני השינה ועכשיו זה נראה אפילו קל יותר.
  הנה דוגמה למאמר שמדבר על חיסכון בזמן ועל הנוחות החברתית לעומת האייפון:
  techcrunch.com/2015/03/06/the-apple-watch-is-time-saved/

 6. אצטרך לראות ולחוות את המוצר הזה לפני שאחרוץ את דעתי עליו. אבל התחושה האישית שלי שונה מהאייפון או האייפד כשהוכרזו לראשונה. זה בהחלט נכון. אני לא מרגיש שהמוצר הזה נותן לי ערך מוסף מהותי על פני מה שיש לי היום.

  ואני מסכים עם ר״שׁ לגבי זה שאפל פונה באופן מודע וברור לשוק היוקרה והאופנה עם הגירסאות היקרות של המכשיר הזה. זה יוצא דופן עבור אפל, מוצרים שקהל היעד שלהם הוא 1% מהאוכלוסיה זה לא מה שהפך את אפל למה שהיא היום.

  הערת אגב, אחרי כמה חודשים שאני מסתובב עם טלפון אנדרואיד (עבודה) בנוסף לאייפון שלי.. אני בז אף יותר ממה שהייתי בעבר למי שמשתמש במונח ״כת״ לתאר אנשים שחושבים שהמוצרים של אפל טובים יותר. זה מביך.

  אנשי יוניקס שפרטיות חשובה להם: ספרו לי עוד על איך *אני* חבר בכת.

 7. איזה כיף לכתוב לך שאתה טועה :-). הסיבה המרכזית שתהיה להצלחת השעון היא הרצון של אנשים לשדר שהם מעודכנים ויש להם את הגאדג'ט הכי אין. זהו. ולכן תהיה הסטריה.

 8. אני חושב שאי אפשר לזלזל בכת של משתמשי אפל (וזה בניגוד לחוסר קיומם בהקשר של גוגל גלאס) ולכן המוצר הזה כנראה יצליח. גם אני שותף לתחושות שמדובר בעיקר במוצר אופנה ושלטעון אותו כל יום זה מציק.

 9. אני לא הייתי חורץ דעה כל כך מהר בקשר להצלחת השעון, ולא בגלל שיש ״כת״ של חסידי אפל, אלא בגלל שקשה לחזות כיצד תפתח השימושיות של טכנולוגיה חדשה.

  ההימור שלך מזכיר לי את תחזיתו של סטיב באלמר שחזה שהאייפון ייכשל מפני שהוא יקר מדי ואין לו מקלדת פיזית.

  גם אני לא אקנה את השעון החדש של אפל – הוא פשוט יקר מדי בשביל הפונקציונליות שהוא נותן ומוגבל מדי ביכולות שלו. אבל אין לי ספק שהמודלים הבאים יהיו זולים יותר, בעלי סוללות יעילות יותר ובסופו של דבר גם עצמאיים מהאייפון. עדיף לא לשפוט טכנולוגיה חדשה לפי הגרסה הראשונה שלה, אלא לפי הפוטנציאל שלה להתפתחות עתידית.

 10. המוצר הזה הוא יריית הפתיחה של אפל לתחום המחשוב הלביש. התחום הזה מסומן ע״י ענקי הטכנולוגיה (מיקרוסופט, אינטל, גוגל, סיסקו ועוד) כמנוע צמיחה מרכזי בשנים הקרובות, חלק מה Internet of things שצפוי לכלול התקנים מחוברים לרשת. בינתיים זה מתבטא בהשקעות גדולות ביצירת פלטפורמות לפיתוח והצהרות לציבור המשקיעים על הכיוונים העתידיים.

  כך צריך להסתכל על השעון – לדעתי זהו מוצר שיתיישן במהירות וחשיבותו בשיווק הקונספט של מיחשוב לביש לציבור ההמונים (כי שעוני אנרואיד לא הגיעו למיינסטרים למרות מאמצי שיווק) והסרת חסמים פסיכולוגיים לקראת יציאת מוצרים זולים יותר שמיועדים לקהל רחב בהרבה, למשל חולצות מחוברות.

 11. As a Pebble user, I consider notifications the killer app that makes me use my watch. Think about it: you're never going to miss a message or a call because you were in the middle of a busy shopping center.
  The fitness functionality is also nice, but I don't use it much due to privacy concerns (which put me firmly in the minority).
  The difference? The Pebble cost me $100, it's water proof, the battery lasts for a week, and there are no god-like assumptions made on anybody's behalf.

 12. לא שאני בא לעשות לך את העין השביעית או משהו, אבל הייתי חייב:

  נבואה 1- פייסבוק לא שווה 15 מילארד דולר.
  פורסם ב2007: ״כלום נגד גורנישט (ולהיפך): רק לפני מספר ימים נודע כי מיקרוסופט הסכימה לשלם סכום מגוחך ואסטרונומי תמורת שביב של רסיס של שבר של מניה של פייסבוק. פעולת חישוב פשוטה, שכל בוגר תואר ראשון במתמטיקה יכול לעשות, מביאה את פייסבוק לשווי שוק של 15 מיליארד דולר (…) אני משווה את זה לאפל הקונטרול-פריקים שמוכרים טלפון שאי אפשר לפתח בשבילו כלום, אפשר להשתמש בו רק ברשת סלולרית אחת, ומי שמנסה לעקוף מקבל בעיטה (…) זה נכון שגוגל עושים מיליארדים מפרסום באינטרנט, אבל אף רשת חברתית לא עושה כרגע הרבה כסף. מייספייס עלתה לניוזקורפ הרבה מאוד, כמה דקות לפני שהפכה לאופנה של השבוע שעבר. פייסבוק עדיין בחדשות, אבל מי יודע כמה זמן זה יימשך?״ (https://www.popup.co.il/?p=2640)

  המציאות: פייסבוק עשתה הנפקה בשווי 104 מילארד דולר (היום שווה באיזור 300), מיקרוסופט עשתה כמעט כפול עשר על ההשקעה שלה. אחת ההשקעות הטובות בתולדותיה.

  נבואה 2- האייפון מכשיר מחורבן. התגובות מהללות את הנוקיה.
  פורסם ב-2008: ״ (על האייפון) זה לא שאין לו יתרונות אבל בינתיים, איך לומר בעדינות – חרבנה.״ ( https://www.popup.co.il/?p=2882 ) – התגובות שם פרייסלס, אבל יש עוד כמה פוסטים שמדברים על כמה שיש יותר הייפ ממהות במכשיר.

  המציאות: מאז הפוסט חלפו שש שנים ובארה״ב בלבד 40% מהטלפונים הם אייפון מדור כלשהו. אפל מדפיסה כסף בקצב הולך וגדל בעוד שנוקיה הפכה לאבק וחברות שמוכרות מכשירי אנדרויד מתקשות להציג רווחים רלוונטיים.

  נבואה 3- מכוניות היברידיות לא יתפסו. במיוחד לא הפריוס.
  פורסם ב-2007: ״מכוניות היברידיות – זה נראה לי מתאים יותר לרשימה של השנה שעברה. רק עכשיו אנשים התחילו לשים לב שהחסכון המובטח בדלק בעצם לא כל כך קיים, שלא לומר שקרי. שבעצם, המכוניות האלה (ומדובר בעיקר בטויוטה פריוס) עולות המון כסף אבל מאובזרות כמו מכוניות זולות בהרבה. שאם רוצים לחסוך בדלק, מכונית דיזל קטנה היא פתרון טוב בהרבה.״ ( https://www.popup.co.il/?p=2740 )

  המציאות: קצב מכירות מכירות ההייבריד מאז הכתבה הזו ממשיך לגדול בצורה פנומנלית. הרבה יותר ממכוניות חשמליות גרידה, נחש מי מובילה את הטבלה? טויוטה פריוס!: http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_electric_vehicles_in_the_United_States#/media/File:Cumulative_US_HEV_Sales_by_year_1999_2009.png

  נבואה 4- המהפיכה הגדולה- האולטראבוקס!
  פורסם ב-2008: ״ Eee PC היא לא בחדשנותו הטכנולוגית, אלא בניידותו (900 גרם, קטן ונוח), בהיותו זול להפתיע (מחיר צפוי: כ-1600 שקל), ובחולשת המעבד שלו. חולשה, אמרתי? כן. המעבד שלו חלש יחסית למחשבים ניידים מודרניים, וזה מאפשר לסוללה שלו לשרוד יותר שעות. ולכן המחשב משווק ללא Windows האיטית וזללנית-המשאבים, אלא עם גרסה מיוחדת של לינוקס (Xandros, למי שמתעניין). וראה זה פלא, כולם אוהבים להשתמש בו – גם סתם אנשים שהם לא גיקים מושבעים. וזו מהפכה גדולה.״

  המציאות: האייי-פי סי וכל ״המהפיכה הגדולה״ של האולטרא בוקס כפי שקראת לה, לא באמת קרתה. למעשה, הפסיקו לייצר אותם בתוך 3 שנים. באותה שנה כבר נמכרו יותר טאבלטים מאולטרא. מאז הורדת שלטון מובארק לא ראינו מהפיכה כל כך כושלת. http://techcrunch.com/2012/10/01/remember-ultrabooks-yeah-that-was-a-good-time/

  סיכום:
  שווה לפתוח את חלק התגובות בכל אחד מהפוסטים ולראות את הנחרצות של המגיבים לבועתיות (נוקיה תנצח את אייפון, פייסבוק תעלם בשנה הבאה, הרשת של גוגל תשלוט, . זה משעשע.

  וברצינות. אני מת על הנבואות שלך (באמת). צריך ביצים ואומץ לכתוב דעה נחרצת שאינה תואמת את ההייפ והרומנטיקה שבדבר. האמן לי שכאחד שעובד בחברות האלה וגר בפאלו אלטו יש לי בחילה יומית מההתלהבות חסרת הפרופורציות שיש פה מכל דבר שאנשי קד״מ דוחפים פה לאנשים בגרון. אני כל יום נשאל מי אני חושב שינצח במלחמת הלייב סטרימינג: מירקט או טלגרם ונאלץ להגיד שאני לא מבין למה מי מהן יש סיכוי להתקיים. אני פשוט יודע שיש סיכוי שאני אוכל את הכובע שלי. זה אני, אבל הזכרון הטורדני שלי יטרח להזכיר לך גם על הפעמים שטעית. ואני? למד שגם כשאני טס לוגאס, אני לא מהמר.

 13. אה כן, ולגופו של עניין. התנסתי בשעונים חכמים שקיבלתי פה (היה לי את המוטו 360 לתקופה של שבועיים עד שהחזרתי) ולא הצלחתי להתחבר לזה. אני יושב היום לפגישות אישיות ועסקים עם אנשים שעונדים שעון כזה המוזרות החברתית בהחלט מורגשת, אם אתה חושב אין דבר יותר מעצבן מאנשים שבודקים את הטלפון כל שניה בגלל התראות, אתה תגלה שזו טעות: זה פי אלף יותר מעצבן כשהמסך על המפרק של האיש נדלק עם התראה כל חמש דקות והוא מביט בו (כי הרי לזה המכשיר קיים). זה פשוט בלתי נסבל. אני מאוד מקווה שיוגדרו במכשירים האלה מצבים שקטים כדי שלא יטרידו תרבותיות. מלבד זאת, בדיקות הדופק, התנועה, היכולת לראות מי מתקשר, ההודעות וכו׳ יכולים לעבוד. אם הייתי מהמר הייתי אומר שבשמונה השנים הקרובות המכשיר בהחלט יכנס לחיינו כדי להשאר, לא בהיקף של הטלפונים שגרמו לצריכה של כמעט 100% מהשוק. אבל במידה מסויימת, קצת יותר פחותה מנתח השוק של הטבלטים. זה ההימור שלי, והוא בעיקר נשען על נתוני מכירות קיימים של Pebble ושעוני אנדרויד קיימים.

 14. אפי (12): תודה.
  כמה הערות קצרות יותר או פחות:
  1. כמאמר הקלישאה, תחזיות הן עניין בעייתי, בייחוד בכל הקשור לעתיד. מי שמתעסק בתחזיות צפוי שיטעה מדי פעם. אני לא יוצא דופן בהקשר הזה.
  2. בהינתן שגדולים וטובים ממני טועים, יוסי ורדי כדוגמה אם להיתלות באילן גבוה אחד, אני מרגיש בחברה טובה.
  3. בעיניי תחזית היא שעשוע. התחזיות שלי מבוססות על ניסיון, אינטואיציה ותחושות בטן. אף אחד מהם אינו עניין מדעי במיוחד. יש סיבה שבגלוב התקיימה במשך כמה שנים תחרות שנתית של תחזיות לקראת השנה הבאה שהזוכה בה קיבל את פרס "נביא הגלוב". כי זה מה שזה – שעשוע.
  4. חלק מהתחזיות שלי, אם מדברים עליי, כושלות כיוון שהן מנסות לעשות ניתוח רציונאלי של השוק, המגמות והמוצר עצמו בעוד שלעתים אנשים מתחברים למוצרים מסיבות שבינן ובין רציונאליות אין שום דבר. אם הייתי צריך להמר, הייתי מהמר נגד הסיינטולוגיה אבל מיליוני מאמינים ברחבי העולם היו אומרים לי בתגובה "זין בעין". אגב, אם הייתי נמצא ברגע לידת האסלאם, היהדות או הנצרות, הייתי מהמר גם נגדן (חודש צום? מאריה נכנסה להריון מרוח הקודש? לא לאכול בשר וחלב? על צ'יזבורגר שמעתם?!) ובכל זאת נראה לי שמדובר ב"מוצרים" די מצליחים.
  5. חלק מהדוגמאות שאתה נותן כלל לא נגעו לתחזיות (לפחות לא שלי). במקרה של האייפון, סיפרתי על חוויית השימוש שלי בדור הראשון של המכשיר. סיכמתי וכתבתי (כפי שציינת בהגינותך): "זה לא שאין לו יתרונות אבל בינתיים, איך לומר בעדינות – חרבנה". מילת המפתח "בינתיים". אין כאן תחזית לגבי העתיד וממילא לא טענתי שהדור השישי (!) של האייפון יהיה לא מוצלח. אגב, אחרי שניסיתי את הדור הראשון ואז את הדור השלישי של אייפון זנחתי אותו ואין לי כוונה לחזור אליו גם לא באיומי אקדח. גם בפוסט הנוכחי אני כותב: "אני לא מוציא מכלל אפשרות שבדורות מתקדמים יותר השעון הזה ודומיו יהפכו למוצר הרבה יותר שימושי, הרבה יותר מוצדק, הרבה יותר מוצלח". למעשה, כתבתי: "אני מהמר נגד השעון של אפל. לפחות בדור הראשון שלו".
  6. בכל הקשור לפייסבוק – אין ספק שכאן טעיתי בגדול. למעשה, ישנה כתבה בארכיון "ידיעות אחרונות" בה אני שואל האם האופנה הזו של פייסבוק עומדת להיגמר, אני חושב שגם היא פורסמה באזור 2007. אופס.
  7. בכל הקשור לפוסט הזה – גם בו אין תחזיות בכלל אלא התייחסות לבחירת הגדג'טים של 2007. לגבי מכוניות היברידיות כתבתי: "המהפכה האמיתית תגיע כשיתנו לנו סוף סוף לחבר את המכונית לחשמל". לא כל כך ברור לי איפה טעיתי. גם הפריוס הפכה להצלחה אחרי כמה דורות – ולא הדור של 2007.
  8. לגבי ה-EeePC, אכן מכשיר כושל שעליו כתבתי: "החשיבות של ה- Eee PC היא לא בחדשנותו הטכנולוגית, אלא בניידותו (900 גרם, קטן ונוח), בהיותו זול להפתיע (מחיר צפוי: כ-1600 שקל)…" קצת מזכיר טאבלטים של אנדרואיד מבחינת המגמות הטכנולוגיות. מילא.
  9. משום מה לא ציינת שבאותו פוסט יצאתי (בצדק) על ה-N95 של נוקיה ועל מיקרוסופט Surface. מילא.
  10. למרות הכישלונות שלי כחזאי חובב זכורות לי כמה תחזיות מוצלחות. הנה רק אחת מהן. היא נגעה לחברת סטארט-אפ בשם Fribiz. ציינתי שהמודל העסקי של החברה נראה לי מופרך ולא יחזיק לאורך זמן. שנה אחר כך, היזם של החברה שלח פוסט אורח בו ירד עליי רצח. מיהרתי להוריד את הכובע אך ציינתי: "עדיין אין לי מושג איך ולמה החברה שלך מצליחה". לפני כמה חודשים דיברתי עם היזם והוא סיפר לי שהחברה שלו החזיקה עוד שנתיים אחרי הפוסט אבל אז היא נסגרה והוא עבר לחברה אחרת. הסיפור על התחזית הזו מעניין כי היזם מאחורי החברה היה אתה. סטגדיש.

 15. כן. סיינטולוגיה. וואללה.

  פחחחחח.

  ״חלק מהתחזיות שלי, אם מדברים עליי, כושלות כיוון שהן מנסות לעשות ניתוח רציונאלי של השוק״

  lol.

 16. היי דרור אם בא לך דבר במספרים
  כמה מכשירים הם צריכים למכור בשביל שתדע אם טעית או צדקת?
  מה לגבי סופר צעדים דופק לחץ דם וכו אולי זה יהיה הקילר אפפ?
  אולי יהיו דילים עם הפחתה במחירי הביטוחים למי שילבש את השעון ויעשה מספיק צעדים ביום או אולי יתנו לפועלים ללבוש את הציוד למשל בחקלאות או יוסיפו חומר נפץ וירטואלי לרצועה שיתפוצץ אם אתה נרדם באמצע העבודה או לא קוטף מספיק חסה או מונע הרדמות בנהיגה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *